Jak zimować Coleusa we właściwy sposób?

Umiejętność zimowania pokrzywy jest niezwykle ważna, jeśli chcesz podziwiać jej piękno przez cały rok. Jak dobrze wiesz, coleus jest znany ze swoich popisowych kolorów.

Dzięki szerokiej gamie odcieni liści ta tropikalna roślina jest idealna do ożywienia Twojego ogrodu. Jednak gdy temperatura spada poniżej 50 stopni F, jego kolory stają się matowe i ostatecznie więdną.

Jak zimować Coleusa we właściwy sposób?

O ile twój coleus nie jest przygotowany na sprowadzenie zimna lub mrozu, z pewnością nie utrzymają się one długo. Wiedza o tym, jak zimować coleus, jest niezbędna, ponieważ gdy przeżyją chłód, możesz mieć pewność, że będziesz cieszyć się jego wspaniałością przez dłuższy czas.

Jak sprawić, by Twój Coleus przetrwał zimę

Podobnie jak łatwo jest sadzić i rozmnażać coleus, zimowanie jest równie proste. Musisz tylko upewnić się, że możesz utrzymać dla niego idealną temperaturę. Oznacza to, że musiałbyś przenieść roślinę do obszaru, w którym możesz kontrolować ciepło.

Najlepszym miejscem do kontrolowania temperatury jest wnętrze. Z tego powodu przed pierwszymi przymrozkami przenieś pojemniki z coleusem w środku. Ale zanim to zrobisz, upewnij się, że nie ma robaków i czy liście są wolne od kurzu.

Trzeba by zacząć wykopywać rośliny jesienią, bo inaczej byłoby za późno, gdy pogoda zrobi się zbyt zimno. Zdobądź cały system korzeniowy i chociaż nie jest to konieczne, przycięcie górnej połowy może pomóc, jeśli chodzi o zmniejszenie wstrząsu.

Użyj dobrze przepuszczalnej gleby i umieść je w doniczkach odpowiednich do ich wielkości. Przed całkowitym przetransportowaniem ich do środka, pozwól im najpierw przystosować się do zmian w środowisku przez około tydzień.

W wybranym obszarze musi być wystarczająco dużo światła, ponieważ jest to niezbędne dla wzrostu każdej rośliny. To może pochodzić ze słonecznego okna lub pod sztuczną lampą. Upewnij się, że nawadniasz je w ilości odpowiadającej ich potrzebom i sprawdzaj, czy nie ma szkodników i chorób.

Pamiętaj, aby wziąć sadzonki przed przesadzeniem

Oprócz ochrony Twojego Coleusa przed surową pogodą, sadzonki można wykorzystać do zwiększenia zapasów odmian. Podobnie zacznij je przyjmować późną jesienią, aby mieć większe szanse na przeżycie.

Odetnij około trzech do czterech cali czubka zdrowych roślin Coleus. Następnie usuń liście z dna i włóż około 12 z tych, które pokroiłeś do 6-calowej doniczki. W zależności od wielkości pojemnika proporcje można regulować.

Wybierz mech torfowy, ziemię doniczkową, a nawet piasek, które są zalecane do sadzonek coleus. Możesz też zanurzyć końcówki rośliny w ukorzeniającym się ukorzeniacie, chociaż i bez tego mogą przetrwać.

Następnie możesz przenieść je do pomieszczeń w idealnych warunkach. Po około tygodniu korzenie już się uformują i możesz zacząć je przenosić w poszczególnych doniczkach. Rozpocznij przesadzanie ich w większych pojemnikach po około sześciu tygodniach.

Główne powody, dla których ogrodnictwo tunelowe jest korzystne dla Ciebie i Twoich roślin

Czy wiesz, że wyświadczysz sobie i swoim roślinom wielką przysługę, jeśli zdecydujesz się spróbować ogrodnictwa z tunelem foliowym? Chociaż zakup minitunelowego tunelu foliowego lub tunelu foliowego może wymagać zainwestowania w wysokiej jakości materiały, otrzymasz najlepszy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki. Nagrody są warte każdego wydanego grosza.

Aby to udowodnić, zapoznaj się z najlepszymi powodami, dla których ogrodnictwo tunelowe ma sens.

Możesz kontrolować środowisko wzrostu swoich roślin

Co może być lepszego niż możliwość kontrolowania warunków środowiska uprawy Twoich roślin? Ponieważ apolitunel jest zamkniętą strukturą, będziesz w stanie manipulować temperaturą, wentylacją i wilgotnością, które będą odpowiadać potrzebom twoich cennych roślin.

Będziesz miał wiele opcji roślin

Ponieważ będziesz mieć wolną rękę nad środowiskiem uprawy swoich roślin, będziesz mieć niezliczone możliwości uprawy roślin, które nie pochodzą z Twojego obszaru. Jeśli od niepamiętnych czasów zawsze chciałeś uprawiać egzotyczne rośliny tropikalne, to jest Twoja szansa!

Będziesz chronić swoje rośliny przed złą pogodą

Twój tunel foliowy może zapewnić Twoim roślinom warstwę ochronną, która chroni je przed żywiołami. Innymi słowy, nie musisz przygotowywać się na wypadek burzy lub zamieci.

Odstrasza szkodniki i zwierzęta

Niszczycielskie owady i zwierzęta to zmora każdego ogrodnika. Chociaż dotyczy to tradycyjnych entuzjastów ogrodnictwa na świeżym powietrzu, nie dotyczy to tych, którzy nie lubią ogrodnictwa tunelowego. Rośliny uprawiane w zamkniętej strukturze mają dodatkową ochronę przed stałym zagrożeniem ze strony szkodników i zwierzątek.

Możesz uprawiać własne jedzenie

Nie ma nic lepszego niż możliwość uprawy własnej żywności. Oprócz oszczędzania pieniędzy na artykułach spożywczych, możesz być również pewien, że Ty i Twoja rodzina zbieracie owoce, warzywa i zioła, które nie były narażone na działanie szkodliwych chemikaliów i pestycydów.

Końcowe przemyślenia na temat zimowania Coleusa

Należy pamiętać, że to naturalne, że coleus traci swoje zwykłe kolory podczas zimy. Niektóre liście mogą nawet uschnąć i opaść.

Więc jest po prostu uśpiony, a nie martwy, o ile wiesz, jak zimować coleusa. Następnie nowe liście w końcu wykiełkują, zanim nadejdzie wiosna. Być może do tego czasu możesz nawet zdecydować się na uprawę ich we własnej szklarni.