​​Jak naprawić drewniane szafki uszkodzone przez wodę: 4 proste kroki

​​Jeśli Twoja okolica jest podatna na trudne warunki pogodowe i chcesz zachować swoje szafki, musisz nauczyć się naprawiać drewniane szafki uszkodzone przez wodę. W końcu te i prawie wszystkie drewniane meble w naszych domach są w dzisiejszych czasach drogie i jedyne w swoim rodzaju.

Kontakt z wodą i wilgocią od jakiegoś czasu niszczy drewniane konstrukcje i materiały. Prawdopodobnie widziałeś, jak te lasy z czasem tracą swoją formę i siłę, a ostatecznie kruszą się.

​​Jak naprawić drewniane szafki uszkodzone przez wodę: 4 proste kroki

Kroki naprawy uszkodzonych przez wodę drewnianych szafek

Zamiast wyrzucać zniszczoną przez wodę drewnianą szafkę i kupować nową lub zatrudniać profesjonalistę do naprawy szafki, dlaczego nie zrobić tego samemu? Dowiedz się, jak wykonać naprawę, oszczędzając pieniądze i zapewniając sobie samorealizację, z której możesz być dumny.

Krok 1. Przygotowanie

Oprócz przygotowania narzędzi, sprzętu bezpieczeństwa i miejsca pracy, musisz również przygotować swoją szafkę. Opróżnij swoją szafkę ze wszystkiego, co jest w środku. Po opróżnieniu spróbuj również zdjąć drzwi szafki z zawiasów.

Wykonując całą procedurę, staraj się pracować na suchym miejscu. Pomogłoby to wyraźnie zidentyfikować uszkodzone części i znacznie zwiększyć wydajność pracy. Pamiętaj również o wysuszeniu szafki.

Krok 2. Ocena szkód

Teraz, gdy już przygotowałeś to, czego potrzebujesz, szafkę wymagającą naprawy i siebie, nadszedł czas, aby określić, gdzie są uszkodzenia i skąd one pochodzą. Ustalenie, skąd pochodzi źródło uszkodzeń, pomoże Ci zapobiec przyszłym uszkodzeniom i jeszcze bardziej chronić szafkę.

Sprawdź obszar, w którym wcześniej znajdowała się Twoja szafa i sprawdź, czy nie ma wycieków lub innego źródła wody powodującego uszkodzenia. Możesz naprawić lub zastosować pewne środki w tym obszarze, aby uniknąć uszkodzenia szafki w przyszłości.

Teraz nadszedł czas, aby przyjrzeć się uszkodzeniom Twojej szafki. Oceń poziom uszkodzeń, niezależnie od tego, czy nadal można je naprawić, czy też wymaga wymiany.

Krok 3. Napraw i wymień

Po ocenie stopnia uszkodzenia szafki nadszedł czas na naprawę. W przypadku rozwarstwionej szafki spróbuj najpierw użyć kleju stolarskiego do rozwarstwionych warstw i użyj zacisku, aby skleić warstwy ze sobą. W przypadku skrzywionych szafek należy zastosować tymczasowe usztywnienia, aby zapewnić stabilność.

Użyj kleju i śrub, aby naprawić wypaczone obszary. Usuń nawiasy klamrowe po zakończeniu procesu przywracania.

Jeśli problem tkwi w plamach wodnych spowodowanych dłuższą ekspozycją, możesz je usunąć, stosując kwas szczawiowy. Jednak przed użyciem musisz przeszlifować wykończenie, jeśli było na pierwszym miejscu. Wystarczy postępować zgodnie z procedurą mieszania i aplikacji produktu.

Po nałożeniu i zniknięciu plam zneutralizuj kwas, nakładając sodę oczyszczoną i wodę. Użyj miękkiego materiału, takiego jak gąbka, aby uniknąć uszkodzenia powierzchni szafki.

W przypadku drobnych uszkodzeń i skaz można użyć podkładu do drewna na bazie szelaku, aby wyrównać powierzchnię, a jeśli chcesz, pomoże to również później w nakładaniu farby. Do uszczelniania i naprawy uszkodzeń można również użyć szpachli do drewna.

Ponieważ istnieją części nadające się do naprawy, są też takie, których nie można wymienić. Aby wymienić nienaprawialne części, znajdź odpowiedni lub identyczny materiał użyty do szafki i dopasuj do wymiany w drewnianej szafce. Możesz zasięgnąć profesjonalnej opinii, jeśli kiedykolwiek zdecydujesz, czy ta porcja jest potrzebna, czy nie.

Krok 4. Wykańczanie

To ostatnia część naprawy, ale także znacząca. Przywrócenie szafce jej dawnej świetności to nie lada wyzwanie, które warto podjąć. Proces wykańczania określi, czy wykonałeś dobrą robotę i zachowasz szafkę w przyszłości.

Po wykonaniu napraw i nałożeniu uszczelniaczy, kleju i śrub, nadszedł czas na przeszlifowanie powierzchni, aby były czyste i równe. Użyj lżejszego, piaskowego wykończenia, aby uniknąć zarysowania dużej części lub spowodowania deformacji naprawianej właśnie szafki.

Po zakończeniu szlifowania wytrzyj nadmiar cząsteczek kurzu i możesz teraz nakładać warstwy wykończeniowe. Uszczelniacze do drewna, które przedłużyłyby żywotność drewna i zapobiegłyby uszkodzeniom w przyszłości spowodowanym kontaktem z wodą. Zalecany jest wodoodporny lakier.

Jeśli jednak chcesz odmalować swoją szafkę, podkład szelakowy bardzo ci pomoże. Po przemalowaniu szafki delikatnie przeszlifuj powierzchnię, aby ją wygładzić, a nawet nadmiar.

Po zakończeniu wszystkich powłok możesz zastosować środki dezodoryzujące, które zapobiegną rozwojowi bakterii lub pleśni w Twojej szafce, aby zapewnić czyste i długotrwałe przechowywanie.

Jak chronić drewniane szafki przed wilgocią

Zaleca się stosowanie wodoodpornego lakieru i powłok wykończeniowych w szafce, aby chronić szafę przed wilgocią. Możesz także umieścić je daleko od źródła wody, jeśli możesz. Właściwe umieszczenie drewnianych szafek ma kluczowe znaczenie, jeśli chcesz używać trwałej szafki.

Powszechne produkty do ochrony drewna przed wodą

Niektóre standardowe produkty zawierają uszczelniacze do bejcowania drewna. Mieszanina oleju lnianego lub tungowego ręcznie wcierana w powierzchnię w celu uszczelnienia. Możesz również wypróbować lakier do drewna lub farbę lakierniczą jako ochronę przed wodą do drewnianej szafki.

Wniosek

​​Teraz, gdy wiesz, jak naprawić drewniane szafki uszkodzone przez wodę, dlaczego od teraz nie naprawiasz swoich drewnianych szafek domowych? Nie tylko jest to świetna umiejętność, ale możesz także zaoszczędzić trochę pieniędzy.