3 proste sposoby na usunięcie pleśni z uszczelki lodówki

Usuwanie pleśni na uszczelkach może być dość niepokojące i problematyczne. Możesz zacząć od wiedzy, jak usunąć pleśń z uszczelki lodówki, co ułatwi wykonanie tej pracy.

Czyszczenie lodówki to nie tylko te, które są łatwo widoczne; sprawdzanie uszczelek jest również koniecznością, ponieważ może już gromadzić się pleśń. Jeśli zauważysz pleśń na tych niepozornych obszarach, natychmiast podejmij działanie.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej i dowiedzieć się więcej o pleśni oraz o metodach czyszczenia pleśni z uszczelek lodówki.

Co to jest pleśń?

Cleanipedia zdefiniowała pleśń jako rodzaj pleśni, która jest kategorią obejmującą niewielki rodzaj grzybów. Jest to zwykle cienkie napylanie czarnych, szarych lub białych narośli na tkaninie, tapicerce, ścianach i wielu innych.

Pod względem zagrożeń dla zdrowia pleśń jest łagodniejsza niż pleśń i nie zaszkodzi od razu Twojemu zdrowiu ani dobytkowi. Jeśli jednak dasz mu wystarczająco dużo czasu na wzrost, bez wątpienia wpłynie to na Twoje zdrowie, pozostawi plamy na przedmiotach i będzie wydzielał nieprzyjemny zapach.

Mówiąc o zapachu, pleśń ma zapach stęchlizny i ziemisty, trochę jak gnijące drewno lub brudne mokre skarpetki. Aby uzyskać dalsze porównania, odwiedź ten artykuł o tym, jak pachnie pleśń domowa.

Co powoduje pleśń?

Przyczyną rozwoju pleśni może być wiele czynników. Niektóre z nich to:

 • Zbyt dużo wody w powietrzu lub nadmierna produkcja wilgoci.
 • Ciemne obszary są bardziej podatne na rozwój pleśni.
 • Za mało świeżego powietrza krąży.
 • Pleśnia rozwija się bardziej w obszarach o niskiej temperaturze.
 • Nagromadzony kurz, gruz, brud i tłuszcz to pokarm dla pleśni, który sprzyja jej wzrostowi.
 • Dowiedz się więcej z tego artykułu o najczęstszych przyczynach pleśni w Twoim domu.

  Czyszczenie pleśni z uszczelek lodówki

  Teraz nadszedł czas, aby rzeczywiście dowiedzieć się, jak usunąć pleśń z uszczelek lodówki. Nikt nie chciałby, aby jego lodówka była zarażona pleśnią, więc oto kilka metod, które możesz zastosować:

  Metoda nr 1. Wybielacz chlorowy

  Odłącz lodówkę, upewnij się, że jest wyłączona, a następnie pozostaw ją otwartą. Zacznij mieszać jedną porcję wybielacza chlorowego i drugą porcję ciepłej wody w misce.

  Użyj szczoteczki do zębów, zanurz ją w roztworze, a następnie wyszoruj uszczelki. Delikatnie pociągnij uszczelkę, aby sięgnąć między fałdy, upewniając się, że pleśń została usunięta.

  Po usunięciu pleśni przygotuj czystą wodę i zanurz w niej czystą szmatkę. Użyj szmatki, aby wytrzeć roztwór wybielacza, którego użyłeś do usunięcia pleśni, zrób to kilka razy, aby upewnić się, że wybielacz zniknął.

  Na koniec najlepiej byłoby mieć jeszcze jedną czystą, suchą szmatkę do osuszenia uszczelki.

  Metoda nr 2. Nadtlenek wodoru

  Zacznij od tego, jak zwykle czyścisz lodówkę, upewnij się, że usunąłeś brud i brud. Następnie załaduj butelkę ze spryskiwaczem nierozcieńczonym nadtlenkiem wodoru.

  Spryskaj uszczelkę, upewniając się, że powierzchnia zewnętrzna i wewnętrzna są w pełni pokryte. Odstaw na kilka minut.

  Wytrzyj roztwór czystą, suchą szmatką. W razie potrzeby powtórz proces.

  Na koniec przejdź do sposobu, w jaki zwykle czyścisz lodówkę, aby dokładnie wyczyścić pozostałości roztworu.

  Jeśli chcesz usunąć niektóre plamy, możesz zastosować tę metodę:

  Metoda nr 3. WD-40

  Możesz zacząć od oczyszczenia jak największej ilości brudu, brudu i pleśni za pomocą metod wymienionych powyżej lub na swój sposób.

  Nałóż WD-40 bezpośrednio na widoczne plamy, odłóż na kilka minut do wchłonięcia. Następnie wytrzyj roztwór czystą, suchą szmatką.

  Powtórz ten proces, jeśli plamy nie zostały usunięte. Następnie, gdy plamy znikną, postępuj jak zwykle czyścisz; ma to na celu wyczyszczenie pozostałości WD-40.

  Jeśli jesteś ciekawy, możesz również dowiedzieć się z tego artykułu, co powoduje pleśń w lodówce.

  Zapobiegaj pleśni na lodówce

  Czyszczenie pleśni nie zawsze wystarcza, aby zapobiec jej nawrotowi; musisz wykonać kilka dodatkowych działań, aby temu zapobiec. Jednak nie powinno to być takie trudne.

  Zapoznaj się z poniższymi radami, aby zorientować się, co robić:

 • Dokładne czyszczenie co 3-4 miesiące. Można to zrobić wyłączając maszynę, wyjmując całą żywność z jej wnętrza, czyszcząc każdą półkę i szufladę osobno oraz dokładnie myjąc każdy zakamarek.
 • Po oczyszczeniu możesz użyć octu, aby zapobiec pleśni.
 • Regularnie sprawdzaj i obserwuj każdy zakamarek lodówki pod kątem uszczelki, przegródek, przegród itp.
 • Natychmiast wyczyść wszelkie rozlania lub wycieki.
 • Pozbądź się żywności, która jest już zanieczyszczona pleśnią lub wydziela nieprzyjemny zapach.
 • Właściwie przechowuj żywność, na przykład w hermetycznych pojemnikach, aby zapewnić dodatkową ochronę nie tylko żywności, ale także lodówki.
 • Wniosek

  Wszystkim tym, którzy nie wiedzą, co robić, bardzo pomocne może być nauczenie się, jak usunąć pleśń z uszczelki lodówki. Jeśli masz teraz do czynienia z tą próbą, postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi powyżej, a będzie to łatwiejsze do opanowania.