Jak przyciąć werbenę: podstawy

Rośliny werbeny są wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu, dlatego nic dziwnego, że wielu ogrodników chce wiedzieć, jak przycinać werbenę. Rośliny te nie wymagają dużo przycinania w porównaniu z innymi ziołami i bylinami, ale trzeba je co jakiś czas przycinać. To promuje nowy rozkwit i sprawia, że ​​twoja werbena wygląda ładnie i schludnie.

Przycinanie zwykle ma miejsce, gdy zaczyna się wiosna. Latem możesz dalej przycinać werbenę, aby zakwitło więcej kwiatów. Usuń martwe kwiaty i główki nasion w okresie jesiennym. Pamiętaj, że nadmierne przycinanie może spowolnić wzrost werbeny.

Jak przyciąć werbenę: podstawy

Zanim zagłębimy się w podstawy przycinania werbeny, ważne jest, aby wiedzieć, co to jest i czego potrzebuje, aby przetrwać.

Uprawa roślin werbeny

Większość ludzi zna krótsze warianty werbeny w odcieniach fioletu, czerwieni, błękitu i różu. Werbeny pięknie prezentują się obok innych roślin jednorocznych. Jeśli umieścisz je w swoim ogrodzie, motyle, pszczoły, kolibry i inne zapylacze staną się stałymi gośćmi.

Werbena jest używana głównie jako roślina doniczkowa w doniczkach, ale z pewnością może ożywić każdą przestrzeń – wewnątrz lub na zewnątrz. Jednym z najlepszych sposobów na upiększenie ogrodu w tunelu foliowym jest zasadzenie werbeny z zakurzonym młynkiem i czerwono-pomarańczowymi nagietkami. Choć te kolory są idealne na sezon letni, to i tak będą piękne jesienią.

Dbaj o swoje rośliny werbeny

Rośliny werbeny są łatwe w uprawie; potrzebują dobrze przepuszczalnej gleby (jakość gleby nie ma znaczenia), sześciu godzin na słońcu i cala podlewania co tydzień. Te wymagania są wspólne dla roślin jednorocznych, ale w przeciwieństwie do innych odpornych roślin, werbena nie radzi sobie dobrze, jeśli nie jesteś konsekwentna w swojej pielęgnacji. Jeśli twoja werbena przetrwa tygodnie bez regularnej uwagi, twoje rośliny mogą rosnąć bez kwiatów, a liście będą wyglądać nieatrakcyjnie.

Uprawa werbeny bezpośrednio w ziemi będzie wymagać mniej opieki i uwagi, ponieważ korzenie mogą dobrze wrastać w ziemię i rozwiązywać problemy. Z drugiej strony werbena uprawiana w pojemnikach wymaga częstszej opieki, ponieważ znajduje się w odizolowanym środowisku.

2 sposoby przycinania roślin werbeny

Istnieją dwa sposoby przycinania roślin werbeny, w zależności od tego, czy są to rośliny jednoroczne czy wieloletnie.

Doroczna werbena

W przypadku werbeny jednorocznej można je regularnie przycinać przez cały sezon wegetacyjny, aby promować nowy wzrost i kwiaty. Jeśli nie masz pewności, kiedy przycinać rośliny, zrób to, gdy werbena przerzedza się, opada lub całkowicie przestaje kwitnąć.

Użyj ostrych nożyczek lub nożyc ogrodniczych i przytnij około ¼ ich gałęzi i łodyg. Zastosuj nawóz do kwiatów po przycięciu i postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie produktu.

Wieczna werbena

Werbeny wieloletnie rozwijają się w chłodniejszym klimacie, gdzie temperatury spadają poniżej zera. Po przejściu zimy przytnij werbeny za pomocą ostrych nożyczek lub nożyc ogrodniczych i usuń zwiędłe lub obumarłe rośliny. Podobnie jak w przypadku roślin jednorocznych, zastosuj nawóz do kwiatów zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na etykiecie.

Po kwitnieniu wiosennych kwiatów każdego lata możesz przycinać werbeny dwa do trzech razy. Odetnij je około ¼ całej długości, aby zachęcić do nowego wzrostu i kwiatów. Możesz również zastosować nawóz do kwiatów, jeśli twoje rośliny wyglądają na opadające i słabe.

Pamiętaj, że wieloletnia werbena będzie wymagała lekkiego przycięcia tylko w sezonie jesiennym. Może to jednak opóźnić stan uśpienia i zmniejszyć odporność rośliny. Najlepszy czas na przycinanie werbeny wieloletniej to 45 dni przed pierwszymi przymrozkami w Twojej okolicy.

Powody, dla których warto rozważyć uprawę roślin w hobbystycznej szklarni

Istnieje kilka powodów, dla których warto uprawiać rośliny w szklarni hobbystycznej. Oto niektóre z zalet ogrodnictwa w tunelu foliowym:

Chroń przed szkodliwymi owadami

Mączliki, koparki liści, mszyce, roztocza, gąsienice, łuski, wełnowce i mączliki to jedne z najczęstszych owadów, które mogą atakować werbeny. Jeśli już zauważysz inwazję, użyj mydła owadobójczego i nałóż je na dotknięty obszar. Trzymanie ich w apolitunelu zmniejsza szanse na przyciągnięcie szkodliwych szkodników, które mogą uszkodzić twoje rośliny.

Więcej miejsca do sadzenia

Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca na sadzenie werbeny lub innych roślin, zamiast tego możesz użyć minitunelowego. Możesz umieścić małe szklarnie na balkonie, tarasie, patio, a nawet na blatach. Mimo że są małe, działają jak zwykłe tunele foliowe.

Stwórz mikroklimat

W minitunelu można sadzić rośliny i kwiaty niezależnie od pogody na zewnątrz. Możesz użyć świateł do uprawy, systemów ogrzewania i chłodzenia lub naturalnych grzejników/chłodnic, aby stworzyć idealne środowisko do uprawy w szklarni.

Chroń przed złą pogodą

Ulewny deszcz, silne wiatry, susza i nieprzewidywalna pogoda mogą w jednej chwili uszkodzić Twój ogród. Trzymanie ich w apolitunelu chroni je przed nieobliczalnymi zmianami pogody. Gdy pogoda się ociepli i zacznie się sezon wiosenny, możesz przesadzić je do swojego ogrodu, jeśli chcesz.

Konkluzja dotycząca przycinania werbeny

Teraz, gdy już wiesz, jak przycinać werbenę, ważne jest, aby pamiętać i postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami. Umiejętność uprawy i pielęgnacji roślin werbeny pozwala cieszyć się pięknymi kwiatami przez długie lata.