Jak zachować świeżość słoneczników w 2 prostych krokach?

Istnieją dwa kroki, aby nauczyć się, jak utrzymać świeżość słoneczników. Jeśli wiesz, jak pielęgnować cięte słoneczniki, możesz zastosować podobne techniki. Pamiętaj, że właściwa pielęgnacja słoneczników pozwoli Ci cieszyć się nimi nawet przez 15 dni po ścięciu.

Słoneczniki mogą rosnąć podobnie do upraw całorocznych w ogrodzie lub szklarni. Dlatego są dostępne przez cały rok, a wiedza o tym, jak zachować świeżość słoneczników, da ci przewagę, niezależnie od tego, czy jest kwiaciarnią, czy nie. Być może najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać po zdobyciu słoneczników, jest natychmiastowe umieszczenie ich w wodzie.

Jak zachować świeżość słoneczników w 2 prostych krokach?

Kompleksowy przewodnik, jak zachować świeżość słoneczników

Krok 1. Wytnij

Urządzenia sanitarne

Przede wszystkim musisz zdezynfekować narzędzia, które będziesz potrzebować do cięcia i przechowywania słoneczników. Pamiętaj, że jednym z głównych winowajców, którzy mogą szybko więdnąć słoneczniki, są brudne lub zainfekowane nożyce i wazony. Możesz stworzyć roztwór dezynfekujący używając wybielacza i wody i pozostawić rzeczy do wyschnięcia na powietrzu.

Czas

Kiedy najlepiej ścinać słoneczniki? Czas odgrywa również rolę w długowieczności twoich kwiatów. Chcesz sprawdzić swoje słoneczniki i pokroić je tuż przed całkowitym otwarciem płatków.

W zależności od lokalizacji słoneczniki kwitną późnym latem, więc chcesz ciąć tuż przed tym czasem. Możesz także uprawiać słoneczniki w tunelu foliowym, aby łatwiej było złapać czas. Tak czy inaczej, zbierz słoneczniki wcześnie rano, zaraz po wyschnięciu płatków.

Cięcie po południu naraża kwiaty na ryzyko więdnięcia z powodu wysokiej temperatury.

Przygotowanie

Mówiąc o więdnięciu, chcesz mieć pewność, że ziemia, w której się znajdują, jest wilgotna, więc podlewaj je dokładnie wieczorem przed ich zerwaniem. W przeciwnym razie zbierzesz kwiaty, które szybko więdną, ponieważ nie wchłonęły wystarczającej ilości wody z ziemi. Wybór wcześnie rano, kiedy ich rosa wyschnie, zapewni świeże słoneczniki do przechowywania.

Krok 2. Umieść w wodzie

Moczenie

Następnym krokiem do utrzymania świeżości słoneczników jest po prostu umieszczenie ich w wodzie. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie słoneczniki tworzą doskonałe kwiaty cięte. Uniwersytet Cornell zaleca odmiany, które nie wytwarzają pyłku, aby uniknąć plam.

Po zdobyciu kwiatów, chcesz umieścić je w wiadrze z ciepłą wodą z kranu około 100 do 110 ° F, aby zapobiec więdnięciu. W ten sposób możesz natychmiast je nawodnić i uniknąć niebezpieczeństwa wstrząsu po cięciu. Należy jednak pamiętać, że chcesz przyciąć każdą łodygę pod kątem 45 stopni, aby ułatwić moczenie.

Kondycjonowane słoneczniki można wnieść do domu lub do tunelu foliowego, aby chronić je przed warunkami zewnętrznymi. Pamiętaj, że bezpośrednie działanie promieni słonecznych może wysuszyć i uszkodzić pocięte słoneczniki.

Opieka w wazonie

Jak przenieść pokrojone słoneczniki do wazonu? Możesz zmieszać zimną wodę i konserwanty i dodać je do wazonu. Należy jednak pamiętać o dokładnym przestrzeganiu instrukcji mieszania, ponieważ przedawkowanie może uszkodzić słoneczniki, a zbyt małe byłoby nieskuteczne w ich konserwacji. Roztwór powinien dostarczać energii, pomagać w nawodnieniu, równoważyć poziom pH wody i zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów, które mogą powodować zatykanie łodyg.

Po raz kolejny chcesz również przyciąć centymetr pod kątem na dole każdej łodygi, aby wspomóc wchłanianie. Pokrój je, pozostając jeszcze w wodzie, ostrym nożem i usuń wszystkie liście z dolnej części łodyg. W ten sposób żaden liść nie zmoknie i nie będzie sprzyjał chorobom.

Utrzymanie słoneczników w wazonie będzie tak proste, jak wymiana mieszanki wody co dwa dni. Mimo to niektórzy ogrodnicy używają roztworu tylko przez kilka godzin i zamiast tego używają czystej wody. Tak czy inaczej, chcesz zapobiec rozwojowi bakterii, więc codzienna wymiana wody również byłaby optymalna.

Możesz także przyciąć łodygi i umieścić wazon w miejscu, gdzie nie ma przeciągów lub bezpośredniego światła słonecznego.

Jak zbierać nasiona słonecznika

Jeśli zbierasz słoneczniki i chcesz uzyskać nasiona, proces jest stosunkowo prosty. Po prostu pozwól kwiatom wyschnąć, aby nasiona stały się luźne i łatwe do usunięcia. Następnie odetnij głowę i połóż ją na płaskiej powierzchni.

Możesz łapać nasiona miską i ściągać je z rośliny. Aby demontaż był wygodniejszy, możesz przetrzeć głowicę dłonią lub dowolnym materiałem o karbowanej powierzchni. Innym łatwym sposobem na zbiory jest wieszanie główek słonecznika do góry nogami, gdy wysychają.

Po zebraniu nasion należy je dobrze opłukać i osuszyć przed włożeniem do ręczników papierowych i gazety. Pozostaw je do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, aby zapobiec rozwojowi pleśni i sprawdź je ponownie następnego dnia. Możesz umieścić je w papierowej kopercie przed zamknięciem w plastikowym pojemniku.

Przechowuj nasiona w chłodnym i suchym miejscu, powinny być gotowe do kiełkowania w następnym sezonie.

Wniosek

Słoneczniki bez trudu ożywiają każdy obszar. Czy nie wszyscy chcemy wiedzieć, jak zachować świeżość słoneczników? Zawsze możesz hodować słoneczniki w szklarni, ale powinieneś również trzymać je świeże w wazonie, jeśli masz już pokrojone.

Po prostu zaplanuj cięcie rano i natychmiast namocz słoneczniki. Następnie przygotuj roztwór zimnej wody i konserwantów do wazonu. Zmieniaj tę mieszankę codziennie, aby spowolnić rozwój bakterii i zachować świeżość słoneczników.