Jak wyhodować rośliny poinsecji z sadzonek

Wystarczą tylko dwa kroki, aby nauczyć się hodować rośliny poinsecji z sadzonek. Widok rośliny poinsecji to nostalgiczne wspomnienie wakacji, ale czy wiesz, że rośliny te mogą ponownie zakwitnąć następnej zimy i kwitnąć każdego roku? Mając to na uwadze, nauka rozmnażania ich z sadzonek pozwoli ci mieć więcej roślin, które są dokładnymi kopiami twoich ulubionych.

Co więcej, poinsecje są bardzo satysfakcjonujące, o ile odpowiednio się nimi opiekujesz. W końcu długość ich służby zależy od zarządzania nimi, w tym konsekwentnego od propagacji do końca sezonu. Możesz użyć tunelu foliowego, aby pomieścić je i dostosować się do idealnych warunków, aby stworzyć zdrowe rośliny rodzicielskie lub same wyhodować sadzonki.

Jak wyhodować rośliny poinsecji z sadzonek

Prosty przewodnik po tym, jak hodować rośliny poinsecji z sadzonek

Zanim zaczniesz hodować rośliny poinsecji z sadzonek, New Mexico State University wspomniał o krytycznym znaczeniu dla ogrodników. Musisz sprawdzić, czy Twoja roślina ma patent, a jeśli tak, pamiętaj, że ich propagowanie jest nielegalne. Gdy masz pewność, że Twoja roślina nie jest chroniona patentem, możesz bezpiecznie zbierać sadzonki i hodować nowe.

Krok 1. Pobieranie sadzonek

Najlepszą porą na rozpoczęcie rozmnażania sadzonek poinsecji jest lato, kiedy roślina zaczyna wytwarzać nowe pędy. Te nowe pędy u podstawy są doskonałe do rozmnażania, ale poczekaj, aż osiągną około 5 cali długości. Co więcej, twoja roślina rodzicielska powinna być zdrowa i wolna od stresu, a same łodygi nie noszą śladów infekcji i uszkodzeń.

Możesz przygotować macierzystą roślinę poinsecji, odcinając łodygi po zwiędnięciu kwiatów. Pomoże to w rozwoju nowych gałęzi, ponieważ stare nie są przydatne do rozmnażania. Umieść roślinę w jasnym i ciepłym miejscu i zapewnij wilgoć.

Użyj ostrego i wysterylizowanego sekatora, aby wyjąć 4-calową łodygę z podstawy. Najlepiej byłoby, gdyby cięcie miało trochę liści na końcu. Podobnie jak w przypadku innych sadzonek, chcesz usunąć liście u podstawy, tak aby węzeł był odsłonięty, a następnie zanurzyć koniec sadzonki w ukorzeniającym się hormonie, aby pomóc w zadomowieniu się.

Krok 2. Sadzenie

Jak wspomniano wcześniej, poinsecje mogą docenić korzyści płynące z używania szklarni. Ich idealne strefy to od 9 do 11, ale uprawa w pomieszczeniu ochroni je przed surowymi chłodami. Ponadto uprawa poinsecji z sadzonek byłaby łatwiejsza, gdyby znajdowały się w ciepłym i jasnym miejscu, co jest łatwe do osiągnięcia w szklarni.

Przed pobraniem sadzonek najlepiej przygotować pojemniki z pożywką, aby proces był ciągły. Możesz użyć wilgotnej mieszanki piasku i perlitu w plastikowej doniczce i wcisnąć cięcie do środka. Dno powinno być zakopane w ⅓ i ustabilizować je pionowo za pomocą medium.

Aby pomóc w utrzymaniu wilgoci, możesz przykryć doniczkę przezroczystą plastikową torbą, która nie powinna mieć kontaktu z rośliną. Pamiętaj jednak, aby codziennie sprawdzać i spryskiwać sadzonki, aby pomóc im ukorzenić się. Jeśli w ciągu trzech tygodni pojawi się opór u podstawy, możesz zdjąć osłonę i przesadzić do ziemi doniczkowej.

Użyj tunelu foliowego, aby zapewnić lekko wilgotne, ale jasne środowisko dla przeszczepów i kontynuuj ich podlewanie. Poinsecje można następnie sadzić jesienią w wilgotnym łóżku o średnim cieniu. Pamiętaj jednak, aby przenosić je do pomieszczeń, gdy temperatura jest mroźna.

Dbanie o rośliny poinsecji

To, co sprawia, że ​​poinsecja może kwitnąć przez dłuższy czas, to odpowiednia pielęgnacja. Możesz być pod wrażeniem tych roślin, które pozostaną kolorowe do marca, biorąc pod uwagę, że środowisko nie jest ekstremalne. Poinsecje można chronić przed mrozem za pomocą szklarni, co jest dobrym rozwiązaniem dla osób żyjących w zimnych regionach.

Idealnym środowiskiem dla tych roślin jest miejsce, w którym nie ma chłodnego powietrza ani przeciągów, ale jest lekko wilgotne. Stają się silniejsze pod wpływem światła, ale uważaj, aby nie wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Co więcej, utrzymuj wilgoć i drenaż na jej podłożu i nawozić co miesiąc podczas aktywnego sezonu wegetacyjnego.

Jakie są najczęstsze problemy związane z uprawą poinsecji? Zawsze wypatruj szkodników, w tym przędziorków i wciornastków, zwłaszcza w szklarni. Dzięki odpowiedniemu monitorowaniu możesz szybko je rozwiązać i zapobiec rozprzestrzenianiu się.

Jeśli musisz używać pestycydów, Michigan State University ma zalecenia chemiczne bezpieczne dla poinsecji. Innym potencjalnym problemom związanym z poinsecją, takim jak miękka zgnilizna bakteryjna, mączniak prawdziwy i zaraza botrytis, można łatwo zapobiec dzięki praktykom zarządzania. Jeśli rzeczywiście się pojawią, możesz dostosować warunki środowiska i przeprowadzić specyficzne leczenie choroby.

Wniosek

Wakacje czy nie, efektowne osobowości poinsecji z pewnością ożywią Twój ogród. Jeśli wiesz, jak wyhodować rośliny poinsecji z sadzonek, możesz łatwo stworzyć więcej klonów swoich ulubionych. Dopóki Twoja roślina nie ma patentu, ta prosta metoda rozmnażania z pewnością wprowadzi Cię w świąteczny nastrój.

Zacznij od wyboru zdrowej rośliny rodzicielskiej i odetnij nowe łodygi. Usuń wszystkie dolne liście i zanurz sadzonkę w ukorzeniającym się hormonie przed sadzeniem w wilgotnym podłożu. Możesz przykryć doniczkę plastikową torbą, aby utrzymać wilgotność i pozwolić im zadomowić się w szklarni.

I voila! Przy odpowiedniej pielęgnacji swoich roślin poinsecji możesz cieszyć się nimi na różne święta, nie tylko Boże Narodzenie.