Projekt DIY: Jak zbudować obrotowe siedzisko

Obrotowe siedzisko to idealne rozwiązanie, aby dodać dodatkowe miejsce do siedzenia tam, gdzie jest mało miejsca. Świetnie nadaje się również do kuchni lub innych obszarów, w których nie chcesz, aby krzesła utknęły w jednym miejscu, zwłaszcza gdy są potrzebne częściej niż inne.

Obrotowe siedzisko może być tak wymyślne, jak tylko chcesz, ale możesz zacząć od podstawowego modelu drewnianego, który będzie równie wytrzymały i wygodny.

Projekt DIY: Jak zbudować obrotowe siedzisko

Kroki tworzenia siedziska obrotowego

Krok 1. Zmierz otwory pod kątem szerokości i głębokości siedzenia.

W tym przypadku szerokość 15 cali na głębokość 2 cali jest idealna do zbudowania fotela obrotowego, który mieści się pod stołem lub wąskim blatem.

Krok 2. Aby zbudować rzeczywistą podstawę z drewna, wytnij dwa 16-calowe kawałki 1×2. Będą one używane jako nogi. Wytnij cztery 3-calowe kawałki 1×3 – posłużą jako słupki, z których przymocujesz górną część siedziska i dół (opisany poniżej).

Być może trzeba będzie zgrać te kawałki do 2-1/4 cala szerokości na piły stołowej). Wytnij cztery 36-calowe odcinki 1×2 jako podpory krzyżowe lub szelki.

Krok 3. Upewnij się, że wszystkie elementy są wolne od sęków i innych wad. Możesz wstępnie wywiercić kilka otworów w słupkach, aby przymocować je do górnej części siedzenia & dół (patrz poniżej). Przeszlifuj całe drewno, aż będzie gładkie, a następnie wykończ, jak chcesz.

Czy siedzenia obrotowe są bezpieczne?

Foteliki obrotowe, jak każde inne narzędzie lub urządzenie do jazdy, powinny być używane w sposób odpowiedzialny, w ramach możliwości dziecka i pod nadzorem osoby dorosłej. Dorośli jeźdźcy mogą zdecydować się na użycie obrotowego siodełka na niektórych koniach, które uważają za bezpieczne (siodełko musi być cały czas przymocowane). Fotele obrotowe mogą powodować dyskomfort, jeśli nie są odpowiednio wyregulowane.

Dzieci muszą nauczyć się regulować swoje siedzenia, gdy w pobliżu znajduje się osoba dorosła. Obrotowego siodełka nie można regulować podczas jazdy – przed dosiadaniem konia należy upewnić się, że jest dobrze dopasowane do ciała.

Co to jest krzesło obrotowe?

Nie bez powodu siedzisko obrotowe jest jednym z najpopularniejszych dostępnych siedzeń do jazdy konnej. Zapewnia doskonałe podparcie pleców zarówno dla konia, jak i jeźdźca, jest łatwy do zamontowania z pozycji siedzącej i nie potrzebujesz strzemion ani rogu, aby jeździć z tym siodełkiem.

Materiał winylowy użyty do wykonania tych siedzeń może się rozciągać po wielokrotnym użyciu. Ogranicza to liczbę osób, które będą mogły zmieścić się na regulowanym siedzeniu, a także jak wysoko mogą podnieść oparcie.

Na przykład, jeśli Twoje dziecko jest wysokie, może nie być w stanie ustawić siedziska na tyle wysoko, aby jego nogi były wyprostowane bez potrzeby pomocy rodzica lub dorosłego przyjaciela podczas wsiadania.

To powiedziawszy, istnieje wiele marek foteli obrotowych dostępnych do kupienia i wielu kierowców, którzy sami je wykonali z drewna, metalu lub materiałów syntetycznych.

 • Regulowane siedzisko obrotowe: winyl lub płótno
 • Jeźdźcy, którzy odczuwają ból kolana, często mogą korzystać z regulowanego siodełka z doskonałymi wynikami, jeśli mogą go znaleźć za rozsądną cenę. Siedzenia te generalnie niezależnie regulują wysokość tylnych i przednich nóg; to, jak daleko się poruszają w górę/w dół, zależy od tego, jaki ciężar musi utrzymać (dlatego zobaczysz, że wyżsi ludzie mają stopy bardziej od ziemi).

  Kolejną fajną cechą tych siedzeń są wyściełane podłokietniki, które pozwalają rękom kołysać się do tyłu i do przodu zamiast blokować je w jednej pozycji – ponownie oferując lepsze krążenie, mniejsze zużycie nadgarstków i ogólnie przyjemniejsze wrażenia.

  Jak zdjąć krzesło z podstawy?

  Jeśli masz krzesło, które się chwieje, najpierw upewnij się, że nic innego nie jest winne. Sprawdź, jak dobrze nogi są przymocowane do podstawy – dokręć lub przesuń je we właściwe miejsce. Poszukaj uszkodzonych miejsc na nodze w miejscu, w którym łączy się z siedziskiem – wymień je, jeśli to możliwe, lub sklej razem z kitem do drewna, jeśli nie.

  Przejdź do tego, jak to jest – czy jest jędrne/słabe w niektórych miejscach? Spróbuj dokręcić śruby i wymienić uszkodzone części.

  Jeśli żadna z tych funkcji nie działa, usuń jak najwięcej ciężaru z krzesła (jeśli jesteś jedną osobą, twoje ciało powinno wystarczyć) i zacznij kołysać się w przód iw tył, uderzając w dół lub pchając do przodu. Spowoduje to tarcie, które może osłabić wszelkie zablokowane punkty; w końcu się poluzuje.

  Odklej wielowypusty krzesła – użyj spirytusu i pędzla, aby poluzować gumę, która przeszkadza. Możesz również umieścić kostkę lodu na miejscu, w którym próbujesz kręcić, poczekać, aż żywica zmięknie od ciepła, zanim odkręcisz ją płaskim śrubokrętem.

  Jeśli to nadal nie rozwiąże problemu, spróbuj zeszlifować, jak mocno naciskasz w każdym miejscu wirowania – użycie papieru ściernego o ziarnistości 150-400 wygładzi, jak duży ciężar jest przenoszony na każdą nogę.