Jak czyścić styropian do klimatyzatora okiennego bez pleśni? 6 prostych kroków!

Chcesz wiedzieć, jak czyścić klimatyzator okienny ze styropianu? Cóż, to proste, ale należy zachować środki ostrożności na wypadek pleśni. Tak więc ta procedura wymagałaby około sześciu kroków i trzech dodatkowych procedur.

Niektórzy z was mogą być nowymi właścicielami tych klimatyzatorów okiennych i nie zdajecie sobie sprawy, że trzeba czyścić styropian.

Jak czyścić styropian do klimatyzatora okiennego bez pleśni? 6 prostych kroków!

Dlaczego więc jest to konieczne? Pleśnie, które będą rosły z powodu niespuszczanej wody, mogą być toksyczne dla Ciebie i Twojego domu.

Ale nie martw się, ponieważ będziesz w stanie zapobiec ich wzrostowi, wykonując czynności związane z ich czyszczeniem.

Zacznijmy!

Kroki czyszczenia styropianu klimatyzatora okiennego (bez pleśni)

Styropian jest dostarczany wraz z zakupem i służy do wypełniania luk. Bez niego powietrze z zewnątrz dostanie się do pomieszczenia i zwiększy wilgoć pochłanianą przez klimatyzator. Spowodowałoby to więcej wody w misce odpływowej. Dodatkowo trudniej będzie schłodzić pomieszczenie.

Zamiast czyścić styropian, pamiętaj, że masz możliwość wymiany go na coś nowego.

Oto instrukcje, jak wyczyścić klimatyzator okienny styropianem.

Krok 1. Odłącz swój AC

Wyłącz AC i wyłącz wyłącznik. Następnie odłącz główny kabel od gniazdka.

Ten krok jest środkiem ostrożności, aby zapobiec porażeniom elektrycznym i wypadkom. A także oszczędzać energię, ponieważ nie będziemy jej używać przez kilka godzin.

Krok 2. Usuń styropian

Styropian można znaleźć po bokach klimatyzatora. I możesz je bezpośrednio wyjąć.

Należy jednak robić to ostrożnie, ponieważ możesz zakłócić ustawienie jednostki i może spaść.

Ponadto materiał ten jest kruchy, przez co można go łatwo złamać.

Uważaj na wyrzuconą wodę, więc przed wykonaniem tego kroku powinieneś przygotować pojemnik. I aby uniknąć rozlania go na łóżko lub podłogę.

Uwaga: nie czyść styropianu bez usunięcia

Sugerujemy wysunięcie go przed czyszczeniem. Niektórzy woleliby go czyścić, gdy jest przymocowany do boków klimatyzatora.

To nie jest opcja. Nie będziesz w stanie wyczyścić wszystkich stron i możesz nie zobaczyć rosnącej pleśni.

I może być nieodprowadzona woda i pozostawione zanieczyszczenia, które mogą powodować wycieki i więcej pleśni.

Krok 3. Wyczyść

Aby uniknąć wycieku, namocz ręcznik w wodzie z mydłem i wykręć go.

Za pomocą tej wilgotnej szmatki wytrzyj wszystkie boki styropianu, aby usunąć brud i cząsteczki kurzu.

Jeśli jest zbyt brudny, zanurz szmatkę w wodzie z mydłem, aby usunąć brud. Ten krok zapewni czystszy materiał za każdym razem, gdy będziesz wycierać.

I aby uniknąć przenoszenia brudu na każdy styropian. Z drugiej strony możesz użyć środka czyszczącego zamiast wody z mydłem.

Krok 4. Moczyć

Brud może również wnikać w styropian, więc ten krok służy do głębszego czyszczenia. Do pojemnika z wodą wlej jedną filiżankę preferowanego środka czyszczącego lub detergentu. Upewnij się, że w naszym pojemniku zmieszczą się dwa styropiany.

Zanurz styropian w wodzie i pozwól mu moczyć się przez kilka minut. Proszę nie zostawiaj ich tam, ponieważ będą unosić się na wodzie. Ale możesz na nich położyć coś ciężkiego.

Możesz robić ten krok tak często, jak chcesz, jeśli nie jesteś zadowolony z pierwszych kilku minut moczenia.

Krok 5. Pozwól im wyschnąć

Po wyciągnięciu z wody wytrzyj je miękką, czystą ściereczką. Możesz umieścić je w miejscu do wyschnięcia, ale nie susz ich suszarką. Mogą się stopić.

Krok 6. Włóż je z powrotem

Podobnie jak to, jak je wyskakujesz, łatwo je również włożyć z powrotem. Jeśli trudniej jest wepchnąć, może to oznaczać, że coś go blokuje. Sprawdź ich otoczenie i powoli odstaw je z powrotem.

Kroki czyszczenia styropianu klimatyzatora okiennego (z formami)

Kroki byłyby łatwe, gdyby nie było śladów pleśni. Jeśli jednak nie sprawdzałeś styropianu od dłuższego czasu, może on być trujący i śmierdzący.

Skręcone liście i nieodprowadzona woda przyczyniłyby się do rozwoju pleśni. Poniżej przedstawiono kroki, jak wyczyścić styropian za pomocą form.

Krok 1. Obserwuj

Sprawdź wszystkie boki i krawędzie styropianu pod kątem czarnych kropek lub niepokojącego zapachu.

Istnieje duża szansa na rozwój pleśni, ponieważ umieszczenie styropianu jest dla nich idealnym środowiskiem.

Krok 2. Przygotuj mieszankę czyszczącą

Przygotuj mydło do naczyń, wybielacz i dużo wody. Ponadto przydałaby się szczotka i sprzęt ochronny, taki jak okulary i rękawiczki.

Wlej do pojemnika 3 litry wody i dodaj pięć kropli mydła do naczyń. I dodaj pół szklanki preferowanego wybielacza.

To niebezpieczne, więc bądź ostrożny w obchodzeniu się z nim. Lub można również użyć nierozcieńczonego octu zamiast wybielacza. To jest bezpieczniejsze.

Krok 3. Wyczyść

Namocz styropian i pozostaw chemikalia na 1-2 minuty. Użyj pędzla do wyszorowania spleśniałych części. W styropianu może gromadzić się więcej pleśni, więc możesz to robić tyle razy, ile chcesz.

Jeśli jest ich więcej, niż się spodziewasz, namocz je na kilka minut i wymień na nowe i czyste. Byłoby lepiej dla twojego AC i twojego domu.

Wniosek

I tak czyści się klimatyzator okienny ze styropianu. Jeśli wiesz, że Twoje urządzenie ma pleśń, natychmiast wezwij profesjonalistę.

Używanie go nie jest bezpieczne, gdy rosną tam niektóre toksyczne organizmy. Chroń siebie, swoją rodzinę i swój dom.