Ponieważ jesień jest tuż za rogiem, prawdopodobnie zastanawiałeś się: „Jak zimno mogą tolerować mamy?” Jaskrawe mamusie, dynie i jesienne liście są symbolem jesieni.
Te mamy mogą rosnąć przez zimę, ale może to mieć wpływ na ich pozimowy wzrost. Dodatkowo poziom ochrony, jakiej potrzebuje Twoja mama przed zimnem, zależy od klimatu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak Twoje mamy będą sobie radzić w różnych temperaturach, oto co powinieneś wiedzieć:
Table of Contents
Ciepłe temperatury
Ogólnie rzecz biorąc, mama może przetrwać wyższe temperatury, o ile ma wystarczającą ilość wody. Jednak tolerancja na ciepło zwykle różni się w zależności od gatunku.
Jeśli mieszkasz w gorących miejscach o temperaturze od 90 do 100 stopni F, najlepiej posadzić je w miejscu, w którym będą miały trochę cienia po południu. Dodatkowo może być również lepiej sadzić odmiany, które tolerują ciepło.
Mama kwitnie w zimne noce, więc jeśli temperatura w Twojej okolicy przez kilka tygodni jest powyżej średniej, spodziewaj się opóźnień w kwitnieniu.
Niska temperatura
Mamy są odporne w strefach USDA od 5 do 9, ale może się to różnić w zależności od gatunku. Jeśli spojrzymy na mapę USDA, przekonamy się, że mamy mogą przetrwać około (najniżej) 20 stopni F poniżej zera. Dotyczy to tylko mam, które są odporne na ogród i mają dobrze ugruntowane korzenie, które zostały zasadzone na wiosnę.
Większość ludzi sadzi matki w swoich ogrodach w samą porę, aby zakwitły jesienią. Pamiętaj, że mamy sadzone w mroźne zimy nie przetrwają ze względu na płytkie korzenie. Jeśli sadzisz mamy w doniczkach, mają większe szanse na przeżycie, ponieważ doniczki chronią je przed zimnem.
Jak dbać o mamę zimą
Aby zadbać o mamę zimą, zadbaj o to, by kwiaty posadzić w dobrze przepuszczalnej glebie. Mamy to wytrzymałe rośliny, więc to nie zimno je zwykle zabija, ale to wtedy woda w korzeniach zamienia się w lód. Z tego powodu konieczne jest sadzenie mam w dobrze przepuszczalnej glebie.
Umieść swoje mamy w częściowo osłoniętym miejscu, aby chronić je przed zimowymi wiatrami. Co więcej, możesz trzymać je w apolitunelu, aby zwiększyć ich szanse na przeżycie przez zimę.
W okresie jesiennym ważne jest, aby odpowiednio ocieplić swoje mamy. Gdy zauważysz, że liście obumarły po kilku dotknięciach mrozu, musisz przyciąć łodygi z powrotem na około trzy do czterech cali nad ziemią. Pozostawienie części łodygi gwarantuje, że w przyszłym roku będziesz mieć pełne, zdrowe mamy. Im krócej tniesz łodygi, tym mniej odrasta.
Kiedy zimujesz mamy, dodaj grubą warstwę ściółki (takiej jak słoma lub liście) na rośliny, gdy ziemia jest zamarznięta. Pomaga to dodatkowo izolować rośliny i zapobiega ich rozmrażaniu. Wyrządzi więcej szkody niż pożytku, jeśli gleba będzie wielokrotnie zamarzać i topnieć. Przez cały sezon zimowy powinien pozostawać zamrożony.
Po co sadzić mamy w szklarni?
Sadzenie mam na swoim podwórku to świetny pomysł na przystrojenie ogrodu w okresie zimowym. Jednak nie każdy ma miejsce lub odpowiednie warunki do wzrostu mam. W takim przypadku posiadanie minitunelu foliowego może uratować sytuację. Oto kilka powodów, dla których warto sadzić mamy w szklarni:
Chroń swoje rośliny przed nieznośnymi owadami
Mszyce chryzantemowe, koparki chryzantemowe i przędziorkowate to tylko niektóre z owadów, które mogą zniszczyć twoją mamę. Trzymanie ich w tunelu foliowym chroni je przed tymi szkodliwymi owadami. Ponadto Twoje rośliny pozostaną bezpieczne i chronione, jeśli wystąpią jakiekolwiek zakaźne choroby roślin.
Chroń swoje mamy przed mrozem
Jak wiesz, mamy są odporne, ale najlepiej trzymać je z dala od mrozu i mrozu. Jeśli nie chcesz, aby Twoje mamy były narażone na działanie niskich temperatur, możesz je chronić, umieszczając je w tunelu foliowym lub w osłoniętym miejscu, jeśli są sadzone w doniczkach. Jeśli posadzisz je bezpośrednio w ziemi, możesz je przykryć tekturą lub tekturą.
Rozpocznij wzrost roślin wcześniej
Posiadanie minitunelu foliowego pozwala rozpocząć hodowlę mam jeszcze przed rozpoczęciem zimnej pory roku lub w jej trakcie. Tunel foliowy z kontrolowaną temperaturą umożliwia zmianę klimatu wewnątrz, aby dostosować go do specyficznych potrzeb roślin. Gdy pogoda się poprawi, możesz ostrożnie przesadzić mamę na zewnątrz.
Idealny dla delikatnych bylin
Czy wiesz, że miniszklarnie świetnie nadają się również na delikatne byliny? Umieszczenie roślin w tunelu foliowym ochroni je przed mrozem i śniegiem podczas długiej zimy.
Możesz przesadzać je z ogrodu do doniczek i trzymać w środku do wiosny. Gdy pogoda się ociepli, możesz ponownie przesadzić je z powrotem do ogrodu.
Konkluzja: jak zimno mogą tolerować mamy
Jak więc mamom może tolerować zimno? Mamusie to dość odporne rośliny i stosunkowo łatwe w uprawie. Jeśli planujesz sadzić matki i sprawić, by zakwitły jesienią, pamiętaj o powyższych wskazówkach, które pomogą w udanym sadzeniu.