Jak wyhodować celosię z nasion w 2 prostych krokach

W dwóch prostych krokach możesz się nauczyć, jak wyhodować celozę z nasion. Możesz czuć się pewnie, rozpoczynając te wspaniałe rośliny jednoroczne, ponieważ są one stosunkowo łatwe w uprawie nawet z nasion. Pamiętaj, że ogrodnicy często nie rozważają pomysłu zakładania roślin z nasion, ponieważ jest to odrobinę drobiazgowe w porównaniu z innymi metodami rozmnażania.

Chociaż prawdą jest, że celozja nie sprawi Ci trudności, gdy zaczniesz ją od nasion, możesz również rozważyć uprawę w szklarni. Tunel foliowy jest doskonałym środowiskiem do zakładania roślin, zwłaszcza z nasion, ponieważ można kontrolować warunki wewnętrzne. Stabilne i kontrolowane czynniki w pomieszczeniu zagwarantują kiełkowanie i zadomowienie się.

Jak wyhodować celosię z nasion w 2 prostych krokach

Jak wyhodować celosię z nasion dla początkujących

Krok 1. Siew

Jedyną metodą rozmnażania celozji jest nasiona. Możesz być onieśmielony tym, jak dobre są te nasiona, ale nie powinieneś mieć problemu z ich kiełkowaniem. Kiedy należy zasiać nasiona celosii?

Sadzenie wewnątrz lub na zewnątrz

Masz możliwość wysiewu celozji bezpośrednio na ziemi na zewnątrz, o ile minie ostatnie mrozy. Jednak korzystniej jest hodować je w tunelu foliowym na sześć tygodni przed przeciętnym ostatnim dniem mrozu. Ogrodnicy decydują się na rozpoczęcie uprawy w pomieszczeniu, ponieważ roślina będzie większa i będzie miała lepsze kwiatostany.

Wymagania dotyczące kiełkowania

Głównym powodem, dla którego czas jest niezbędny do wysiewu nasion celosii, jest to, że gleba musi być wystarczająco ciepła, aby sprzyjać kiełkowaniu. Dlatego można siać bezpośrednio w ogrodzie tylko wiosną. W przeciwnym razie możesz wysiewać na początku sezonu w szklarni.

Oprócz ciepłej gleby, kolejnym wymogiem kiełkowania nasion celosii jest wilgoć. Po wysianiu nasion na powierzchnię należy je lekko przykryć drobną ziemią, a następnie utrzymywać ją w stanie wilgotnym. Ogrodnicy często używają doniczek torfowych z wilgotną mieszanką nasion, więc nie trzeba przesadzać, ponieważ doniczki torfowe ulegają rozkładowi.

Tunel foliowy zapewni również idealne warunki do kiełkowania. Na przykład możesz umieścić je w miejscu, które otrzyma światło, ale nie bezpośrednie światło słoneczne. Umieść doniczki w temperaturze 70 do 80°F, co powinno również zachęcić do kiełkowania w ciągu 10 do 15 dni.

Krok 2. Konserwacja

Pielęgnacja sadzonek

Jak wspomniano wcześniej, wilgoć jest niezbędna do rozwoju nasion celosii. Jednak należy również wziąć pod uwagę warunki, które będą sprzyjać zdrowemu wzrostowi siewek. Na przykład temperatura wewnętrzna od 63 do 68 ° F jest optymalna dla rozwoju sadzonek celozji.

Możesz również użyć świateł do uprawy, zaczynając od odległości 6 cali nad nimi przez około 12 godzin dziennie. W porównaniu z bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, sterowanie oświetleniem w tunelu foliowym nie naraża sadzonek na spalenie. Z biegiem czasu możesz przerzedzić sadzonki tak, aby była tylko jedna na doniczkę za pomocą małych sekatorów, i uszczypnąć środkowy wierzchołek łodygi, gdy roślina osiągnie 8 cali wysokości.

Przesadzanie

Przerzedzenie sadzonek i uszczypnięcie środkowej łodygi pomoże przewidzieć wzrost roślin i zachęci do rozgałęzień. Będziesz także bliski przesadzenia celozji, gdy zauważysz prawdziwe liście. Warto jednak podkreślić znaczenie utwardzania celozji przez co najmniej dziesięć dni przed przesadzeniem ich na zewnątrz.

Stopniowo wystawiaj rośliny na zewnątrz na światło słoneczne przez kilka godzin, aby zapobiec ryzyku szoku po przeszczepie. Gdy temperatura w nocy osiągnie około 55 ° C, możesz na stałe przenieść rośliny na zewnątrz. Możesz sadzić doniczki torfowe bezpośrednio, ale upewnij się, że nie ma odsłoniętej górnej części, która odprowadzałaby wilgoć.

Uprawa celozji na zewnątrz

Będąc delikatnym rocznikiem, można się spodziewać, że celozja będzie kwitła w pełnym słońcu. Można również zmienić grunt, aby poprawić jego retencję i odwadnianie oraz poprawić jego żyzność. Koniecznie sprawdź odmianę celosia; musisz również przewidzieć wymaganą przestrzeń.

Praktyki utrzymania roślin celosia są proste. Podobnie jak w przypadku innych roślin, chcesz, aby były nawilżone. Możesz również nawozić raz w miesiącu, aby były zdrowe i dobrze kwitły latem lub jesienią.

Skoro o tym mowa, nie zapomnij uszczypnąć pierwszych pióropuszy roślin, aby zachęcić ich do późniejszego wzrostu. W miarę upływu czasu wypatruj szkodników, takich jak mszyce, i natychmiast zajmij się nimi za pomocą organicznych środków owadobójczych. Musisz również upewnić się, że nie przesadzasz, aby zapobiec chorobom grzybiczym.

Wniosek

Rozmnażanie może być onieśmielające, ale rośliny takie jak celozja uchronią Cię przed stresem. Możesz dowiedzieć się, jak uprawiać celozja z nasion, studiując dwa główne punkty: siew i pielęgnację. Celosia jest jedną z tych roślin jednorocznych, które wyrastają tylko z nasion, ale nadal są łatwe do kiełkowania i rozwoju.

Celosię można uprawiać w tunelu foliowym lub w ogrodzie, ale ta pierwsza jest bardziej korzystna. Możesz zapewnić idealne warunki oświetleniowe i temperaturowe, a także wilgoć, aby zachęcić do kiełkowania. Następnie użyj świateł do uprawy i ponownie dostosuj tunel foliowy, aby pomóc w rozwoju sadzonek do przesadzania.

Wybierz miejsce o żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie, a twoje rośliny celozji powinny dobrze się rozwijać. Inne praktyki pielęgnacyjne dla tych roślin to tylko podlewanie i nawożenie. W przypadku problemów, szkodniki i choroby celozji są na ogół łatwe do opanowania i uniknięcia.