Zbieranie szparagów w pobliżu

Zanim wyruszysz na hodowlę szparagów, zadaj sobie pytanie: „czy w pobliżu mnie zbierają szparagi?” Szparagi będą rosły w strefach od 3 do 8, głównie w regionach o klimacie umiarkowanym, o ile lata nie są bardzo gorące i długie. Pamiętanie o tej wiedzy pozwoli Ci wybrać część do uprawy szparagów w Twojej okolicy bez żadnych wad.

Wykorzystaj wymagania dotyczące optymalnego wzrostu szparagów, aby wiedzieć, czy możesz je zapewnić bez problemów. Jeśli masz ograniczenia, nadal możesz spełnić warunki dla szparagów, używając szklarni. Uprawa szparagów utrzyma idealne środowisko dla owocnego plonu szparagów.

Zbieranie szparagów w pobliżu

Zbieranie szparagów w pobliżu: gdzie rosną szparagi?

Jeśli mieszkasz w regionie o klimacie umiarkowanym lub w strefie od 3 do 8, możesz uprawiać szparagi. Następnym krokiem jest upewnienie się, że w Twojej okolicy nie występują ekstremalne temperatury, szczególnie długie i gorące lata. Mówiąc dokładniej, szparagi będą dobrze się rozwijać wczesną wiosną, kiedy temperatura gleby przekracza 50°F.

Można stwierdzić, że szparagi będą dobrze rosły na zimnych obszarach. Możesz jednak również wybrać konkretną odmianę, która będzie odpowiednia dla Twojego regionu. Na przykład odmiana Guelph Millennium najlepiej sprawdza się w bardzo zimnym klimacie. Pojawia się późno, aby nie doznać uszkodzeń spowodowanych zamarzaniem.

Z drugiej strony odmiany szparagów Apollo i UC-157 dobrze tolerują ciepło. Strefy od 4 do 6 będą miały najwięcej opcji do wyboru, więc decydującym czynnikiem będzie to, ile szparagów zamierzasz wyprodukować. Odmiany, które produkują tylko rośliny męskie, będą miały wyższy plon w porównaniu z roślinami, które produkują szparagi żeńskie.

Jak wybrać obszar do sadzenia szparagów?

Teraz, gdy znasz już odpowiedź na pytanie „gdzie w pobliżu mnie zbierają szparagi?”, nadszedł czas, aby wybrać konkretną stronę. Szparagi to roślina wieloletnia, co oznacza, że ​​uprawy będą korzystać z wybranego przez Ciebie miejsca przez wiele lat. Szparagi mogą produkować nawet 30 lat, więc miejsce musi zapewniać optymalne warunki.

Obszar pod Twoje uprawy musi być w stanie otrzymywać co najmniej 8 godzin słońca dziennie. Rośliny mogą tolerować trochę cienia, ale w przestrzeni nie może być wysokich drzew ani krzewów, które by je blokowały. Jednocześnie gleba powinna być piaszczysta i dobrze przepuszczalna, aby zapobiec gniciu.

Należy również przygotować teren i usunąć wszelkie chwasty, które wpłyną na wzrost szparagów. W razie potrzeby dostosuj pH gleby do wartości od 6,5 do 6,8. I na koniec wypatruj szkodników na terenie.

Kiedy sadzić szparagi?

Najlepszą porą na sadzenie szparagów jest wczesna wiosna. Masz możliwość użycia nasion lub koron. W przypadku tych pierwszych należy je wcześniej namoczyć i zasiać nasiona w pomieszczeniu. Utwardzaj rośliny, gdy mają 12 cali wzrostu przez tydzień przed przesadzeniem ich na zewnątrz po ostatnich wiosennych przymrozkach.

Rośliny szparagów dojrzeją jesienią i możesz wybrać rośliny męskie, aby uzyskać bardziej produktywne zbiory. Następnie możesz ponownie przesadzić te uprawy w swojej stałej lokalizacji. Jednak zanim rośliny będą gotowe do zbioru, minie trzy lata.

Jeśli zaczniesz od rocznych systemów korzeniowych lub koron, musisz wykopać rowy i rozmieścić korony w odległości do 2 stóp od siebie. Przykryj korzenie, a następnie pokryj swoje uprawy 3 calami ziemi. Po dwóch tygodniach możesz dodać kolejny cal ziemi, aby się uspokoiły.

Sadzenie szparagów w szklarni

Ograniczenia obszarów i warunków można rozwiązać, uprawiając szparagi w szklarni. W ten sposób możesz zapewnić świeże i ekologiczne zbiory o każdej porze roku. Odwiedź Krostrade.com, aby dowiedzieć się więcej o szklarniach, w tym o uprawie szparagów w doniczkach, jeśli naprawdę brakuje Ci miejsca na te uprawy.

W szklarni możesz używać nasion lub koron zarówno w doniczkach, jak i podniesionych grządkach. Następnym krokiem jest utrzymanie temperatury w pomieszczeniach między 65 a 85°F. Jednocześnie należy pamiętać, że korona upraw i system korzeniowy mogą osiągnąć nawet 6 stóp średnicy i 15 stóp głębokości.

W tunelu foliowym wygodniejsze będzie również zwalczanie chwastów, ponieważ możesz szybko monitorować teren. Ściółknij łóżko kompostem późną zimą, aby zapobiec wzrostowi chwastów. Gdy nadejdzie późna jesień, usuń wszystkie martwe paprocie, aby przygotować się do następnego sezonu.

Kiedy zbierać szparagi

Zbieraj szparagi po trzech latach, gdy rośliny się zadomowią. W ten sposób korona upraw będzie wystarczająco silna, aby zapewnić nieprzerwane zbiory przez wiele lat. Jeśli chodzi o okres zbiorów, będzie to zależeć od twojego obszaru.

Najlepszy czas na zbieranie włóczni szparagów to wczesna wiosna, kiedy temperatura jest niższa niż 70 stopni Celsjusza. Jest to dobra praktyka, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym nadchodzącym zamarznięciem. Możesz zbierać codziennie rano lub wieczorem, więc włócznie nadają się do przechowywania.

Czas zbiorów może wynosić dwa tygodnie w trzecim roku, cztery tygodnie w czwartym i osiem tygodni w piątym roku. Możesz wziąć włócznie o długości 9 cali, ale mogą one mieć 7 cali, gdy pogoda się ociepli. W ten sposób możesz zapobiec włóknieniu włóczni z powodu przedłużonego dojrzewania.

Zbieraj plony, odrywając włócznie na poziomie gruntu lub tnąc 2 cale poniżej poziomu gleby. Rośliny szparagów mogą produkować przez dziesięciolecia i pozostają od lata do zimy. Aby mieć pewność, że Twoje zbiory będą świeże, dowiedz się, jak przechowywać szparagi w zamrażarce.

Rośliny towarzyszące szparagom

Uprawa szparagów w tunelu foliowym może być również korzystna, ponieważ można je sadzić z roślinami towarzyszącymi. Pomidory, zioła i zielenie dobrze rosną obok szparagów. Hodowla roślin towarzyszących to korzystna praktyka tworzenia zróżnicowanego ogrodu, w którym rośliny pomagają sobie nawzajem w rozwoju.

Pomidory

Pomidory dobrze rosną w szklarni i są doskonałymi sąsiadami ze szparagami. Solanina w pomidorach odstrasza chrząszcze szparagowe, które uszkadzają pędy i liście szparagów. W zamian szparagi chronią system korzeniowy pomidorów przed nicieniami korzeniowymi.

Zioła

Bazylia, pietruszka, kolendra, żywokost i koper to zioła, które można uprawiać razem ze szparagami. Na początek zioła te trzymają na dystans chrząszcze szparagowe, przędziorki i mszyce. Ich aromat jest również atrakcyjny dla zapylaczy, takich jak pszczoły.

Zieloni

Możesz również sadzić warzywa, takie jak sałata i szpinak, między rzędami sałaty. W ten sposób szparagi mogą służyć jako cień dla tych zieleni ze względu na ich wysokość. Spowoduje to również schludniejszy wygląd ogrodu.

Czego nie sadzić ze szparagami?

Nigdy nie używaj ziemniaków, czosnku i cebuli jako roślin towarzyszących do szparagów. Podczas gdy sadzenie towarzyszące oferuje wiele korzyści, sadzenie szparagów z tymi uprawami może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Niektóre warzywa są szkodliwe dla innych ze względu na szkodniki i skutki, które wprowadzają.

Wniosek

Uprawa szparagów jest przykładem na to, jak cierpliwość się opłaca ze względu na to, jak długo można zbierać plony. Trzeba jednak zastanowić się, „gdzie w pobliżu mnie zbiera szparagi”, aby zapewnić, że plony będą dobrze rosły. Szparagi najlepiej rozwijają się w regionach o klimacie umiarkowanym lub strefach od 3 do 8.

Muszą znajdować się w miejscu nasłonecznionym przez co najmniej 8 godzin dziennie na piaszczystej glebie. Uprawa szparagów w tunelu apolitowym pozwoli Ci utrzymać optymalną wymaganą temperaturę na poziomie 65 do 85°F. Jednocześnie możesz zagwarantować, że otrzymasz świeże i zdrowe włócznie szparagów.