Jak skutecznie wyhodować floks z sadzonek

Wiedza o tym, jak wyhodować floks z sadzonek, jest łatwa, ponieważ wymaga tylko dwóch kroków. Rozmnażanie floksu jest ogólnie wygodne i można je podzielić, ale zrozumiałe jest, dlaczego większość ogrodników woli rozpoczynać floks od sadzonek. Fakt, że istnieje kilka gatunków floksów, sprawia, że ​​tworzenie większej liczby roślin do swojego ogrodu jest bardziej ekscytujące i możesz być pewien, że otrzymasz roślinę, która jest wierna charakterystyce tej odmiany.

Jednak rozmnażanie i zakładanie roślin zawsze będzie wrażliwym krokiem w każdej roślinie. Chcesz zapewnić idealne środowisko do uprawy floksu, co jest łatwe do osiągnięcia przy stabilnych warunkach szklarniowych. Po pomyślnym założeniu floksa utrzymanie będzie płynne i wygodne jak wycinanie liści.

Jak skutecznie wyhodować floks z sadzonek

Jak wyhodować floksa z sadzonek: kompletny, łatwy do naśladowania przewodnik

Krok 1. Pobieranie sadzonek

Pierwszym krokiem jest zbieranie samych sadzonek. Chcesz, aby sekcje, które otrzymujesz, były wolne od chorób, a sama roślina macierzysta była zdrowa. Niektórzy ogrodnicy zalecają również podlewanie floksa na noc przed planowanym zabraniem sadzonek.

Ogólnie rzecz biorąc, sadzonki można zbierać latem lub jesienią lub gdy floks aktywnie rośnie. Sadzonki można sadzić jesienią, ale można je również ukorzenić w tunelu foliowym, który nadal ma urodzajny sezon. Wytnij 6-calowy odcinek poniżej liścia za pomocą ostrego i wysterylizowanego noża.

Upewnij się, że twoje sadzonki są wolne od kwiatów i mają przynajmniej liść. Podobnie jak ukorzenianie innych sadzonek roślin, chcesz usunąć dolne liście, z wyjątkiem tych na górze. Możesz również zanurzyć koniec w proszku hormonu ukorzeniającego, aby pobudzić rozwój korzeni, ale floks i tak jest znany z łatwego ukorzeniania.

Krok 2. Ukorzenienie sadzonek

Kiedy już masz swoje sadzonki, możesz je sadzić w celu założenia korzeni. Chcesz wilgotnego, ale dobrze drenującego podłoża, a ogrodnicy często używają mieszanki piasku, torfu i perlitu. Korzystanie z apolitunelu może być korzystne dla rozwoju floksu, ponieważ pozwala zachować idealne środowisko dla sadzonek.

Miejsce dla nich powinno być jasne, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego oraz z dala od trudnych temperatur i warunków. Możesz również przykryć pojemnik plastikową torbą, aby stworzyć wilgotne środowisko. Mimo to należy zawsze sprawdzać sadzonki pod kątem potencjalnego wzrostu pleśni lub konieczności podlewania.

Sadzonki powinny rozwinąć korzenie około czterech tygodni, biorąc pod uwagę, że utrzymywałeś tunel foliowy w temperaturze od 65 do 75°F. Możesz również ocenić, czy możesz przeszczepić w tym momencie. Pamiętaj jednak, aby najpierw utwardzić młode rośliny przed sadzeniem ich na zewnątrz.

Jak dbać o floksa

Podobnie jak większość roślin, chcesz przesadzić swoje sadzonki wiosną, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu. Wybierz obszar o żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie i utrzymuj ją wilgotną. Warto jednak podkreślić, że musisz sprawdzić specyficzne wymagania swojego gatunku floksów, ponieważ niektórzy preferują cień, a inni wymagają ekspozycji na światło.

Do samej pielęgnacji chcesz utrzymać wilgoć i regularnie podlewać rośliny, szczególnie w upalne dni. Możesz również mulczować i dodawać kompost na miejscu każdej wiosny, aby utrzymać wilgotność gleby. A w zależności od posiadanego floksu, wczesną wiosną można nawozić uniwersalnym nawozem.

Czy floks potrzebuje zagłady? Usuwanie wyblakłych kwiatów zachęci do ponownego kwitnienia i ogólnie schludniejszego wyglądu twoich roślin. Możesz także przyciąć rośliny po pierwszych przymrozkach jesienią, aby utrzymać floks.

Częste problemy Floksa

Korzystanie z tunelu foliowego jest przydatne nie tylko do wspomagania wzrostu sadzonek floksu. Kontrolowane warunki i praktyki w pomieszczeniach pomagają również zapobiegać powszechnym chorobom i szkodnikom floksów. Na przykład każdy, kto uprawiał floks, prawdopodobnie słyszał lub spotkał się z chorobą grzybową zwaną mączniakiem prawdziwym.

Proste warunki środowiskowe i ogólne praktyki powinny pomóc w zapobieganiu mączniakowi. Na przykład, chcesz mieć pewność, że nie zmoczysz liści roślin, a ich przestrzeń zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Gorąca i wilgotna pogoda również sprzyja tej chorobie, więc uważaj, jeśli twój klimat jest surowy.

Jeśli chodzi o szkodniki, zawsze możesz podjąć środki zapobiegawcze, aby utrzymać owady z dala od szklarni. Floks jest szczególnie podatny na przędziorki, ale podobnie jak mączniak prawdziwy, są one powszechne w gorących warunkach. Zawsze sprawdzaj swoje rośliny i natychmiast izoluj te ze szkodnikami.

Wniosek

Różne dostępne rośliny floksów sprawiają, że są one jedną z najbardziej ekscytujących grup do uprawy. Jeśli masz ulubione odmiany lub odmiany, ważne jest, aby wiedzieć, jak wyhodować floks z sadzonek, aby uzyskać bezproblemowy sposób na uzyskanie większej liczby roślin. Wystarczą tylko dwa kroki, czyli zbieranie i rootowanie, i możesz użyć apolytunnel, aby stworzyć stabilne środowisko dla ustanowienia floksa.

Zbieranie sadzonek można rozpocząć latem lub jesienią, a także ukorzenić się w tunelu foliowym, aby chronić młode rośliny przed ekstremalnym klimatem. Sadzonki floksu również łatwo rozwijają korzenie, ale można przyspieszyć ten proces, stosując hormon ukorzeniający. Następnie umieść je w wilgotnej i dobrze drenującej mieszance w jasnym miejscu.

Twoje rośliny powinny być gotowe do przesadzenia po czterech tygodniach, a później możesz podzielić bardziej dojrzałe rośliny floks.