Liście kolendry do oczyszczania nerek i innych zastosowań

Czy kiedykolwiek słyszałeś o właściwościach oczyszczających nerki z liści kolendry? Liście kolendry to coś więcej niż przyprawa, która podnieca podniebienie. Różne badania i książki w całej historii wykazały, jak liście kolendry pomagają w oczyszczaniu nerek i mają inne korzyści dla narządów filtrujących organizmu.

Zaletą liści kolendry jest to, że można je uprawiać samodzielnie. Jeśli masz szklarnię, możesz mieć nawet nieograniczone dostawy świeżej żywności przez cały sezon wegetacyjny. Sadzenie nowych roślin co trzy tygodnie jest proste, a ich wymagania nie są trudne do spełnienia.

Liście kolendry do oczyszczania nerek i innych zastosowań

Dlaczego kolendra jest dobra na nerki?

Liście kolendry mają wiele właściwości oddziałujących na nerki, w tym odtruwające i moczopędne. Oba te mechanizmy odgrywają rolę w oczyszczaniu nerek, zwłaszcza w sposobie odtruwania narządów przez kolendrę. Przyjrzyjmy się dokładniej, jak to zioło jest przydatne w oczyszczaniu nerek.

Kolendra działa oczyszczająco na nerki

Nerki są filtrami naszego organizmu, a spożywanie pokarmów wspomagających ich detoksykację dodatkowo pomoże im w ich funkcjonowaniu. Na przykład badanie przeprowadzone w 2016 roku na Ain Shams University wykazało, że ekstrakt z kolendry jest korzystny w przypadku nefrotoksyczności wywołanej ołowiem. Dlatego to zioło może pomóc organizmowi pozbyć się toksycznych chemikaliów.

Liście kolendry są również bogate w składniki odżywcze i przeciwutleniacze. Składniki te mają działanie odtruwające, które może nawet pomóc organizmowi wyeliminować rtęć, która jest substancją powodującą uszkodzenie nerek. Spożywanie źródeł przeciwutleniaczy jest również korzystne dla nerek, ponieważ mogą one chronić narządy przed uszkodzeniami spowodowanymi nefrotoksycznością i utlenianiem.

W liściach kolendry znajdziesz również różne witaminy i minerały, takie jak witaminy z grupy B, witaminy A, C, E, K, wapń, potas, magnez i fosfor. Odgrywając rolę w ochronie i funkcjonowaniu procesów organizmu, w tym nerek, liście kolendry pomagają organom filtrować organizm. Należy jednak pamiętać, że zawsze należy skonsultować się z lekarzem w celu spożycia jakichkolwiek pokarmów, jeśli masz chorobę nerek.

Czy kolendra jest dobra na kamienie nerkowe?

Kolendra jest odpowiednia na kamienie nerkowe w tym sensie, że zioła działają moczopędnie, a małe kamienie nerkowe mogą samoistnie przejść za pomocą diuretyków. Badania wykazały, że roślina ta ma właściwości moczopędne, które pomagają organizmowi wydalać sód z moczem. Pomaga przy kamicy nerkowej, ponieważ wypłukuje narządy.

Kolendra może złagodzić ból przy oddawaniu moczu spowodowany infekcjami i kamieniami nerkowymi. A ponieważ ta roślina nie jest tak silnym środkiem moczopędnym, nerki nie byłyby przytłoczone jego działaniem. Według California College of Ayurveda nasiona i liście kolendry mogą pomóc w infekcjach dróg moczowych.

Poprawiając szybkość filtracji nerek, możesz wypłukać wszystkie toksyny i drobnoustroje, które mogą powodować infekcje dróg moczowych. Płukanie nerek za pomocą łagodnych ziół moczopędnych, takich jak kolendra, jest korzystne dla wydalania kamieni nerkowych. Jednak większe kamienie będą wymagały pomocy lekarza, aby skutecznie się ich pozbyć.

Inną właściwością kolendry oczyszczającą nerki jest to, że działa ona jako chłodzący środek moczopędny. Sama nazwa pomaga zmniejszyć ciepło z układu moczowego, co łagodzi pieczenie podczas oddawania moczu. Mechanizm pomaga również w przypadku dyzurii, zapalenia pęcherza i mętnego moczu.

Jak uprawiać kolendrę?

Uprawa kolendry jest tak łatwa, jak sadzenie i zbieranie. Możesz również sadzić go w doniczkach w szklarni, jeśli nie masz miejsca. Korzystanie ze szklarni pozwoli Ci chronić rośliny przez cały rok, a więcej informacji o uprawie zdrowych ziół w pomieszczeniach można znaleźć na stronie Krostrade.com.

Dobroczynne działanie kolendry i jej właściwości oczyszczające nerki sprawiają, że jest ona dobrym składnikiem naszej diety. Dlatego jest to jedno z tych ziół, które powinno znaleźć się w Twoim ogrodzie. Uprawa kolendry zapewnia dostęp do świeżych i organicznych upraw, a nawet jest łatwa w uprawie.

Sadzenie

Najlepiej jest wysiewać nasiona w pomieszczeniu wczesną wiosną lub późną zimą. Sadzenie ich w szklarni ochroni je również przed ekstremalnymi temperaturami w miesiącach letnich, które mogą wpływać na rozwój liści. Dojrzewanie kolendry potrwa do 45 dni, dlatego możliwe jest dwukrotne przycięcie.

Pomoże to zapamiętać, że ta uprawa jest najlepsza w temperaturach od 50 do 85 ° F. I chociaż możesz przeszczepić kiełki, odniesiesz większy sukces, jeśli zasiejesz kolendrę bezpośrednio do doniczek, aby zapobiec tworzeniu się pośpiechów. Pamiętaj, aby użyć dobrze przepuszczalnej gleby o pH od 6,2 do 6,8 i umieścić doniczki w miejscu, w którym dostaną słońce.

Nasiona powinny znajdować się około cala głębokości w glebie, z odstępem 6 cali. Następnie przykryj je pół cala ściółką i dobrze podlej wodą, szczególnie w okresach suszy. Możesz spodziewać się kiełkowania po trzech tygodniach, a następnie rozrzedzić je co 20 cm.

Możesz sadzić co 2-3 tygodnie przez cały sezon wegetacyjny, aby uzyskać obfity zapas tego oczyszczającego nerki zioła. Ściółkowanie i regularne podlewanie to podstawowe zalecenia podczas pielęgnacji upraw. Częste przycinanie wydłuża również okres zbiorów.

Zbieranie

Gdy rośliny osiągną około 6 cali wysokości, możesz rozpocząć zbiory. Pamiętaj, aby ścinać na poziomie gleby i sprawdzić, czy roślina ma kwiaty i główki nasienne. Dla niektórych może to nie być oczywiste, ale kolendra i kolendra pochodzą z tej samej rośliny.

Kiedy ludzie wspominają o kolendrze, zwykle mają na myśli nasiona. Z drugiej strony liście rośliny nazywane są kolendrą. Ludzie używają ich zamiennie, więc jeśli zbierasz nasiona, poczekaj, aż zbrązowieją.

Kolendra jest rośliną jednoroczną, więc spodziewaj się krótkiej długości życia. Zwykle zbiory będą trwać do 7 tygodni, zanim zaczną się wysiewać. Możesz sadzić je latem, aby szybko zebrać nasiona, ale ponieważ chcesz mieć świeże liście przez dłuższy czas, często je przycinaj.

Jakie są skutki uboczne kolendry?

Jedną z zalet spożywania całkowicie naturalnych ziół jest to, że nie powodują one skutków zagrażających życiu, takich jak narkotyki. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania kolendry, więc można ją bezpiecznie spożywać, nawet jeśli używasz innych leków. Jednak, jak każda inna roślina, niektórzy ludzie mogą być uczuleni na kolendrę.

Jeśli jesteś uczulony na marchew, anyż, kminek, seler, koper włoski lub pietruszkę, możesz spodziewać się, że możesz być również uczulony na kolendrę. Typową reakcją alergiczną jest kontaktowe zapalenie skóry po kontakcie z liśćmi i wystąpieniu wysypki i zaczerwienienia. W cięższych reakcjach alergicznych może również wystąpić anafilaksja.

Ogólnie rzecz biorąc, nie wahaj się skontaktować z lekarzem przed spożyciem kolendry. Jeśli masz istniejący stan lub przyjmujesz jakiekolwiek leki, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed zjedzeniem jakiegokolwiek zioła. Kobiety w ciąży mogą być również szczególnie wrażliwe na kolendrę, a także te, które mają przejść operację.

Jak odtruć nerki?

Oczyszczanie nerek i ich odtruwanie jest niezbędne, aby organizm mógł pozbyć się toksyn. Możesz to zrobić, pijąc miksturę z kolendry, utrzymując nawodnienie i zmniejszając spożycie sodu. Mimo to konsultacja z lekarzem jest dobrze wskazana, ponieważ każda osoba jest fizycznie inna.

Mikstura z kolendry

Sadzenie kolendry w domu daje możliwość przygotowania mikstury z kolendry w dowolnym dniu. A ponieważ sam uprawiasz i zbierasz roślinę, możesz być pewien, że jest ona wolna od chemikaliów lub niewłaściwego obchodzenia się z nią, które może mieć wpływ na higienę. Istnieje wiele mikstur, które można zrobić z kolendry, ale popularnym napojem detoksykującym jest woda kolendrowa.

Woda kolendrowa to po prostu gotowane liście kolendry przez 10 minut. Przefiltruj wodę i pozwól jej ostygnąć przed dodaniem kawałka cytryny. Możesz pić to raz dziennie, aby odtruć nerki.

Według California College of Ayurveda, możesz również użyć zarówno nasion, jak i liści, aby wzmocnić drogi moczowe. Zarówno zimny, jak i ciepły napar pomaga organizmowi w utrzymaniu zdrowego układu moczowego.

Oprócz pielęgnacji kolendra jest również przydatna w łagodzeniu infekcji układu moczowego. Możesz użyć nasion i liści w chorobach dróg moczowych. Mieszanka kolendry, pestkowce, babki lancetowatej, prawoślazu, trawy cytrynowej i gotu koli w filiżance gorącej wody co kilka godzin może pomóc w infekcji dróg moczowych.

Słowo ostrożności w używaniu kolendry u pacjentów z niewydolnością nerek

Należy podkreślić, że pacjenci z niewydolnością nerek powinni unikać kolendry. Chociaż zioło pomaga w oczyszczaniu nerek, zawartość potasu w kolendrze wraz ze zmniejszonym funkcjonowaniem narządów u tych pacjentów może podnieść poziom potasu we krwi. Lekarze zalecają ograniczenie spożycia pokarmów bogatych w potas u tych osób, aby zapobiec powikłaniom.

Pozostań nawodniony

Jako system filtracji organizmu, nerki są w pewnym stopniu odpowiedzialne za pomaganie nam w oddawaniu moczu. Jednak narządy potrzebują wody, aby pozbyć się tego produktu odpadowego. Jeśli spożycie wody jest niskie, możesz spodziewać się, że wydalanie moczu przez organizm będzie tak niskie.

Może to prowadzić do komplikacji, takich jak kamienie nerkowe i inne dolegliwości, ponieważ organizm nie może pozbyć się innych produktów przemiany materii z moczem. Pamiętaj, aby codziennie pić od 2,7 do 3,7 litra wody, aby zachować nawodnienie. Możesz także jeść pokarmy bogate w wodę, takie jak ogórek, szpinak i pomidory.

Zmniejsz spożycie sodu

Zmniejszenie spożycia sodu może odtruć nerki, ponieważ pomagasz organizmowi utrzymać równowagę sodu. Z drugiej strony spożywanie zbyt dużej ilości sodu może osłabić funkcjonowanie sparowanych narządów, co może pogorszyć problemy z nerkami. Organizm potrzebuje sodu, ale monitoruj jego spożycie i nie pozwól mu przekroczyć 2300 mg dziennie.

Co możesz pić, aby przepłukać nerki?

Istnieje wiele owoców i warzyw, które można uprawiać w szklarni obok kolendry, aby uzyskać natychmiastowe źródła wypłukiwania nerek. Są wśród nich buraki, żurawina, mniszek lekarski, hortensja i sok z cytryny. Oprócz zdrowego stylu życia dbaj o zdrowie nerek, jedząc świeże owoce i warzywa.

Sok z buraków

Buraki są bogate w betainę, a picie ich soków zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Dzieje się tak, ponieważ betaina zapobiega odkładaniu się struwitu i fosforanu wapnia. Różne badania wykazały zainteresowanie stosowaniem betainy u pacjentów z chorobami nerek.

Sok żurawinowy

Sok żurawinowy pomaga oczyścić nerki, usuwając nadmiar szczawianu wapnia. Pomaga w utrzymaniu zdrowego układu moczowego, ponieważ może powstrzymywać bakterie i zapobiegać wrzodom. Sok żurawinowy jest również dobrym źródłem przeciwutleniaczy, które chronią ogólny stan zdrowia organizmu.

Napar z kolendry i ziół

Kolendra słynie również z płukania nerek. Możesz to zrobić, pość i picie od jednego do dwóch litrów wody z kilkoma łagodnymi ziołami moczopędnymi, takimi jak kolendra. Inne przykłady ziół o łagodnym działaniu moczopędnym to trawa cytrynowa i pietruszka.

Herbata z mniszka lekarskiego

Czy wiesz, że picie suszonej herbaty z mniszka lekarskiego lub świeżej herbaty z korzenia mniszka lekarskiego jest doskonałe do płukania nerek? Dzieje się tak, ponieważ działa tonizująco i rozkłada złogi wapnia. W efekcie poprawia się funkcjonowanie skojarzonych narządów, jednocześnie chroniąc drogi moczowe przed infekcjami.

Ekstrakt z hortensji

Kolejną piękną rośliną, którą możesz wyodrębnić i wykorzystać do przepłukiwania nerek, jest hortensja. Jest bogaty w przeciwutleniacze, które pomagają zapobiegać uszkodzeniom nerek. Indianie Cherokee używali tej rośliny nawet do usuwania kamieni nerkowych i pęcherza moczowego.

Sok z cytryny

Na koniec wspomnieliśmy, że zamiast dodawać plaster cytryny do herbat, soków i ekstraktów, możesz również użyć tego cytrusa dla zdrowia nerek. Ponieważ jest kwaśny, podnosi poziom cytrynianu w moczu, aby zapobiec kamicy nerkowej. Pomaga również w filtrowaniu organizmu i pozbywaniu się odpadów i toksyn.

Wniosek

Nasze nerki są odpowiedzialne za filtrowanie organizmu w celu eliminacji toksyn i produktów przemiany materii z moczem. Kolendra pozostawia oczyszczanie nerek, a inne praktyki zyskują na popularności ze względu na świadomość w profilaktyce chorób nerek. Przy prawidłowym funkcjonowaniu nerek i detoksykacji można zapobiegać tworzeniu się bolesnych kamieni.

Chociaż liście kolendry nie powodują zagrażających życiu skutków ubocznych, nadal ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z ich wpływu jako alergenu na kobiety w ciąży, przed operacją i pacjentów z niewydolnością nerek. Podobnie jak w przypadku każdego zioła, najlepiej skonsultować się z lekarzem przed spożyciem tej kochającej nerki rośliny. Po otrzymaniu sygnału łatwo jest sadzić kolendrę i zbierać świeże liście przez cały rok w szklarni.