Co to jest biologiczna kontrola szkodników? 3 doskonałe strategie

Jeśli szukasz rozwiązania przyjaznego dla środowiska, oto rzeczy, które musisz wiedzieć o „czym jest biologiczna kontrola szkodników”.

W dzisiejszych czasach ludzie nigdy nie przestają wprowadzać innowacji i myśleć o radzeniu sobie z różnymi rodzajami problemów ze szkodnikami. Biologiczne zwalczanie szkodników lub po prostu biokontrola to jedna z metod, które można wykorzystać do kontrolowania i ograniczania szkodników, takich jak roztocza, owady, chwasty i choroby roślin przy użyciu innych organizmów.

Konto biologicznego zwalczania szkodników

Harry Scott Smith po raz pierwszy użył terminu „kontrola biologiczna” na spotkaniu Oddziału Pacific Slope Amerykańskiego Stowarzyszenia Entomologów Ekonomicznych w Riverside w Kalifornii w 1919 roku.

W 1905 r. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) rozpoczął zakrojony na szeroką skalę program kontroli biologicznej, wysyłając entomologów do Japonii i Europy w poszukiwaniu naturalnych wrogów ciem z brunatnicą, ćmą cygańską, limantrią, chrysorrhoea Euproctis, inwazyjnymi szkodnikami drzewa i krzewy.

Rozszerzenie programu prowadzi do rozwoju wielu koncepcji, zasad i procedur wdrażania programów kontroli biologicznej na całym świecie.

Naturalna alternatywa dla pestycydów

Możesz wybrać naturalne alternatywy zamiast chemikaliów, które współpracują z naturą. Zazwyczaj biokontrola jest jednym z naturalnych sposobów zarządzania gatunkami inwazyjnymi, takimi jak szkodniki, poprzez wprowadzenie naturalnego drapieżnika, co minimalizuje populację szkodników i ich wpływ na otaczające obszary.

Jakie są trzy strategie biologicznego zwalczania szkodników?

Istnieją trzy rodzaje metod kontroli biologicznej stosowane w programach zwalczania szkodników.

1. Import

Import, znany również jako klasyczna kontrola biologiczna, polega na wprowadzeniu zestawu naturalnych wrogów w nowe miejsce, z którego nie wychodzą one naturalnie. Takie podejście będzie najskuteczniejsze w zwalczaniu szkodników; ze względu na zdolność kolonizacji do nadążania za zmianami siedliska w czasie i przestrzeni.

2. Rozszerzenie

Podejście augmentacyjne, na którym ogrodnicy umieszczają w krajobrazie dodatkową liczbę i rodzaje naturalnych wrogów. Głównym celem augmentacji nie jest zastąpienie dotychczasowych naturalnych wrogów, ale zapewnienie innej pomocy lub źródła kontroli.

3. Ochrona

Trzecią biologiczną metodą zwalczania szkodników jest ochrona istniejących naturalnych wrogów w środowisku. W takim przypadku ochrona naturalnych wrogów przystosowująca się do siedliska jest opłacalna, prosta i najbardziej dostępna dla hodowców.

Dlaczego kontrola biologiczna jest lepsza dla środowiska?

Naukowcy zajmujący się rolnictwem uważają, że biologiczna metoda zwalczania szkodników jest prosta, przyjazna dla środowiska i skuteczniejsza niż tradycyjne pestycydy w procesach rolniczych. Jeśli potrzebujesz jednego z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych środków kontroli biologicznej dla swoich upraw, oto wskazówka na temat tego, „co stosują firmy zajmujące się zwalczaniem szkodników”.

3 PS biologicznego zwalczania szkodników

Wymienione są trzy biologiczne środki zwalczania szkodników, których używa większość hodowców:

1. Drapieżniki

Drapieżniki są zwykle łowcami i zjadaczami zdobyczy i są głównie gatunkami wolno żyjącymi. Niektóre popularne drapieżne stawonogi obejmują biegaczowate, biedronki, staphylinid chrząszcze, syropidy, miniaturowe pluskwy pirackie, złotooki, pluskwiaki (nabid i wielkookie) oraz pająki.

Owadożerne drapieżniki są najczęściej stosowanymi doniczkami jako środek kontroli biologicznej.

2. Patogeny

Organizmy chorobotwórcze znane jako patogeny to kontrola biologiczna, często nazywana kontrolą mikrobiologiczną. Bacillus thuringiensis jest jednym z popularnych środków do zwalczania drobnoustrojów dostępnych na rynku, a dla niektórych ogrodników jest skutecznym sposobem zwalczania szkodników.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak używać turzycydu w swoim ogrodzie, oto przewodnik, którego możesz przestrzegać.

3. Parazytoidy

Te środki do zwalczania szkodników są czasami nazywane pasożytami, zwykle nie zjadają swoich żywicieli bezpośrednio i są jednymi z szeroko stosowanych środków kontroli biologicznej. Dorosłe parazytoidy składają jaja blisko owada-żywiciela — wyglądają jak duże muchy domowe przyklejające swoje białe, owalne jaja na grzbiecie istniejących szkodników — i są najskuteczniejsze w zmniejszaniu populacji szkodników.

Jaka jest różnica między biologiczną a chemiczną kontrolą szkodników?

Biologiczne i chemiczne zwalczanie szkodników to dwa dobrze znane podejścia. Każde podejście różni się od siebie, a jeśli chcesz bardziej rozróżnić biologiczne i chemiczne zwalczanie szkodników, możesz to sprawdzić.

Biologiczne zwalczanie szkodników

 • Naturalny produkt uboczny i część ekosystemu
 • To trwa trochę dłużej
 • Mniej szkodliwe

Chemiczne zwalczanie szkodników

 • substancja stworzona przez człowieka
 • Często szybko działający i skuteczny
 • Zawiera chemikalia, które mogą być szkodliwe

Jakie są korzyści z biologicznego zwalczania szkodników?

 • Zatrucia to nie problem
 • Istnieje korzystny stosunek kosztów
 • Są przyjazne dla środowiska
 • Toksyczność jest niska
 • Patogeniczność pożytecznej fauny jest niska
 • Są produktami naturalnymi
 • Aplikacja jest bezpieczna i prosta
 • Zadomowienie w uprawach jest łatwe
 • Pomaga w biologicznych właściwościach regeneracji gleb
 • Dodanie innego źródła kontroli pomaga zmniejszyć pojawianie się innych szkodników
 • Bezpieczny i nie szkodzi ludziom

Wniosek

Poznałeś już odpowiedź na pytanie „co to jest biologiczne zwalczanie szkodników”. Niezależnie od tego, czy jesteś rolnikiem, czy ogrodnikiem, ta jedyna w swoim rodzaju metoda z pewnością pomoże Ci w walce ze szkodnikami.

Pomysły i informacje są zawsze w pobliżu — szukaj ich, a już dziś możesz coś zmienić.