2 przydatne sposoby usuwania pleśni z niedokończonego drewna

Odłóż na bok swoje zmartwienia, ponieważ podpowiemy Ci, jak usunąć pleśń z niewykończonego drewna. Plagi pleśni bawiące się Twoimi ulubionymi meblami, płytami kartonowo-gipsowymi lub czymkolwiek w domu są nieprzyjemne dla oka.

Nie wspominając o tym, że niektóre rodzaje pleśni mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Jeśli się zastanawiasz, pleśnie mogą wywoływać astmę i reakcje alergiczne.

2 przydatne sposoby usuwania pleśni z niedokończonego drewna

Większość mebli drewnianych jest wodoodporna, uszczelniona trwałym środkiem hydrofobowym. Jednak niektóre jego części nie są leczone. Drewno jest materiałem porowatym, do którego bakterie mogą wnikać bez ochrony.

Oznaki uszkodzenia przez grzyby na drewnie

Na niewykończonym drewnie łatwo zauważyć uszkodzenia grzybów. Często są one spowodowane wysokim poziomem wilgoci. Ponadto rozwijają się w ciemnych i wilgotnych miejscach.

Nieprzyjemny zapach

Śledzenie zapachu to pierwsza rzecz, którą wykryjesz. Kwaśny lub „stęchły” zapach jest obecny, gdy przejmują go pleśń.

Białe zarodniki

Pleśń może wyrastać z bardzo długich pasm, aż dotrze do powierzchni. Tworzą się w okrągłych kształtach, stąd białe zarodniki.

Czarne smugi

Jeśli zobaczysz je na swoim drewnie, działaj natychmiast. Czarna pleśń jest niebezpieczna dla osób na wielu poziomach. Ten rodzaj pleśni, znany również jako Stachybotrys chartarum, może uwalniać mikotoksyny ściśle związane z zatruciem.

2 sposoby na wyeliminowanie pleśni na niedokończonym drewnie

Metoda nr 1. W przypadku łagodnych inwazji

Krok 1. Nosić odzież ochronną

Ponieważ pleśń jest nadal na niskim poziomie inwazji, możesz założyć maskę na twarz, rękawiczki i ochronę oczu. Zarodniki pleśni mogą powodować kichanie. Jeśli masz podstawową chorobę, najlepiej jest zapobiec najgorszemu.

Krok 2. Sprawdź obszar

Wypatrywanie pleśni to bułka z masłem, ale czasami nawet ich nie widać. Wyglądają jak brudne smugi kurzu, ale nie schodzą szybko.

Zrób zrób to sam zestaw testowy składający się z wacika i 2-3 kropli wybielacza. Wlej wybielacz na patyczek higieniczny i rozprowadź razem z drewnem. Jeśli obszar jest czysty, oznacza to, że jest spleśniały.

Krok 3. Zwilż mączniaka

Resztki mączniaka prawdziwego mogą unosić się w powietrzu, które możesz potencjalnie wdychać. Przygotuj wiadro ciepłej wody i szmatkę. Zalej ściereczkę ciepłą wodą i ściśnij.

Krok 4. Wyszoruj ubytek drewna

Połącz jedną część wybielacza z dwiema częściami wody w wiadrze. Zgasić pędzel i rozpocząć szorowanie. Zachowaj ostrożność, ponieważ niewykończone drewno może się kruszyć.

Krok 5. Zeszlifuj

Upewnij się, że drewno jest suche przed przejściem do tego kroku. Łagodna inwazja pleśni jest łatwym zadaniem do wykonania. Chwyć papier ścierny o ziarnistości 110 i zeszlifuj pozostałe formy.

Metoda nr 2. Dla upartych śmiałków

Krok 1. Załóż odpowiednie środki ochrony osobistej

Według EPA powinieneś nosić osobiste wyposażenie ochronne. Spośród trzech poziomów, jeśli pracujesz tylko nad małym projektem, wybierz poziom pierwszy.

Pierwsza kategoria to minimalne wymagania dotyczące ŚOI. Są to: respirator (maska ​​medyczna) N-95, gogle lub ochrona oczu i na koniec rękawice. Będziesz radził sobie z zagrożeniami, więc musisz być ostrożny.

Krok 2. Określ szkody

Pleśnie to materiały organiczne, które zjadają wszystko, powodując z czasem rozkład drewna. Należy pamiętać, że istnieje wiele rodzajów pleśni i pleśni. Mogą być spowodowane wilgocią i wadliwym zaopatrzeniem w wodę.

Krok 3. Odkurz otaczające części

Podłącz odkurzacz i odkurz obszar dotknięty pleśnią. Pomaga zminimalizować alergeny unoszące się w powietrzu. Lepiej przejrzeć to co najmniej dwa razy.

Krok 4. Ocet i wybielacz spełnia swoje zadanie

Do czyszczenia form uszkodzonych przez wodę konieczne są dwie rundy domowych roztworów czyszczących. Najpierw wlej destylowany ocet do butelki ze spryskiwaczem. Proszę nie mieszać go z niczym; spryskaj nim drewno.

Następnie osusz ściereczką lub szmatką. Następnie wymieszaj jedną część wybielacza i cztery części wody.

Użyj szczotki do wyszorowania drewna. Powtarzaj to, aż forma nie będzie widoczna.

Krok 5. Użyj drobnego ziarna do szlifowania

Trwałe pleśnie mają tendencję do przyczepiania się do mebli. Nie możesz jednak użyć do tego szlifierki. Spowoduje to rozpadanie się niewykończonego drewna.

Zamiast tego użyj papieru ściernego o ziarnistości od 110 do 220. Przeszlifuj całą pozostałą pleśń i pleśń.

Jak dbać o surowe drewno

Zapobiegaj przedwczesnemu degradacji nieutwardzonego drewna, dbając o nie. Nie wystawiaj go na ekstremalne warunki pogodowe, ponieważ może go uszkodzić. Nie należy również umieszczać go w pobliżu źródeł wody, które mogą przeciekać.

Z konserwacją nic się nie dzieje. Wytrzyj surowe drewno, gdy pojawi się kurz na uczcie. Możesz także użyć prostego płynu do mycia naczyń i roztworu wody i spryskać go.

Pamiętaj, aby później wytrzeć go suchą szmatką. Jeśli chcesz usunąć brud i zacieki, użyj domowych rozwiązań DIY.

Zaoszczędź dziesięciocentówki w kieszeni, korzystając z tych prostych wskazówek, jak dbać o niewykończone drewno.

Wniosek

Nie trzeba dodawać, że nieobrobione drewno może być trudne do naprawy. Na szczęście masz ten przewodnik, który nauczy Cię, jak usunąć pleśń z niewykończonego drewna!