Jak zdobyć nasiona hibiskusa. Najlepszy przewodnik 4-krokowy

Wiedza o tym, jak uzyskać nasiona hibiskusa, zawsze się przyda, a do jej opanowania wystarczą tylko cztery kroki. Chociaż możesz wyhodować hibiskusa z sadzonek, możesz mieć strąki, które możesz zbierać i wyhodować z samych nasion. Ogrodnik, który może wygodnie rozmnażać hibiskus z sadzonek lub nasion, będzie miał bardziej produktywny ogród przez cały rok.

Co więcej, same kiełkujące nasiona hibiskusa nie są skomplikowane. Powinieneś wyhodować zdrowe sadzonki hibiskusa do przesadzania, zwłaszcza gdy masz szklarnię. Pamiętaj, że kiełkowanie i ukorzenianie jest wygodniejsze do osiągnięcia w kontrolowanych warunkach, a tunel foliowy to umożliwia.

Jak zdobyć nasiona hibiskusa. Najlepszy przewodnik 4-krokowy

Kompleksowy przewodnik po tym, jak uzyskać nasiona hibiskusa

Krok 1. Czekam

Zbieranie nasion hibiskusa jest łatwe, ale wymaga cierpliwości. Zaczniesz czekać na strąki nasienne pod koniec lata, kiedy nadal będziesz mieć zdrowe kwiaty. W ten sposób możesz oznaczyć rośliny, z których planujesz zebrać strąki nasienne.

Kwiaty ostatecznie więdną i obumierają pod koniec sezonu, co wskazuje na tworzenie się strąków nasiennych. Zobaczysz je u podstawy każdego kwiatu, ale poczekaj, aż dojrzeją przed zbiorem. Strąki powinny stać się brązowe, ale chcesz je zebrać, zanim pękną i wyrzucą nasiona.

Jeśli nie masz pewności, czy zdołasz je zebrać na czas, możesz uniknąć marnowania nasion, dodając na rośliny siatkę, aby złapać nasiona. Jak wspomniano wcześniej, chcesz poczekać, aż strąki nasion staną się brązowe. Jednak chcesz je zebrać, zanim pękną.

Krok 2. Zbieranie

Możesz zbierać strąki nasion hibiskusa tak, jak w przypadku innych roślin. Umieść worek pod każdym kwiatem, aby złapać nasiona podczas ich potrząsania. W niektórych przypadkach może być konieczne samodzielne złamanie kapsuły i możesz to zrobić palcami.

Ile nasion spodziewasz się po każdym rozkwicie? Liczba może wahać się od 10 do 100, więc zawsze zbieraj jak najwięcej do siewu. Zdrowe nasiona powinny być okrągłe, puszyste i ciemnobrązowe.

Krok 3. Suszenie

Po zebraniu nasion możesz przechowywać worek papierowy w suchym miejscu z odpowiednią wentylacją. Możesz użyć apolitunelu, aby utrzymać nasiona do momentu rozpoczęcia sadzenia i pomóc im całkowicie wyschnąć. Po około tygodniu możesz wylać i mieć je w jednej warstwie na tackę, aby usunąć resztki roślinne z nasion.

Krok 4. Przechowywanie

Po wysuszeniu nasion i usunięciu wszystkich resztek roślin można je przenieść do papierowej koperty do przechowywania. Nie zapomnij oznaczyć tego datą zbioru przed umieszczeniem go w chłodnym, suchym miejscu do wiosennego sadzenia. Przygotuj się jednak na rozwarstwienie nasion, chyba że używasz tropikalnego hibiskusa.

Pamiętaj, że nasiona hibiskusa mają twardą zewnętrzną powłokę, którą musisz przerwać, aby zachęcić do kiełkowania. Możesz je rozwarstwiać, umieszczając nasiona w zamrażarce, ale możesz też naturalnie przełamać twardą powłokę, przechowując je na zewnątrz w zimie.

Jak uprawiać hibiskus

Możesz zasiać nasiona hibiskusa w swojej ulubionej mieszance nasion. Niektórzy ogrodnicy używają tac na nasiona, ale możesz również użyć dowolnego pojemnika, jeśli nie sadzisz wielu nasion. Musisz również najpierw podlać podłoże, aby było wilgotne przed sadzeniem.

Nasiona mają głębokość około pół cala, a pojemnik można umieścić na macie cieplnej, aby pomóc w kiełkowaniu. Wygodniej byłoby ustawić nasiona w tunelu foliowym, aby temperatura była bardziej komfortowa. Następnie przykryj tacę i utrzymuj mieszankę wilgotną.

Gdy nasiona wykiełkują, zdejmij pokrywę i umieść pojemniki pod lampami do uprawy, aby pomóc roślinom dalej rosnąć. Rozcieńczyć sadzonki, gdy rozwiną liście i nakarmić je rozcieńczonym, rozpuszczalnym w wodzie nawozem. Możesz trzymać je w domu, ale możesz je również przesadzić na zewnątrz, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu.

Dbanie o Hibiskusa

Rośliny hibiskusa powinny dobrze rozwijać się na żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie. Możesz również przetestować glebę i upewnić się, że jest lekko kwaśna. Pełne słońce sprzyja zdrowiu hibiskusa, ale zdecyduj się na użycie tunelu foliowego, jeśli w Twoim regionie występują silne wiatry i sroga zima.

Do karmienia i pojenia hibiskus może przyspieszyć wzrost i kwitnienie dzięki zastosowaniu nawozu ogólnego przeznaczenia. W przeciwnym razie nawożenie nie jest konieczne. Z drugiej strony musisz utrzymywać wilgotną glebę, ponieważ rośliny te rozwijają się w pełnym słońcu.

Praktyką pielęgnacyjną, która doskonale sprawdza się w przypadku roślin hibiskusa, jest przycinanie. Możesz to zrobić wiosną, aby pomóc im wrócić do zdrowia. Możesz także martwy hibiskus, aby zachęcić do kolejnego okresu kwitnienia.

Jeśli musisz potem podzielić rośliny, możesz to zrobić ponownie wiosną.

Wniosek

Hibiskus jest nie tylko łatwy w uprawie z sadzonek. Możesz również dowiedzieć się, jak bez problemu zdobyć nasiona hibiskusa do siewu na wiosnę. Zacznij od sprawdzenia kwiatów pod koniec lata, ponieważ w końcu znikną i umrą.

Musisz poczekać, aż strąki nasion u ich podstawy staną się brązowe, a następnie wrzucić je do worka. Być może będziesz musiał sam otworzyć kapsułę, aby zebrać nasiona hibiskusa. Na koniec pozostaw je do wyschnięcia na tydzień w suchym miejscu z odpowiednią wentylacją przed przechowywaniem w papierowej kopercie do użytku na wiosnę.