Narzędzia i akcesoria do tunelu foliowego cz. 1 – doniczki

Tunel foliowy, jako konstrukcja ogrodnicza, pozwala na wytworzenie odpowiedniego mikroklimatu, poprawia warunki hodowli roślin, daje im więcej czasu na dojrzewanie i pozwala zacząć wegetacje znacznie wcześniej. Jednak aby uprawa przebiegała sprawnie, oprócz konstrukcji potrzebujemy niezbędnych narzędzi, które pomogą nam podczas codziennych prac w foliowej cieplarni.

Powierzchnia doniczkowa

Mimo że rozmiary tunelu foliowego mogą być różne, jest to zamknięta przestrzeń, w której warto wpierw zaplanować uprawy, nim się je rozpocznie. Aby maksymalnie wykorzystać areał uprawowy, stosuje się kilka optymalnych technik. Dzięki takim metodom pod osłoną rozwija się znacznie więcej roślin, co w rezultacie skutkuje większym plonem.

  • Do stalowego (i solidnego) stelażu namiotu foliowego można przymocować podwieszane doniczki. W zależności od producenta, funkcjonuje kilka możliwych sposobów mocowań. Ważne, aby zapoznać się z ograniczeniem ciężaru danego pojemnika i dopasować doniczkę do konkretnej rośliny.
  • Półki do tunelu foliowego pozwalają na gospodarne magazynowanie sadzonkami, siewkami i rozsadami. Doświadczeni użytkownicy tuneli foliowych jeden z tuneli przeznaczają do upraw, natomiast drugi do pielęgnacji sadzonek, przygotowania rozsady i opiekowania się siewkami. Dzięki temu młode rośliny mają lepsze warunki niż te, które nieokryte żadną powłoką wyrastałyby bezpośrednio z ziemi. Osoby ceniące bardziej kwiaty lub zioła niż uprawy warzywne na kilku poziomowych półkach prowadzą ich pielęgnację. Dzięki temu nie trzeba się ciągle schylać, więc wszelkie zabiegi są znacznie wygodniejsze. Półki podwiesza się między łukami lub kratownicą. Należy pamiętać, aby dostosować wagę roślin do wytrzymałości półki.
  • Stoły uprawowe bywają różne, jednak z reguły są wykonane z nierdzewnego materiału. Podczas podlewania może dojść do wycieków spod doniczki, a wtedy woda rozlewa się po stole. Warstwa ochronna z ocynku ogniowego lub galwanicznego zabezpiecza strukturę przed korozją. Poniżej blatu z reguły umiejscawia się jeszcze kilka półek; w innym przypadku posiadanie takiego mebla to marnotrawienie miejsca. To właśnie na stole przechowuje się tacki, doniczki, noże, sekatory, czyli wszystko, co przydaje się podczas pielęgnacji roślin. Warto też mieć gdzieś w pobliżu kilka worków kompostu lub dodatkową konewkę.

Zdarza się, że w jednym tunelu foliowym wewnątrz będą współistnieją zarówno podwieszane doniczki, zamontowane półki jak i stoły uprawowe. Odpowiednie zagospodarowanie namiotu wyposażonego w wymienione elementy pozwala na wygodną i w pełni skuteczną uprawę, a właśnie o taki efekty zabiegamy.