10 prostych sposobów na łatwe zapobieganie pleśni w piwnicy

Czy zauważyłeś pleśń rosnącą w ciemnej i wilgotnej piwnicy? Oto jak zapobiegać pleśni w piwnicy!

Rozwój pleśni to powszechny problem w różnych częściach domu. To nie tylko coś, co może uszkodzić strukturę, ale może również powodować problemy zdrowotne, takie jak infekcje, kaszel, alergie, zatory, astma i wysypki. Dlatego ważne jest, aby temu zapobiec na wszystkie możliwe sposoby.

10 prostych sposobów na łatwe zapobieganie pleśni w piwnicy

Przyczyny wzrostu pleśni w piwnicy

Piwnica jest zwykle ciemna, wilgotna i wilgotna, dzięki czemu idealnie nadaje się do rozwoju pleśni. Zazwyczaj pleśń zaczyna rosnąć z powodu problemów z wodą, takich jak nieszczelne rury i powodzie. Kondensacja spowodowana ekstremalnie niskimi i wysokimi temperaturami jest również częstą przyczyną pleśni.

Nie ma lepszego sposobu na radzenie sobie z pleśnią niż zidentyfikowanie jej przyczyny i powstrzymanie jej rozprzestrzeniania się. Jednak nadal najlepiej jest rozważyć zastosowanie się do naszych wskazówek, aby temu zapobiec.

Wskazówki dotyczące zapobiegania pleśni w piwnicy

Po uporaniu się z pleśnią następną rzeczą, którą musisz zrobić, jest wyeliminowanie jej przyczyn i zapobieganie nawrotom. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci to zrobić.

1. Regularnie czyść

Regularne czyszczenie i odkurzanie są niezbędne do zapobiegania rozwojowi pleśni. Pomagają usunąć możliwe przyczyny pleśni i pozbyć się istniejących zarodników. Podczas czyszczenia zwracaj uwagę na zakamarki, zakamarki i miejsca narażone na działanie wilgoci.

2. Zminimalizuj wilgotność

Bądź czujny i natychmiast wytrzyj wszelkie wycieki i wycieki. W przypadku zalania należy zadbać o całkowite wysuszenie całego obszaru w ciągu dwóch dni. Długotrwałe narażenie na wilgoć może powodować rozwój pleśni.

3. Powstrzymaj się od przechowywania wilgotnych przedmiotów

O ile to możliwe, unikaj przechowywania w piwnicy wilgotnych przedmiotów, takich jak dywany, papiery, książki i ubrania. Jeśli nie możesz tego uniknąć, przechowuj je w plastikowych pojemnikach zamiast w kartonowych pudełkach.

4. Pozbądź się bałaganu

Odwiedź swoją piwnicę raz na jakiś czas i zobacz wszystko, co przechowujesz. Zadaj sobie pytanie, czy wykorzystasz te przedmioty w ciągu najbliższych dwóch lat. Jeśli nie, prawdopodobnie nie będziesz mógł z niego skorzystać ponownie, więc lepiej się ich pozbyć.

Pleśń rośnie we wszystkim, co zbiera kurz i zatrzymuje wilgoć, np. tkaniny, papier i drewno. Dlatego musisz powstrzymać się od gromadzenia takich przedmiotów w piwnicy, zanim spowodują one problemy domowe.

5. Natychmiast napraw przecieki

Regularnie sprawdzaj rury wodociągowe, aby móc natychmiast naprawić wszelkie nieszczelności. Jeśli ściany Twojej piwnicy nie są wodoodporne, mogą również przeciekać, więc również musisz się im przyjrzeć.

6. Zainstaluj wentylatory wyciągowe

Wentylatory wyciągowe są pomocne w utrzymaniu suchego domu. Musisz tylko upewnić się, że ich otwory wentylacyjne są wypuszczane na zewnątrz, a nie do miejsca na poddaszu lub na poddaszu.

7. Monitoruj wilgotność w pomieszczeniu

Wilgotność piwnicy nie może wzrosnąć powyżej 60%. Możesz to regulować za pomocą higrometru. Osuszacz jest również pomocny w minimalizowaniu wilgotności powietrza i zmniejszaniu wilgotności w pomieszczeniach.

8. Nie instaluj wykładziny

Dywany mogą być trudne do czyszczenia, co sprawia, że ​​są podatne na rozwój pleśni. Lepiej jest używać dywaników i zmywalnych powierzchni podłogowych w piwnicach, które są łatwiejsze do czyszczenia.

9. Trzymaj rośliny z dala od piwnicy

Zarodniki pleśni rozprzestrzeniają się w glebie w Twoich doniczkach. Jeśli naprawdę chcesz umieścić rośliny w piwnicy, uważaj na oznaki pleśni i unikaj ich nadmiernego podlewania. Chociaż rośliny zwykle nie są umieszczane w ciemnych miejscach, takich jak piwnica, ponieważ wymagają światła słonecznego, nadal dobrze jest być poinformowanym.

10. Zaizoluj rury wodne i okna

Izolacja okien piwnicznych i rur wodociągowych zapobiegnie kondensacji, zwłaszcza w niskich temperaturach. Pomocne może być również zwiększenie temperatury w pomieszczeniu, ponieważ ciepłe powietrze może zatrzymywać wilgoć bez powodowania kondensacji.

Jak wykryć wzrost pleśni w piwnicy

Możesz zrobić wszystko, aby zapobiec pleśni, ale nadal istnieje możliwość wzrostu. Dlatego musisz wiedzieć, jak wykryć pleśń, aby móc przeprowadzić dokładne czyszczenie pleśni.

Ograniczona wentylacja w Twojej piwnicy ułatwia wykrycie dziwnych zapachów. Najłatwiejszym sposobem wykrycia pleśni jest powąchanie jej stęchłego zapachu. Szukanie widocznych znaków zwykle nie działa, ponieważ pleśń rośnie w obszarach, których zwykle nie widzisz.

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, jest testowanie pleśni. Możesz zadzwonić po profesjonalną pomoc lub zrobić to samodzielnie, korzystając z zestawu do samodzielnego testowania formy. Ponieważ czarna pleśń jest bardzo powszechna, oto pomocny przewodnik po identyfikacji czarnej pleśni.

Usuwanie pleśni z piwnicy

Możesz pozbyć się pleśni, używając składników w swoim domu. Soda oczyszczona i ocet są kwaśne, więc możesz ich użyć do usunięcia pleśni i zabicia zarodników.

Możesz także użyć nadtlenku wodoru. Wystarczy zrobić roztwór z wodą, spryskać nim obszar i pozostawić na co najmniej dziesięć minut przed szorowaniem. Możesz również zapoznać się z tym przewodnikiem dotyczącym usuwania pleśni w piwnicy.

Wniosek

Piwnice to jeden z obszarów naszych domów, który nie jest zwykle odwiedzany i często jest zaniedbywany. Będąc wiarygodnym dla rozwoju pleśni, ważne jest, aby wiedzieć, jak zapobiegać pleśni w piwnicy.