Jak długo trwa osiadanie freonu w klimatyzatorze? 2 najlepsze typy!

Jeśli posiadasz system klimatyzacji, powinieneś wiedzieć, ile czasu zajmuje Freonowi osiedlenie się w klimatyzatorze. Jeśli zapytasz, dlaczego jest to ważne, cóż, funkcja sprężarki polega na wciąganiu powietrza i sprężaniu go.

Freon porusza się wewnątrz sprężarki tylko wtedy, gdy powietrze jest chłodne. W przeciwnym razie musi pracować jeszcze ciężej i może to potrwać dłużej. Innymi słowy, jeśli powietrze wewnątrz urządzenia nie jest idealne, będzie ono działać poza optymalną wydajnością.

Jak długo trwa osiadanie freonu w klimatyzatorze? 2 najlepsze typy!

Może to oznaczać, że w urządzeniu nie ma wystarczającej ilości freonu, co wpływa na sposób jego działania. Dzieje się tak, ponieważ Freon jest tym, który odpowiada za prawidłowe działanie klimatyzatora.

Gdy jednostka klimatyzacyjna nie działa poprawnie, jej sprężarka będzie musiała ciężej pracować, aby powietrze dostało się do jednostki.

A co jeśli obrócisz klimatyzator na bok?

Ilość chłodziwa i czynnika chłodniczego opuszczającego sprężarkę jest taka sama. Jeśli jednak sprężarka zostanie obrócona na bok, freon może przykleić się do boku obudowy czynnika chłodniczego.

Ale nie martw się. W rzeczywistości czynnik chłodniczy osadza się w klimatyzatorze, szczególnie we wnęce. Kiedy freon utknie na boku jednostki AC, spowoduje to wyciek, co z kolei spowoduje, że AC przestanie działać.

Proces rozwiązania tego problemu to coś więcej niż tylko złamanie przewodu czynnika chłodniczego i umożliwienie mu przepływu.

Najpierw musisz wyczyścić wnętrze kompresora. Następnie spuść czynnik chłodniczy. Pamiętaj, że ten proces może być bardzo nieuporządkowany. A więc, ile czasu zajmuje Freonowi zadomowienie się w klimatyzatorze?

Jak długo trwa osiadanie freon w klimatyzacji?

Ogólnie rzecz biorąc, Freon osiada w AC w ​​ciągu kilku minut. Ale to zależy od różnych typów klimatyzatorów.

W tej sekcji poznasz nie tylko czas, w którym freon ma się ustabilizować, ale także będziesz wiedzieć, o czym należy pamiętać, gdy masz do czynienia z klimatyzatorem, a także ze sprężarką wewnętrzną.

#1. Klimatyzacja samochodowa

Czynnik chłodniczy używany w klimatyzacji samochodowej zazwyczaj musi być ponownie napełniony po kilku latach. Ale jeśli przecieka, należy go często ładować.

Ładowanie systemów samochodu jest proste, w przeciwieństwie do klimatyzatora, który masz w domu. Co więcej, nie trzeba czekać na korzystanie z klimatyzacji w samochodzie.

#2. Klimatyzator przenośny lub okienny

Zarówno klimatyzatory okienne, jak i przenośne potrzebują kilku minut, aby freon mógł nawet osiąść w całym systemie. Dlatego za każdym razem, gdy wyłączasz urządzenie, powinieneś pozwolić mu się ustabilizować przed ponownym użyciem.

Czas oczekiwania trwa zwykle od dwóch do trzech minut. Dobrą wiadomością jest to, że klimatyzatory mają zegar opóźnienia, który często jest ustawiony na 5 minut.

Uniemożliwia to uruchomienie systemu przed ustabilizowaniem się freonu, chroniąc go przed uszkodzeniami. Ale jeśli posiadasz stary model, może on nie mieć timera opóźnienia, więc sam zmierz czas.

Należy pamiętać, że nie należy przechylać urządzenia na bok lub na plecy, ponieważ może to spowodować gromadzenie się oleju w sprężarce systemu. Oznacza to, że czas oczekiwania będzie długi, zanim będzie można uruchomić urządzenie.

Olej w Twoim klimatyzatorze

W przeciwieństwie do freonu, który osiada w ciągu zaledwie kilku minut, osadzanie się oleju w twoim systemie trwa dłużej. Nie musisz się o to martwić, jeśli będziesz trzymać klimatyzator w pozycji pionowej. Jeśli jednak został obrócony lub przechylony, będziesz musiał poczekać dzień, zanim będziesz mógł go ponownie uruchomić.

To dlatego, że jeśli obrócenie klimatyzatora w bok lub w tył spowoduje zakłócenia oleju, który osiadł w sprężarce.

Jeśli włączysz urządzenie, nie pozwalając, aby olej osiadł, najpierw sprężarka skompresuje go tak samo, jak w przypadku freonu, a to prowadzi do poważnych problemów.

Oleje nie powinny być kompresowane jak gaz jak freon. Jeśli system uruchomi się, zanim olej się osadzi, korbowód lub zawór elektromagnetyczny mogą ulec uszkodzeniu.

To okładka!

Jak długo trwa osiadanie freonu w klimatyzatorze?

Ogólnie rzecz biorąc, freon zajmuje tylko kilka minut, aby osadzić się w jednostce klimatyzacyjnej. Jest to nawet bezpieczne dzięki zegarowi opóźniającemu, aby zapobiec uszkodzeniom. To znaczy, że nie musisz robić tego pomiędzy każdym uruchomieniem systemu.

Czas oczekiwania wydłuży się tylko wtedy, gdy urządzenie zostanie przechylone na bok lub do tyłu, ponieważ spowoduje to zakłócenie tego, co osiadło w oleju wewnątrz urządzenia. Dlatego musisz poczekać 24 godziny lub nawet dłużej, zanim uruchomisz system klimatyzacji.