Nieoczyszczony tynk zniszczony przez wodę może skutkować kosztownymi grzywnami. W tym artykule dowiesz się, jak naprawić uszkodzony przez wodę stiuk w pięciu prostych krokach: ocena, określenie, usunięcie, przygotowanie i łatanie.
Table of Contents
Co to jest sztukaterie?
Stucco to nazwa materiału budowlanego składającego się z kruszywa, spoiwa i odrobiny wody. W niektórych miejscach niektórzy określają go również jako render.
Tradycyjnie stiuk powstaje z połączenia wapna, piasku i wody. Obecnie do tworzenia stiuków bardziej popularne jest stosowanie cementu, takiego jak cement portlandzki, piasek i woda. Konstruktorzy mogą dodać szkło i akryl, aby poprawić integralność strukturalną materiału.
W przypadku zastosowania na elewację zewnętrzną konstrukcji, nazywa się to stiukiem. Jednak gdy jest używany do wnętrz, bywa nazywany tynkiem.
Stiuk nakłada się na mokro, ale twardnieje do gęstego i solidnego ciała stałego. W budownictwie ma wiele zastosowań.
Ludzie z branży budowlanej używają tego materiału również jako dekoracyjnej powłoki na ścianach, sufitach, a nawet metalu. Ma również zalety jako medium rzeźbiarskie i artystyczne.
Kolejną wielką zaletą tego materiału jest jego wszechstronność. Można go nakładać na prawie wszystko: bloki żużlowe, metal, beton, a nawet glinę!
Sztukateria występuje również w wielu kolorach. Tradycyjny stiuk wapienny jest biały, ale stiuk portlandzki jest szary. Jednak dzięki innowacjom w produkcji sztukaterie są teraz dostępne w wielu kolorach, które pasują do każdego projektu budowlanego.
Jak naprawić stiuki uszkodzone przez wodę?
Ponieważ sztukaterie stosuje się również na zewnątrz konstrukcji, materiał może być narażony na trudne warunki pogodowe. Ten stan sprawia, że sztukaterie są podatne na uszkodzenia przez wodę.
Sztukaterie uszkodzone przez wodę mogą objawiać się na kilka sposobów. Może to być coś tak subtelnego, jak plamy przypominające łzy, gdy materiał styka się ze złączami.
Innym razem mogą to być pęknięcia, ciemne smugi i przebarwione plamy. W najgorszym przypadku w miejscu uszkodzenia przez wodę można zaobserwować wzrost pleśni i pęcherzyki.
Kluczem do rozwiązania tego problemu jest czas. Wyłapanie szkód spowodowanych przez wodę, zanim się pogorszy, jest niezbędne do ratowania stiuku. Poniżej znajdują się kroki do naprawy stiuku uszkodzonego przez wodę.
Krok 1. Oceń
Przede wszystkim przyjrzyj się uważnie sekcji stiuku. Czy widoczne są ślady uszkodzenia stiuku przez wodę? Szukaj ciemnych plam i przebarwień.
Dotknięcie powierzchni może również pomóc w identyfikacji uszkodzeń spowodowanych przez wodę. Może wydawać się wilgotny i miękki, w przeciwieństwie do nieuszkodzonego stiuku, który jest twardy i gęsty.
Krok 2. Określ zakres uszkodzeń
Ta część ma kluczowe znaczenie przy próbie naprawy stiuku zniszczonego przez wodę. Ustal, czy możesz samodzielnie naprawić szkodę, czy też będziesz musiał wezwać profesjonalistę do obsługi projektu.
Jeśli uważasz, że szkoda jest zbyt duża na drobną naprawę, najlepiej poszukać profesjonalnej pomocy lub przejrzeć ubezpieczenie, zamiast robić to samodzielnie i ryzykować dalsze szkody.
Twoja ochrona ubezpieczeniowa powinna obejmować szkody spowodowane przez wodę. Skontaktuj się z prawnikiem, jeśli nie masz pewności. Jeśli szkody nie są zbyt duże, możesz przejść do następnego zestawu kroków.
Krok 3. Usuń uszkodzoną sekcję
Po ustaleniu, czy możesz naprawić uszkodzenie bez profesjonalnej pomocy, następną rzeczą do zrobienia jest usunięcie uszkodzonej sekcji. Najbardziej zalecanym sposobem na to jest użycie młotka i dłuta.
Usuń uszkodzony tynk, wystukając go za pomocą narzędzi. Zazwyczaj połamany tynk powinien zejść bez większego wysiłku.
Uważaj, aby nie zarysować dłutem znajdującej się pod spodem listwy lub osłony, ponieważ może to spowodować dalsze uszkodzenia na dłuższą metę. Po dotarciu do części stiuku, która mocno przylega do podłoża, przestań dłutować.
Krok 4. Przygotuj powierzchnię
Po usunięciu uszkodzonej części w środku stiuku pozostanie ziejąca dziura. Aby rozwiązać ten problem, załataj obszar mieszanką sztukatorską. Upewnij się, że pasuje do starego stiuku, aby nadal wyglądał gładko i czysto.
Sprawdź, czy nie ma pęknięć na powierzchni, na której nakładasz tynk. Upewnij się, że zakryłeś te niedoskonałości. Następnie dokładnie wyczyść powierzchnię, aby uniknąć dalszych uszkodzeń wewnętrznych.
Krok 5. Łatka
Po przygotowaniu powierzchni nałóż podkład stiukowy za pomocą kwadratowej pacy trzymanej pod kątem 45 stopni. Zacznij nakładać od dołu do góry, stosując stały i równomierny nacisk. Pozostaw tę sierść do utwardzenia przez 24 do 48 godzin.
Nałóż kolejną warstwę lakieru bazowego tą samą techniką. Pozostawić sierść do utwardzenia przez 24 do 48 godzin.
W końcowej warstwie należy użyć kolorowego stiuku. Zastosuj tą samą techniką. Ostatnią warstwę należy zwilżać przez kilka dni, gdy wysycha, aby zapobiec pęknięciom.
Dlaczego uszkodzenie przez wodę jest szkodliwe dla sztukaterii?
Uszkodzenia spowodowane przez wodę mogą być bardzo problematyczne, jeśli chodzi o sztukaterie. Może stać się pożywką dla pleśni, która powoduje alergie i jest przyczyną pęknięć wokół okien i drzwi. Oba te czynniki mogą zagrozić integralności konstrukcyjnej budynku.
Wniosek
Uszkodzenia spowodowane przez wodę mogą być kosztownym koszmarem. Jednak dzięki temu wpisowi wiesz już, jak naprawić uszkodzony przez wodę stiuk.