Klimatyzator okienny Jak to działa: 5 najlepszych procesów!

Dzisiaj będziemy zastanawiać się nad tematem „Klimatyzator okienny jak to działa”. Jak każdy inny klimatyzator pochłania wilgoć z pomieszczenia i chłodzi je za pomocą czynnika chłodniczego.

Freon jest najczęściej używanym czynnikiem chłodniczym w klimatyzatorach.

Klimatyzator okienny Jak to działa: 5 najlepszych procesów!

Jest to również jeden z powszechnie stosowanych rodzajów prądu przemiennego na przestrzeni lat. Ten typ AC to jednostka w kształcie kwadratu włożona przez ścianę lub okno. A wszystkie jego elementy znajdują się w jednej obudowie.

Niektórzy twierdzą, że jest to najłatwiejszy do opanowania typ, ale jest w nim o wiele więcej, niż nam się wydawało. Jak to działa?

Działanie klimatyzatora okiennego

Choć składa się tylko z jednej obudowy, ma wiele skomplikowanych elementów, które zapewniają doskonałą jakość powietrza w pomieszczeniu. A cały proces wykonywany przez ten sprzęt jest hipnotyzujący.

Patrzymy na nasz klimatyzator, myśląc, że chłodzi nasz pokój i nic więcej. Ale robią wiele rzeczy i powinniśmy być tego ciekawi. Powinniśmy więc wypuścić ciekawość i zapytać o całe jej działanie.

Bez zbędnych ceregieli, oto, co musisz wiedzieć o „Klimatyzatorze okiennym, jak to działa”.

Proces #1. Cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu

Ten cykl odbywa się po wewnętrznej stronie klimatyzacji i polega na usuwaniu wilgoci z pokoju i jego chłodzeniu. Ale gdzie i jak to się zaczyna?

Tak więc po włączeniu klimatyzacji jego elementy, w tym dmuchawa i sprężarka, będą miały prąd do pracy. Następnie dmuchawa zacznie pochłaniać ciepłe powietrze z pomieszczenia i przechodzić przez filtr powietrza, powodując jego oczyszczenie.

Przefiltrowane powietrze przejdzie przez wężownice parownika. Ponieważ powietrze jest cieplejsze niż powierzchnia, obwód będzie absorbował ciepło, co skutkuje maleńkimi kropelkami wody.

A zaabsorbowane powietrze jest teraz nowym, zimnym produktem. W którym dmuchawa wydycha go przez kanały i przez przednią pokrywę. Ten proces jest cyklem, więc będzie trwał do momentu wyłączenia AC.

Proces #2. Cel filtra powietrza

Wspomnieliśmy już wcześniej o filtrze powietrza, a jego funkcja w całym urządzeniu jest konieczna. AC pochłania powietrze z pokoju, a filtr usuwa cały brud i zanieczyszczenia.

Bez tego cząsteczki mogą zatkać inne części twojego AC i uniemożliwić jego sprawne działanie. Więc powinieneś go czyścić raz na dwa tygodnie.

Nie chcesz również, aby powietrze wypuszczane z klimatyzacji przenosiło kurz z filtra. I zapewni Twojemu domowi świeższe powietrze i niezawodną cyrkulację powietrza.

Proces #3. Obieg ciepłego powietrza po stronie zewnętrznej

W oparciu o jego nazwę, proces ten odbywa się po zewnętrznej stronie AC. Koncentruje się na chłodzeniu skraplacza, co jest niezbędne do chłodzenia czynnika chłodniczego.

Obejmuje to również radzenie sobie z powietrzem o wysokiej temperaturze w środowisku. I to jest powód, dla którego tył twojego AC jest ciepły po dotknięciu.

Twój klimatyzator ma wentylator śmigłowy w pobliżu skraplacza, który pozwala powietrzu z zewnątrz dostać się do klimatyzatora od tyłu. Ale niestety zwykle pochłania powietrze.

Zaabsorbowane powietrze usuwa ciepło ze skraplacza, co sprawia, że ​​atmosfera staje się jeszcze gorętsza.

Niemniej jednak skraplacz jest teraz schłodzony i gotowy do pełnienia swojej funkcji: chłodzenia czynnika chłodniczego. Następnie czynnik chłodniczy przemieszcza się do zaworów i wężownic. I cały cykl trwa.

Proces #4. Regulacja termostatu

Wszystkie klimatyzatory mają termostat. Może znajdować się w samym urządzeniu lub w pilocie. Pomimo różnic, nadal możesz regulować temperaturę powietrza wypuszczanego z klimatyzacji.

Kiedy poczujesz ciepło, obniżasz temperaturę. Ale w miarę upływu czasu czujesz się trochę zimniejszy, więc dostosowujesz to, aż poczujesz się zadowolony.

Tak więc, kiedy zmieniasz temperaturę, zmienia się cykl powietrza w pomieszczeniu i obieg powietrza zewnętrznego. Możliwe, że skraplacz chłodzi więcej czynnika chłodniczego. Lub więcej powietrza w pomieszczeniu jest przekształcane w chłodne powietrze.

Należy jednak pamiętać, że regulacja termostatu nie przyspiesza cyklu, ale inne czynniki są regulowane. A w twoim oknie AC ustawienia zwykle wyświetlają liczby wskazujące, jak zimno chcesz. Ale niektórzy używają tych liczb do wskazania timera.

Proces #5. Intensywność wentylatora

Oprócz temperatury termostat ma również ustawienia prędkości wentylatora. A ten proces odpowiada za szybsze schłodzenie pomieszczenia.

Możesz obrócić elementy sterujące, aby dostosować preferowaną prędkość wentylatora. Im wyższa stawka, tym szybciej nastąpi cykl. I spowodowałoby to wydmuchiwanie większej ilości powietrza przez jednostkę klimatyzacyjną.

Najdoskonalszą cechą jest to, że możesz stanąć obok przedniego panelu i poczuć, jak całe zimne powietrze napływa na twarz. Ten scenariusz jest najczęstszy w sezonie letnim.

To okład

I na tym kończy się artykuł o „Klimatyzatorze okiennym, jak to działa”.

Zapoznałeś się z działaniem Twojego klimatyzatora okiennego. I będziesz w stanie odpowiedzieć na swoje pytanie dotyczące pochodzenia chłodnego powietrza.

Są jeszcze rzeczy, które musisz odkryć wewnątrz swojego urządzenia, zwłaszcza o zaworach i kablach. Ale zachowamy to na przyszłość. Dziękuję za przeczytanie!