Jak założyć farmę awokado: 4 rzeczy do zapamiętania

Czy chcesz dowiedzieć się, jak założyć farmę awokado? Wyruszenie w tę podróż wymaga czasu, wysiłku i zaangażowania. Ponadto należy wziąć pod uwagę szereg czynników, w tym przygotowanie gleby, a także warunki pogodowe.

Prawdopodobnie wiesz, że drzewa awokado lub Persea spp pochodzą z Meksyku. To wyjaśnia, dlaczego jedna ze słynnych kuchni meksykańskich zawiera guacamole na bazie awokado.

Jak założyć farmę awokado: 4 rzeczy do zapamiętania

Możesz uprawiać drzewa awokado wewnątrz lub na zewnątrz. Jeśli planujesz hodować je w hobbystycznym tunelu foliowym w domu, wszystko, co musisz zrobić, to zasiać nasiona w doniczkach. Kiedy rosną na zewnątrz, drzewa awokado mogą dorastać do 40 stóp. możesz al

Co więcej, te drzewa dobrze rosną w regionach, w których pogoda jest przeważnie ciepła i słoneczna. Nie oczekuj jednak, że będą rosły w obszarach, w których latem i zimą występują ekstremalne temperatury.

Awokado: pożywienie

Czy wiesz, że globalny popyt na awokado stale rośnie? Oprócz tego, że jej owoce słyną z pełnego, maślanego smaku i bogatej konsystencji, są one również wypełnione mnóstwem niezbędnych składników odżywczych, które są dobre dla Twojego organizmu.

Pojedyncza porcja owocu awokado zawiera witaminę K, witaminę C, kwas foliowy, potas, witaminę B1, witaminę B2, witaminę B3, witaminę B5, witaminę B6, witaminę E, mangan, magnez, żelazo, miedź, cynk i witaminę A. zawiera również białko, błonnik i zdrowe tłuszcze. Jeśli jesteś na diecie niskowęglowodanowej, powinieneś włączyć awokado do swojej diety.

Jakie są rosnące wymagania drzewa awokado?

Ponieważ drzewa awokado muszą być uprawiane w ciepłym, półwilgotnym klimacie, rosną tylko w strefach odporności roślin Departamentu Rolnictwa USA (USDA) od 8 do 11. Należy jednak pamiętać, że chociaż drzewa awokado mogą być uprawiane w tych strefach, nie zawsze dobrze prosperują na obszarach, które są wyjątkowo gorące latem lub mroźne, chłodne lub śnieżne w zimie. Oznacza to, że idealne środowisko dla drzewa awokado powinno mieć umiarkowane temperatury przez cały rok.

Jakie są 3 podstawowe grupy drzew awokado?

Jeśli planujesz założyć farmę awokado, musisz znać 3 główne grupy drzew awokado: gwatemalską, zachodnioindyjską i meksykańską. Każdy typ ma swój idealny zakres upraw.

Gwatemalskie awokado

Awokado gwatemalskie znane jest z twardej skóry z dużą ilością brodawek.

Awokado z Indii Zachodnich

Ten rodzaj awokado ma tendencję do rozkwitu w ciepłym klimacie. W przeciwieństwie do awokado z Gwatemali, awokado z Indii Zachodnich ma cienką i błyszczącą skórę i może ważyć do 5 funtów.

Meksykańskie awokado

Meksykańskie awokado dobrze rośnie na tropikalnych obszarach górskich. W porównaniu z innymi grupami awokado meksykańskie awokado jest bardziej tolerancyjne na zimną pogodę. W rzeczywistości może przetrwać nawet wtedy, gdy temperatura spadnie do 26˚F.

Co więcej, ten rodzaj awokado wytwarza mniejsze owoce, które ważą mniej niż pół kilo, a jego skórka ma wyraźną papierową gładkość.

Wskazówki ekspertów, jak założyć farmę awokado

Jeśli nie chcesz podjąć się długoterminowego projektu, wydać znaczną ilość pieniędzy na sadzenie i poczekać od 3 do 5 lat na pierwsze zbiory, nie wchodź w hodowlę awokado. Jeśli jednak chcesz przejść całe dziewięć jardów, aby cieszyć się najwyższymi plonami przez wiele lat, zapoznaj się z tym przewodnikiem:

Wskazówka 1: posadź je w miejscach, w których temperatura jest stale niska

Pamiętaj, aby codziennie sadzić drzewa awokado w chłodnych temperaturach, które mogą wynosić od 68˚F do 75˚F, aby uniknąć spadania owoców. Jednak gdy kwitną lub zaczynają owocować, poziom wilgotności nie powinien spaść poniżej 50% w południe.

Wskazówka 2: nie lubią wiatru

Jeśli nie wiesz, drzewa awokado mają kruche gałęzie, które łatwo odłamują się. Z tego powodu najlepiej nie sadzić ich na obszarach, które są w większości wietrzne, ponieważ wiatr może spowodować znaczne uszkodzenia ich owoców.

Wskazówka 3: Większość z nich wymaga odpowiedniego nawadniania

Jeśli twoje awokado jest karmione deszczem, muszą mieć co najmniej 1000 mm opadów rozłożonych przez cały rok. Przed okresem kwitnienia drzewa awokado wymagają suchego sezonu, który trwa około 2 miesięcy. Co tydzień drzewa awokado potrzebują około 25 mm wody.

Niezwykle ważne jest sprawdzenie jakości wody do nawadniania, ponieważ jeśli jej pH i wodorowęglany są naprawdę wysokie, powodują gromadzenie się wolnego wapna w glebie. Musisz również pamiętać, że wysoki poziom sodu i chlorków może mieć negatywny wpływ na twoje rośliny awokado.

Ponieważ korzenie rośliny są płytkie, idealnym sposobem aplikacji wody jest zastosowanie mikrozraszacza lub kroplówki. Zapewnia to równomierne rozmieszczenie w obszarze korzeniowym drzewa awokado.

Ponadto należy zapewnić odpowiednią kontrolę wilgoci w strefie korzeniowej, ponieważ obszar ten ma tendencję do łatwego wysychania.

Wskazówka 4: Określ przydatność gleby i odpowiednio ją przygotuj

Nie możesz po prostu posadzić nasion awokado na glebie, która nie została odpowiednio przygotowana. Aby przygotować glebę do sadzenia, musisz wykopać doły profilu glebowego w całym gospodarstwie. Upewnij się, że doły mają 1,5 m głębokości.

Wymagane jest tylko jedno umieszczenie na ha. Jeśli jednak lokalizacja jest niejednorodna lub pagórkowata, musisz wykopać więcej dołów. Sprawdź kolor gleby, jej teksturę, strukturę, plamy, wodę siedzącą, konkrecje, twarde kałuże, kamienie i żwir.

Wyhoduj swoje drzewa awokado w szklarni hobby!

Ponieważ drzewa awokado wymagają określonych poziomów temperatury i wilgotności, łatwiej będzie je hodować w szklarni hobbystycznej. Zamknięta przestrzeń pozwala dostosować środowisko do potrzeb Twoich roślin. Co więcej, chroni je przed silnymi wiatrami i ciągłym zagrożeniem ze strony szkodników.

Nauczenie się, jak założyć farmę awokado na świeżym powietrzu, jest świetne, ale uprawa ich w tunelu hobbystycznym jest jeszcze lepsza.