Jak rozmnażać zielonego olbrzyma Thuja. Tylko 2 kroki

Wystarczą tylko dwa kroki, aby nauczyć się rozmnażać zielonego olbrzyma tui. Pamiętaj, że jest to już szybko rosnąca odmiana hybrydowa, więc powinieneś czuć się pewnie w samodzielnym rozmnażaniu rośliny. Co więcej, najlepszym sposobem na rozpoczęcie zielonych gigantów tui jest od sadzonek, co oznacza, że ​​nie potrzebujesz drobiazgowych kroków w porównaniu z zaczynaniem od nasion.

Jeśli masz szklarnię, wygodniej będzie rozpocząć sadzonki w pomieszczeniu. Z łatwością stworzysz idealne warunki do rozwoju korzeni. Z kolei szybciej rozwijasz energiczne przeszczepy.

Jak rozmnażać zielonego olbrzyma Thuja. Tylko 2 kroki

Rozmnażanie zielonego olbrzyma tui z sadzonek

Krok 1. Zbieranie i sadzenie sadzonek

Będąc hybrydową odmianą roślin tui, można oczekiwać, że zielony olbrzym tuja, a dokładniej, tuja x zielony olbrzym, najlepiej rozmnaża się przez sadzonki. Musisz jednak wybrać najlepsze i najzdrowsze rośliny jako źródło sadzonek, aby upewnić się, że ukorzenią się, a sama roślina nie będzie się stresować po ich ścięciu. Długość od 4 do 10 cali powinna wystarczyć do ukorzenienia zielonego olbrzyma tui, ale nie zapomnij sprawdzić go pod kątem jakichkolwiek oznak choroby lub uszkodzeń.

Korzystanie z sadzonek twardego drewna zapewni ukorzenienie, ale zachęci do szybszego rozwoju korzeni poprzez zanurzenie ich w ukorzeniającym się hormonie przed sadzeniem. Garnek z wilgotną mieszanką torfu i perlitu byłby idealny do sadzonek zielonego thuji, które można umieścić w szklarni. W ten sposób możesz przykryć pojemnik plastikiem, aby utrzymać wilgotność, i możesz kontrolować warunki wewnętrzne około 65 ° F, aby przyspieszyć rozwój korzeni.

Krok 2. Konserwacja

Utrzymanie zielonego olbrzyma tui jest stosunkowo proste, ponieważ trzeba sprawdzać, czy podłoże regularnie wysycha. Najlepiej byłoby również od czasu do czasu otworzyć plastikową pokrywę, aby przewietrzyć sadzonki. A ponieważ jesteś w szklarni, skorzystaj ze światła do uprawy w nocy, aby pomóc w rozwoju.

Możesz delikatnie pociągnąć sadzonkę, aby sprawdzić, czy się ukorzenia, a po kilku tygodniach możesz zacząć karmić je, aby przyspieszyć ich wzrost. Mniej więcej w tym czasie należy pamiętać o odwadnianiu i prawidłowych praktykach nawadniania, aby uniknąć problemów z grzybami. Co więcej, nie wolno przesadzać zbyt wcześnie ani natychmiast sadzić na zewnątrz bez aklimatyzacji roślin.

Najlepszy czas na sadzenie zielonych olbrzymów tui, które zacząłeś w domu, to wiosna lub jesień, aby uniknąć stresu. Wykop dziurę tak głęboką jak wysokość bryły korzeniowej, ale dwukrotnie większą od jej szerokości. Roślina powinna szybko wypaść z pojemnika, ale nie zapomnij ją rozerwać i zasypać dziurę, aby umocować ją na swoim miejscu.

Czy zielony olbrzym Thuja jest taki sam jak tuja?

Zrozumiałe jest, że można się pomylić, gdy ogrodnicy wymieniają zielonego olbrzyma z tui i tuję. W pewnym sensie, chociaż zielony olbrzym tuja jest rośliną tui, najlepiej opisać go bardziej szczegółowo. Roślina ta jest odmianą hybrydową zachodniego cedru czerwonego i żywotnika japońskiego.

Rezultatem jest duże, wiecznie zielone drzewo, które jest nisko rozgałęzione, ale osiąga wysokość około 60 stóp. Piramidalny zielony olbrzym tui jest rzeczywiście olbrzymem, ponieważ może również osiągnąć 20 stóp szerokości więcej niż jest wysoki. I chociaż jest stosunkowo mało wymagający w utrzymaniu, można oczekiwać, że będzie żyła nawet 60 lat.

Będąc dużą rośliną, chcesz mieć pewność, że możesz zapewnić lokalizację, która może pomieścić zielonego olbrzyma tui. Pamiętaj, że nie możesz jej cofnąć, a samo zabezpieczenie będzie trudne. Niemniej jednak ta szybko rosnąca roślina jest ogólnie wolna od szkodników, więc jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują roślin do badań przesiewowych.

Wzrost i opieka nad zielonym olbrzymem Thuja

Lokalizacja

Jak wcześniej wspomniano, pierwszą kwestią, o której musisz pamiętać, jest przestrzeń dla tych gigantów. Roślina ta rośnie w szybkim tempie, które każdego roku może osiągnąć nawet 24 cale lub więcej. Musisz także dać im od 5 do 6 stóp przestrzeni, jeśli hodujesz wiele zielonych olbrzymów tui. Dobrą wiadomością jest to, że po zabezpieczeniu miejsca same wymagania dotyczące lokalizacji nie są drobiazgowe.

Po założeniu, zielony olbrzym tuja toleruje różne warunki glebowe, w tym suszę. Jednak przetestuj witrynę, ponieważ nie będzie dobrze rosła na zasolonych glebach, a chcesz mieć miejsce w pełnym słońcu dla optymalnego zdrowia. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli jesteś ze stref od 5 do 8, nie powinieneś mieć żadnych problemów z zielonym olbrzymem tui.

Konserwacja

Inną niezwykłą rzeczą związaną z zielonym olbrzymem tui jest to, że nie wymaga konserwacji i szybko rośnie w dojrzałe rośliny, które są jeszcze mniej potrzebujące zdrowego rozwoju. Nie mają wielu szkodników ani chorób i są odporne na jelenie. Jeśli masz młodsze rośliny, możesz je przyciąć na żywopłoty, ale samo przycinanie nie jest konieczne.

Wniosek

Hybrydowa odmiana thuja green giant znana jest z szybkiego wzrostu bez większego wysiłku. A jeśli jesteś zainteresowany nauką rozmnażania zielonego olbrzyma tui, możesz użyć swoich dojrzałych roślin i ukorzenić je z sadzonek. Wybierz zdrowe cięcie drewna liściastego, ponieważ ten typ najlepiej ukorzenia się, a następnie zanurz koniec w hormonie ukorzeniającym.

Wbij cięcie w wilgotne podłoże i przykryj pojemnik plastikiem, aby utrzymać wilgotne środowisko. Możesz dodatkowo zachęcić do rozwoju korzeni, uprawiając sadzonki w tunelu foliowym, zapewniając odpowiednie ciepło i światło. Z biegiem czasu utrzymuj wilgotność gleby i nawozić, aby wzmocnić swoje rośliny.