Jak rozmnażać uszy słonia. 2 najlepsze metody

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozmnażać uszy słonia, masz do wyboru dwie metody. Uszy słonia są niewątpliwie jedną z najbardziej przyciągających wzrok roślin, które można dodać do swojej kolekcji, a znajomość ich technik rozmnażania da ci przewagę na dłuższą metę. A jeśli masz szklarnię, być może będziesz mieć przewagę w ich zakorzenieniu.

Tunel foliowy jest przydatny nie tylko do zimowania roślin słoni. Kontrolowane i stabilne warunki w pomieszczeniu powinny również zapewnić kiełkowanie oraz założenie nasion i podziałów. Dlatego będziesz mieć silne rośliny ucha słonia, które wytrzymają warunki zewnętrzne.

Jak rozmnażać uszy słonia. 2 najlepsze metody

Nasiona

Prawdopodobnie jesteś w szoku, że można rozmnażać uszy słonia z nasion. Nie jest to powszechna metoda, ponieważ ogrodnicy często używają sadzonek korzeniowych do zakładania tych roślin. Warto jednak nauczyć się, jak rozmnażać uszy słonia z nasion, jeśli twoja roślina ostatecznie rozwinie strąki nasienne.

Krok 1. Kolekcja nasion

Możesz zebrać nasiona i zdecydować się na ich uprawę na następną wiosnę. Jak zbierać nasiona roślin ucha słonia? Wyjmij kapsułkę z nasionami z rośliny, trzymając ją u podstawy i przekręcając.

Powinieneś być w stanie otworzyć jagody nad miską, aby zebrać maleńkie nasiona uszu słonia. Zbierz dużo nasion, aby mieć pewność, że będziesz mieć wystarczającą ilość sadzonek, jeśli niektóre nie nadawały się do uprawy. Po zdobyciu nasion spłucz je z resztek miąższu i rozważ wyhodowanie ich na ziemi lub w szklarni.

Możesz rozłożyć je na glebie za pomocą tego pierwszego, ale masz większą szansę na ich kiełkowanie, jeśli uprawiasz je w pomieszczeniu na tacy do sadzenia.

Krok 2. Siew

Wyciśnij nasiona na powierzchnię i przykryj odrobiną ziemi przed rozpyleniem podłoża. Upewnij się, że gleba jest zawsze wilgotna, ale nie podmokła, i należy spodziewać się kiełkowania do trzech tygodni. Rozcieńcz sadzonki, aby po wyrośnięciu prawdziwych liści pozostały do ​​przesadzenia tylko najzdrowsze.

Oddział

Bardziej powszechną metodą rozmnażania uszu słoni jest podział. Pamiętaj, że uszy słonia mogą wyhodować biegaczy i możesz je podzielić, aby rozpocząć nowe rośliny. Jednak ważne jest, aby podkreślić znaczenie noszenia rękawiczek podczas obsługi uszu słonia podczas podziału.

Sok z tych roślin może być drażniący, dlatego należy unikać bezpośredniego dotykania go. Po założeniu rękawic możesz wykopać korzenie, rozluźniając ziemię wokół rośliny. Zachowaj pewną odległość wokół rośliny, aby nie ryzykować uszkodzenia korzeni.

Krok 1. Separacja

Możesz oddzielić korzenie ręcznie i użyć ostrego i sterylnego noża, aby oddzielić bulwy od głównej rośliny. Każda bulwa powinna mieć jeden pączek, aby po posadzeniu dobrze rosła. Pączek wygląda jak kiełek na podobnej do ziemniaka bulwie.

Najlepiej byłoby również wcześniej przygotować miejsce sadzenia, aby zapobiec wysychaniu podziałów. Uszy słonia można hodować w tunelu foliowym lub w ogrodzie, ale tylko wtedy, gdy warunki są stabilne. Do uprawy bulw wybierz obszar o półcieniu i żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie.

Krok 2. Sadzenie

Rozstaw bulwy w odległości dwóch stóp od siebie na głębokość około trzech cali dla każdego otworu. Posadź bulwę w taki sposób, aby pączek był skierowany do góry, aby później mógł się rozwijać. Możesz także sadzić bulwy poziomo, jeśli nie możesz znaleźć pąków.

Ściółkuj glebę po przykryciu bulw i utrzymuj wilgotność gleby podczas ich wzrostu. Następnie możesz nawozić co miesiąc jako utrzymanie. Rośliny powinny wyprodukować nowe bulwy po ośmiu miesiącach.

Rosnące uszy słonia w doniczkach

Czy wiesz, że możesz również hodować uszy słonia w doniczkach? Zamiast przesadzać w ziemi, użyj dużych pojemników, aby przewidzieć wielkość roślin ucha słonia. Wypełnij je żyzną i wilgotną glebą o pH od 5,5 do 7,0.

Umieść doniczki w pełnym świetle lub półcieniu, w zależności od odmiany. Możesz trzymać garnki w tunelu foliowym, jeśli w twoim regionie jest zimno, ponieważ uszy słonia dobrze się rozwijają w wilgotnym i ciepłym miejscu. W ramach konserwacji utrzymuj glebę wilgotną i zacznij karmić je, gdy zauważysz wzrost.

Warto zauważyć, że niektóre gatunki uszu słoni mogą rosnąć również w wodzie. Rośliny te naturalnie rosną na bagnach, co oznacza, że ​​możesz naśladować te środowiska podczas ich rozmnażania. Różnica będzie polegała na tym, że doniczki zostaną umieszczone w płytkiej wodzie, tak aby sięgały do ​​ich krawędzi.

Wniosek

Nie pozwól, aby sok z uszu słonia powstrzymał Cię przed produkcją nowych roślin do Twojego ogrodu. Załóż rękawiczki i naucz się rozmnażać uszy słonia z nasion lub bulw. Chociaż nie jest to powszechne, aby uszy słonia zaczynać od nasion, nadal możesz zbierać strąki swojej rośliny i siać je w pomieszczeniu.

Wyciśnij nasiona na tackach do sadzenia i zadbaj o wilgotność gleby, aby zachęcić do kiełkowania. Następnie możesz przerzedzić sadzonki i przesadzić najsilniejsze z grona. Z drugiej strony możesz podzielić korzenie dojrzałej rośliny ucha słonia i posadzić bulwy.

Jeśli twój klimat jest nadal nieprzewidywalny, możesz sadzić bulwy w pomieszczeniu. Upewnij się, że pąki są skierowane w górę, gdy je uprawiasz i nie pozwól, aby gleba wyschła. Możesz również nawozić co miesiąc, a twoje rośliny powinny wyprodukować bulwy po ośmiu miesiącach.