Jaką halę magazynową wybrać?

Hale magazynowe to praktyczne rozwiązanie, ponieważ w dowolnym momencie można zmienić ich funkcje. Naturalnie oprócz garażowania pojazdów, maszyn rolniczych taka struktura prędzej czy później może zmienić się w magazyn. Hala magazynowa Krosagro zaprojektowana została w technologii modułowej. System ten pozwala na dowolne modyfikowanie długości struktury oraz w pewnym stopniu jej wysokości. To rozwiązanie umożliwia dopasowanie wymiarów hali magazynowej do potrzeb i wymagań przedsiębiorcy.

Jaką halę magazynową wybrać?

Osoby prowadzące firmę zdają sobie sprawę, jak istotną część przedsiębiorstwa stanowi przestrzeń magazynowa. Aby warunki pracy w obiekcie były dogodne, należy dostosować go do rodzaju składowanego towaru. Równie ważne jest właściwe rozplanowanie przestrzeni wewnątrz, tak aby transport przedmiotów na zewnątrz i do wewnątrz hali przebiegał bez żadnych utrudnień. Stałe budynki to spory koszt, który dodatkowo wiąże się z uzyskaniem szeregiem pozwoleń i opłat eksploatacyjnych. Alternatywą wobec stałych obiektów są ekonomiczne namioty magazynowe. Są równie wytrzymałe oraz łatwiejsze w rozbudowie niż budynki stałe oraz z całą pewnością o wiele tańsze.

Przed dokonaniem zakupu warto rozpatrzeć kilka istotnych kwestii. Najpierw warto dokładnie określić, jakie są potrzeby firmy, tzn:

  • Rozmiary hali – jak duża powierzchnia jest potrzebna do codziennego użytkowania? Warto już w tym momencie zastanowić się, czy w pewnym okresie ilość towaru nie jest większa. Jeśli tak, należy uwzględnić to podczas etapu projektowania.
  • Warunki magazynowe – warto wziąć pod uwagę, czy dane produkty, maszyny lub narzędzia nie potrzebują specyficznych warunków przechowywania. Inaczej będzie się garażować pojazdy, a jeszcze inaczej magazynować asortyment o krótkim terminie przydatności. Jeśli ma być to hala oparta na fundamentach zwiększających jej stabilność, ułatwi to zaplanowanie optymalnej lokalizacji (doprowadzenie prądu, wykonanie drogi, utwardzenie podłoża). Natomiast jeśli ma być to obiekt tymczasowy, przenoszony często z miejsca na miejsce, istotne będzie, aby cała struktura była łatwa w montażu i demontażu.
  • Wymagania formalne – warto zapoznać się wcześniej z wytycznymi w sprawie budowy tego typu budynków oraz ze spisem dokumentów, które należy przedłożyć w lokalnym urzędzie. Pracownik takiej jednostki powinien udzielić wszelkich informacji.

Rodzaje hal magazynowych

  • Hale magazynowe otwarte

Tunele magazynowe otwarte to często wybierana przez inwestorów konstrukcja. Przedsiębiorcy składają w nich wyroby i towary, które są częściowo odporne na czynniki pogodowe. Pod dachem przetrzymuje się zarówno pojazdy, maszyny ciężkie oraz produkty, które należy osłonić przed deszczem, śniegiem i gradem. Stałe wystawienie narzędzi i materiałów na słońce i opady prędzej czy później doprowadza do ich niszczenia, co zaś przekłada się na obniżenie ich wartości.

W konstrukcjach stalowych przechowuje się drewno, ceramikę, materiały i maszyny budowlane, elementy fabryczne i wyprodukowane już przedmioty. Należy jednak pamiętać, że taka struktura składa się wyłącznie z dachu oraz słupów wspierających, nie posiada natomiast ścian bocznych.

  • Konstrukcje magazynowe półotwarte

Już sama nazwa wskazuje, że ten rodzaj magazynu jest częściowo osłonięty. Składa się z dachu oraz do 3 ścian bocznych. Dzięki większej liczbie ścian wewnątrz składuje się towar, który potrzebuje całkowitej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Unikając negatywnego działania pogody, materiały oraz surowce mogą być przetrzymywane bez obawy o uszkodzenie. W dalszym jednak ciągu trzeba obserwować termin przydatności i kontrolować stan opakowania.

  • Tunele magazynowe zamknięte

Ten rodzaj budynku jest całkowicie zamknięty, zawiera pełny komplet ścian. Łukowa konstrukcja sprawia, że wszelkie opady spływają po kopule aż do gruntu. W łatwy sposób można zainstalować system rynnowy, który odprowadza wodę poza działkę, ograniczając w ten sposób pojawianie się kałuż i zawilgocenie terenu.