4 proste kroki DIY, jak usunąć pleśń z fugi prysznicowej

Pleśń i pleśń przypominają mokre i wilgotne powierzchnie, więc nie powinno dziwić, że musisz nauczyć się usuwać pleśń z fugi prysznicowej, tak jak w każdej innej części domu. Ponieważ są dość wytrwałe, mogą zakorzenić się nawet w najdalszym zakątku twojej posiadłości.

Jako rodzaj pleśni, mączniak wytwarza zarodniki wykorzystywane przez jego grzyby do namnażania się i rozprzestrzeniania w nowych miejscach. Ponieważ te zarodniki są jak nasiona rośliny, polegają na medium, takim jak powietrze, aby przenieść je do odpowiednich miejsc, a niektóre mogą pozostawać w stanie uśpienia, dopóki nie zostanie osiągnięte takie środowisko.

4 proste kroki DIY

Najczęściej środowisko wymagane przez pleśń (temperatura, wilgoć, brak światła itp.) występuje w Twojej łazience, dlatego możesz zobaczyć, jak niektóre z nich tam rosną.

Kroki usuwania pleśni w zaprawie prysznicowej

Niezależnie od tego, czy znajduje się na podłodze, czy na ścianach, fuga pod prysznicem jest zawsze podatna na zabrudzenia i ich gromadzenie. Ponieważ używasz go regularnie, utrzymanie jego stanu i czystości musi być w twoim harmonogramie.

Jeśli zbierze masy grzybowe, takie jak pleśń, oto kilka kroków, aby je dokładnie usunąć:

Krok 1. Zbierz wszystkie potrzebne narzędzia

W przypadku każdego procesu, niezależnie od tego, czy jest to tworzenie, konserwacja czy czyszczenie, w tym przypadku najlepiej zacząć od samego początku, udostępniając wszystko, czego potrzebujesz, w pobliżu. Do tego pleśni w zaprawie będziesz potrzebować gąbki, pędzla, octu i sody oczyszczonej, butelki z rozpylaczem i wycieraczki do okien.

Upewnij się, że nosisz również maskę na kurz i parę oraz rękawiczki, jeśli jesteś uczulony.

Po zebraniu wszystkich tych rzeczy najpierw umieść je w pobliżu. Następną rzeczą, którą musisz zrobić, to opróżnić łazienkę; wyjmij wszystkie niepotrzebne rzeczy do procesu czyszczenia.

Krok 2. Zmniejsz masę pleśni

Jeśli niepokojąca łazienka to taka, z której korzystasz codziennie, założymy, że wokół jest tylko niewielka ilość mas pleśni. Jeśli jednak jest to łazienka, która nie była używana przez jakiś czas, należy najpierw odkurzyć pleśń, jeśli jest sucha i gęsta.

Możesz również wziąć gąbkę, najpierw zwilżyć ją wodą z mydłem, a następnie wytrzeć obszar, aby zmniejszyć ilość pleśni na płytkach. Dzięki temu uzyskasz lepszą widoczność całej fugi zakażonej pleśnią.

Unikaj jednak zbytniego zwilżania fugi. W końcu nie chciałbyś, aby pleśń i jej zarodniki moczyły fugę dalej i głębiej.

Krok 3. Usuń pleśń

Teraz przejdź do głównego etapu, wymieszaj 50% roztwór octu z wodą i przenieś go do butelki ze spryskiwaczem. Możesz zrobić bardziej skoncentrowany roztwór; jednak będziesz musiał spłukać to więcej, aby usunąć zapach.

Najpierw spryskaj zaprawę pleśnią, a następnie resztę zaprawy w pomieszczeniu. Pozostaw na co najmniej 15 minut przed szczotkowaniem, aby mógł osiągnąć całą objętość fugi.

Ocet jest dobrym rozwiązaniem do czyszczenia fug, więc równie dobrze można go nałożyć na wszystkie w łazience.

Krok 4. Nałóż sodę oczyszczoną, spłucz i osusz

Po rozpuszczeniu octu można najpierw umyć zaprawę mydłem i wodą, jeśli zapach jest zbyt silny. Po spłukaniu użyj wycieraczki, aby spuścić jak najwięcej wody z płytek i fugi.

Wymieszaj wystarczającą ilość sody oczyszczonej z wodą, aby uzyskać płynny roztwór i umieść ją na zaprawie. Pomoże to w przypadku wszelkich plam i usunie olej z fugi oraz zabije resztki pleśni.

Spłucz łazienkę wodą, użyj ściereczki, aby usunąć stojącą wodę i pozostaw całą powierzchnię do wyschnięcia przed zwróceniem kosmetyków.

Oto artykuł o tym, jak naturalnie pozbyć się zapachu pleśni, aby wyrównać proces usuwania pleśni.

Czy możesz ponownie zrobić białą zaprawę do płytek?

Tak, możesz przywrócić pierwotny kolor fugi wcześniej, o ile plamy na niej nie były zbyt długo. Ocet i soda oczyszczona to tylko niektóre z pomocnych rozwiązań w czyszczeniu fugi, nie tylko z pleśni, ale także z innych zabrudzeń, piany i bałaganu bakteryjnego.

Mogą pojawić się plamy wymagające intensywniejszego czyszczenia, do których można użyć wybielacza lub kwasu solnego ograniczoną ilość razy. Jeśli plamy, z którymi masz do czynienia, są barwnikami lub farbą, wymiana może po prostu kosztować mniej i wymagać od Ciebie mniej energii.

Jak często należy czyścić zaprawę do płytek?

Idealnie byłoby, gdybyś codziennie czyścił zaprawę prysznicową i łazienkę jako całość, aby zachować czystość. Możesz to zrobić za pomocą gąbki i odpowiedniego środka do mycia prysznica i wycieraj codziennie przed lub po kąpieli.

W końcu utknięte oleje i plamki brudu zachęcają zarodniki pleśni do zakorzenienia się, więc utrzymywanie pokoju przez cały czas w czystości zmniejszy również potrzebę intensywnego czyszczenia. Najlepiej byłoby co tydzień szorować i dokładnie czyścić łazienkę, ponieważ fuga jest porowata i łatwo wchłania wodę i wszystko, co niesie.

Możesz przeczytać ten artykuł o tym, jak usunąć pleśń z sufitu w łazience, aby zakończyć swój obowiązek sprzątania łazienki.

Wniosek

Skończyliśmy! Teraz w pełni nauczyłeś się, jak usuwać pleśń z fugi prysznicowej, a także utrzymywać prysznic w czystości.

Jeśli będziesz dalej sprzątać, dobry nawyk powinien powstrzymać pleśń.