Jak dbać o dzwonek?

Chcesz wiedzieć, jak dbać o dzwonek? Dzwonki, zwane również dzwonkami, to piękne kwiaty w kształcie dzwonu, które są doskonałym dodatkiem do każdego ogrodu. Występują w delikatnych odcieniach, takich jak niebieski, biały, fioletowy i różowy. Na szczęście dbanie o kampanule jest łatwe. Są łatwe w uprawie i są odporne na większość szkodników i zarazy.

Jeśli planujesz hodować dzwonki w swoim ogrodzie, oto kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać:

Jak dbać o dzwonek?

Gleba

Dzwoneczki najlepiej rosną w dobrze przepuszczalnej glebie o pH od sześciu do ośmiu. Stwórz mieszankę doniczkową z jednej części ziemi i jednoczęściowego kompostu, aby zapewnić zdrowy wzrost roślin i piękne kwitnienie przez wiele lat.

Sadzenie

Jeśli chcesz posadzić je bezpośrednio w ziemi, pamiętaj o rozstawieniu kampanul w odległości od 15 do 18 cali. Posadź dzwonek w ziemi, gdzie korona znajduje się około cala poniżej poziomu gleby. Dodaj warstwę ściółki, aby zapobiec wzrostowi chwastów i zatrzymać dodatkową wilgoć. Ponadto wyższe dzwonki mogą wymagać dodatkowego wsparcia.

Do sadzenia w pojemnikach można użyć kompostu na bazie gliny, aby uzyskać dodatkowy drenaż. Możesz również użyć kryształów zatrzymujących wodę, aby zatrzymać wilgoć podczas gorącej i suchej pogody.

Przesadzanie

Będziesz musiał przesadzić swoją roślinę, gdy korzenie zaczną wyrastać z doniczki. pamiętaj, aby wybrać doniczkę, która jest o kilka cali większa niż stara. Jeśli nie musisz przesadzać swoich roślin, po prostu pamiętaj, aby co roku wymieniać górną warstwę kompostu na świeżą partię, aby dodać więcej składników odżywczych.

Podlewanie

Najlepszy czas na podlewanie dzwonków jest wtedy, gdy gleba jest sucha w dotyku. Gleba nie powinna być całkowicie sucha, ale też nie powinny być podmokłe, ponieważ może to sprzyjać gniciu korzeni. Nałóż wodę na ziemię, aby zapobiec zamoczeniu liści i kwiatów. Najlepszą porą na podlewanie roślin jest wczesny poranek, dzięki czemu słońce może z łatwością wysuszyć wilgoć pozostałą na łodygach i liściach.

Światło

Dzwonki mogą rosnąć w półcieniu po południu, ale najlepiej rozwijają się w pełnym słońcu. Im więcej bezpośredniego światła słonecznego otrzymają, tym więcej kwiatów wyprodukują twoje kampanule.

Temperatura i wilgotność

Dzwoneczki preferują ciepłe dni i chłodne noce. Nie rosną dobrze w gorącym lub tropikalnym klimacie, a także w temperaturach poniżej 50 stopni F w nocy. Jeśli gleba jest mokra, a klimat wilgotny, prawdopodobnie rozwinie się mączniak prawdziwy.

Nawóz

Zbilansowany nawóz możesz zastosować raz w sezonie wiosennym, a drugi w środku lata. Nie zapomnij o głębokim podlewaniu dzwonków po zapłodnieniu. Możesz również zastosować kompost organiczny dwa razy w roku zamiast nawozów chemicznych. Dzięki temu rośliny są mocne i dobrze odżywione bez użycia składników, które mogłyby szkodzić środowisku.

Ściółka

Umieść trzy cale organicznej ściółki, takiej jak słoma, kompost, wióry z kory itp., na glebie, aby utrzymać je w cieple w chłodniejszych miesiącach i utrzymać je w chłodzie w cieplejszych miesiącach roku. Niektóre ściółki mogą zapobiegać inwazji chwastów, szkodników i zmniejszać ryzyko erozji gleby. Upewnij się jednak, że ściółka trzymana jest z dala od łodygi. Gdy ściółka rozkłada się, dodaje składniki odżywcze do kampanul.

Przycinanie

Sune, znane również jako Deadheading, twoje dzwonki, gdy kwiaty zaczynają blaknąć. Usuń zużyte kwiaty za pomocą czystych nożyc ogrodniczych, aby zachęcić do kwitnienia.

Zimowanie

Przytnij dzwonki, aż osiągną wysokość trzech cali późną jesienią. Jeśli mieszkasz w zimnym klimacie, możesz dodać trzy cale organicznej ściółki, aby zatrzymać ciepło. Dla osób w łagodniejszym klimacie nie trzeba dodawać zimującej ściółki.

Propagacja dywizji

Rozmnażanie dywizji najlepiej sprawdza się w przypadku kampanul z odmianami zbrylonymi. Ostrożnie wykop dzwonki na wiosnę – około ośmiu cali od podstawy. Uważaj, aby nie uszkodzić korzeni! Po usunięciu kępy możesz je rozdzielić na sekcje w zależności od wielkości twoich roślin.

Jeśli korzenie sklejają się ze sobą, możesz użyć noża, aby je podważyć i podzielić. Podczas przesadzania posadź je na tej samej głębokości.

Po co sadzić dzwonki w szklarni dla hobbystów?

Czy zastanawiałeś się nad sadzeniem dzwonków w szklarni hobby? Chociaż piękne kwiaty nie powinny być ukrywane, istnieją pewne korzyści z uprawy roślin w hobbystycznym tunelu ogrodniczym, dopóki nie zostaną ustalone. Tutaj są niektóre z nich:

Chroń swoje kampanule przed inwazją szkodników

Ślimaki, mszyce i ślimaki przyciągają rośliny dzwoneczkowate. Sprawdź swoje rośliny pod kątem żółknięcia liści i zniekształconego wzrostu roślin, ponieważ są to najczęstsze oznaki inwazji mszyc. Do zabijania mszyc można użyć mydła owadobójczego. Sprawdź, czy nie ma śladów śluzu i poszarpane dziury w liściach, to tylko niektóre z oznak ślimaków i ślimaków. Możesz zbierać je ręcznie ze swoich roślin lub, jeszcze lepiej, hodować je w szklarni hobbystycznej. Umieszczenie roślin w zamkniętym środowisku zmniejsza ryzyko inwazji szkodników.

Chroń swoje rośliny przed złymi warunkami pogodowymi

Szklarnie hobbystyczne są również skuteczne w ochronie roślin przed złą pogodą, taką jak mróz, lód, ulewny deszcz, silne wiatry i inne. Trzymanie ich w apolitunelach zapewnia, że ​​rosną w idealnym klimacie. Gdy pogoda dopisze, możesz przenieść swoje rośliny na zewnątrz.

Wniosek: jak dbać o dzwonek

Wiedza o tym, jak dbać o dzwoneczek, zapewni Ci piękne i zdrowe kwitnienie przez cały rok. Po prostu pamiętaj o powyższych wskazówkach, a będziesz mógł cieszyć się kolorowymi kwiatami dzwonka w swoim ogrodzie.