Jak uratować roślinę aloesu z zgnilizną korzeni: szybki przewodnik

Aby uniknąć zwiędłych liści i zahamowania wzrostu, nie trzeba dodawać, że niezbędna jest wiedza na temat ratowania rośliny aloesu z gniciem korzeni.

Rośliny aloesu są powszechnie znane z korzyści zdrowotnych związanych z ich właściwościami przeciwutleniającymi i antybakteryjnymi. Choć ich uprawa nie jest trudna, ponieważ są odporne na suszę, to niestety są podatne na choroby grzybowe.

Jedną z chorób, na które należy uważać, jest zgnilizna korzeni. Możesz stwierdzić, czy twoja roślina jest zainfekowana, jeśli korzenie pozostają przyczepione do gleby, nawet jeśli je wyrwiesz. Dodatkowo liście mogą być papkowate, a końcówki korzeni mają kolor ciemnobrązowy.

Jak radzić sobie z gniciem korzeni w roślinie aloesu

Zgnilizna korzeni nie jest czymś, co można zignorować, chyba że planujesz pozwolić swojej roślinie aloesowej umrzeć. Aby mieć większe szanse na przeżycie, lecz zaraz po wykryciu choroby. Pozostawiony zbyt długo może być za późno na uratowanie rośliny.

Jak uniknąć gnicia korzeni w roślinie aloesu

Jak wspomniano, rośliny aloesu nie są tak wymagające pod względem zapotrzebowania na wodę, ponieważ są sukulentami. Dlatego nie zaleca się podlewania ich codziennie, ponieważ zbyt duża wilgotność może sprawić, że będą podatne na grzyby, powodując gnicie korzeni.

Oznacza to, że nadmierne podlewanie jest zabronione i upewnij się, że gleba nie jest stale wilgotna. Możesz to zrobić sprawdzając, czy z pojemnika woda spływa tak, jak powinna, w przeciwnym razie nagromadzi się wilgoć. W miarę możliwości unikaj używania gęstej gleby.

Jeśli chodzi o ich ekspozycję na światło, pamiętaj, że rośliny aloesu wolą go w dużych ilościach. Umieść je w miejscu z dostępem do jasnego słońca. Jednak sztuczne źródła mogą być również używane jako alternatywa, zwłaszcza jeśli uprawiasz je w pomieszczeniach.

Szczególnie zimą lampy mogą być przydatne, ponieważ zniechęcasz się do pozostawiania roślin aloesu na zewnątrz. Tam są narażeni na mróz i niekontrolowaną wilgoć. Ich idealna temperatura waha się tylko od 55 do 80 stopni F.

Jak uratować roślinę aloesu zarażoną zgnilizną korzeni

Jeśli zainfekowana została tylko część rośliny aloesu, najlepiej ją natychmiast usunąć. Sprawdź każdą część i odetnij nawet te, które dopiero zaczynają wykazywać oznaki choroby. Jeśli korzenie można jeszcze uratować, przenieś roślinę do nowego pojemnika.

Upewnij się, że wybrałeś doniczkę o odpowiedniej wielkości i użyj zalecanego rodzaju gleby podanej powyżej. Podczas przenoszenia rośliny głębokość musi być taka sama jak w poprzednim pojemniku, aby uniknąć komplikacji związanych z wilgocią.

Jeśli jednak korzenie są już zbyt zniszczone, możesz wyrzucić roślinę tylko w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się infekcji. Uważaj szczególnie na te pozostawione i zachowaj czujność, zanim będzie za późno.

Jak zapobiec rozprzestrzenianiu się zgnilizny korzeni

Oprócz pozbycia się zarażonych chorobami roślin aloesu, twoje narzędzia mogą również służyć do rozprzestrzeniania zgnilizny korzeni. Dlatego upewnij się, że dezynfekujesz je środkiem antyseptycznym zawierającym co najmniej 70 procent alkoholu, a następnie pozwól im wyschnąć naturalnie.

Dlaczego powinieneś uprawiać aloes i inne rośliny w szklarni?

Apolytunnel zapewnia nie tylko kilka korzyści dla twojej rośliny aloesu, ale może być również korzystny dla twoich innych roślin. Jeśli wcześniej nie rozważałeś korzystania z apolytunnel, oto kilka powodów, które mogą pomóc zmienić zdanie:

Szklarnie odstraszają szkodniki

Jeśli miałeś do czynienia z plagą szkodników, możesz spróbować umieścić swoje rośliny w tunelu apolitunowym, dodać do niego ekrany i pułapki. Mszyce, dżdżownice, chrząszcze i inne szkodniki mogą łatwo uszkodzić twoje rośliny, jeśli zostaną pozostawione bez opieki. Wysokiej jakości tunel foliowy może odstraszać te szkodniki, dzięki czemu rośliny mogą rosnąć w zdrowym środowisku.

Szklarnie chronią Twoje rośliny przed złą pogodą

Zła pogoda może być szkodliwa dla twoich roślin, zwłaszcza dla delikatnych bylin. Uprawa roślin w tunelu polifoliowym chroni je przed silnymi wiatrami, burzami, ulewnymi deszczami i nadmiernym upałem. Pozostaną ciepłe i przyjemne bez względu na pogodę.

Szklarnie pozwalają kontrolować środowisko uprawy roślin

Kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu i ogólnego środowiska uprawy to jedna z najważniejszych zalet szklarni. Za pomocą systemów chłodzenia i ogrzewania, nawilżaczy, lamp do uprawy i innych materiałów będziesz w stanie dostosować środowisko uprawy do potrzeb swoich roślin. Będziesz w stanie wyhodować ciepłą pogodę, nawet jeśli mieszkasz w chłodniejszych regionach.

Wniosek: Jak uratować roślinę aloesu ze zgnilizną korzeni

Samo przestrzeganie właściwej metody ratowania rośliny aloesu z gniciem korzeni nie wystarczy, aby zapewnić jej przetrwanie. Zapobieganie jest zdecydowanie lepsze niż leczenie, jeśli chodzi o zgniliznę korzeni. Musisz zadbać o potrzeby swoich roślin aloesu (podlewać głęboko, ale rzadko, oszczędnie nawozić, umieszczać w jasnym, pośrednim świetle słonecznym i nie tylko), reagować, gdy tylko zaczną pojawiać się oznaki choroby, i zapobiegać gniciu korzeni przed jej pojawieniem się dzieje się.