Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotela? 6 ostatecznych cech

Kupno fotela może być trudną decyzją do podjęcia – dostępnych jest tak wiele różnych opcji, a to, czego szukasz w fotelu, może różnić się od tego, co jest u kogoś innego.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoje potrzeby, a także dostępną przestrzeń w pomieszczeniu, do którego trafi. W tym artykule omawiamy, jakich funkcji należy szukać przy zakupie fotela i przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek, jak wybrać taki, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotela? 6 ostatecznych cech

Co to jest rozkładany fotel?

Fotel to krzesło z ruchomymi częściami, które pozwala użytkownikowi przybierać różne pozycje, zazwyczaj siedząc prosto i odchylając się do tyłu lub leżąc.

Rodzaje rozkładanych foteli

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów foteli rozkładanych, w tym elektryczne, obrotowe fotele bujane, ręcznie rozkładane fotele oraz skórzana tapicerka dla tych, którzy szukają czegoś bardziej luksusowego.

Dostępne są również modele z wyższej półki, które mają wbudowane grzałki, dzięki czemu można ich używać w miesiącach zimowych.

Rodzaj, który kupisz, będzie zależał od Twoich potrzeb / pragnień – tak naprawdę nie ma takiego, który wyróżniałby się jako lepszy od drugiego, ponieważ wszystko zależy od tego, co jest dla Ciebie ważne.

Elektryczne fotele

Najpopularniejszym typem jest rozkładany fotel elektryczny, który jest idealny dla osób, które cierpią na bóle pleców lub po prostu chcą się zrelaksować.

Kółka z fotelami

Fotele bujane są świetne, ponieważ mogą być używane jako fotel bujany, gdy nie używasz ich jako fotela, a niektóre mają nawet światło elektryczne, aby palce nie zmęczyły się robieniem na drutach pod koniec zimy! Można je również łatwo złożyć, co ułatwia przechowywanie na letnie miesiące. Minusem jest to, że te krzesła zajmują więcej miejsca ze względu na ich konstrukcję, ale jeśli to Ci nie przeszkadza, to bujaki mogą być właśnie dla Ciebie!

Krzesła ręczne

Jeśli koszt nie jest czymś, co Cię zbytnio martwi, a jedyne, czego potrzebujesz, to krzesło do relaksu, to krzesła ręczne mogą być właśnie dla Ciebie. Są one na ogół tańsze niż rozkładane fotele elektryczne, ale wymagają pewnego wysiłku ze strony właściciela, co może oznaczać, że te krzesła nie są odpowiednie dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej lub chorób, takich jak zapalenie stawów.

Cechy idealnego fotela rozkładanego

Limit wagi

Ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić, jaki limit wagowy wytrzyma wybrany przez Ciebie fotel, informacja ta powinna być zawarta w opisie produktu i/lub opakowaniu, więc warto poświęcić trochę czasu na przeglądanie różnych produktów.

Warto również zauważyć, jakie inne funkcje krzesła mogą wymagać dostosowania ze względu na ograniczenia wagowe – zwykle między przyciskami na pilotach musi być więcej miejsca, aby osoby ważące więcej niż osoby przeciętne mogły korzystać z krzesła.

Komfort

Upewnij się, że fotel jest wygodny do siedzenia przed zakupem.

Rozmiar: upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca, aby krzesło zmieściło się w Twoim salonie, jeśli nie, rozważ zakup jednego z tych mniejszych modeli lub wybór innego stylu mebli.

Przedział cenowy

Z jakim budżetem pracujesz? Jeśli chcesz wydać mniej niż 600 USD, fotele rozkładane prawdopodobnie nie wchodzą w rachubę.

Funkcjonalność

Po co ci to krzesło? Czy chcesz mieć bardziej wyprostowane plecy, które można wykorzystać do czytania, lub takie z podparciem lędźwiowym głowy i podnóżkiem, aby zrelaksować się po pracy?

Trwałość

Upewnij się, że rama jest wykonana z drewna lub metalu, a nie tylko z tworzywa sztucznego. Zastanów się również, z jakiego materiału zostanie wykonana tapicerka, na przykład skośny bawełniany czy skórzany.

Jak dbać o fotel rozkładany

  • Unikaj leżenia na krześle przez dłuższy czas. Może to spowodować usztywnienie i pogorszenie stanu stawów, co z czasem może prowadzić do zapalenia stawów lub deformacji kości.
  • Wyczyść tapicerkę, odkurzając ją co najmniej raz w miesiącu środkiem do czyszczenia mebli spryskanym najpierw na plamę, a następnie osusz czystą, suchą szmatką.
  • W przypadku głębokich plam lub trudnych zapachów użyj bezkwasowego środka do czyszczenia dywanów i postępuj zgodnie ze wskazówkami na pojemniku.
  • Odkurzaj tapicerkę co najmniej raz w miesiącu środkiem do czyszczenia mebli spryskanym najpierw na plamę, a następnie osusz czystą, suchą szmatką. Wskazówki dotyczące czyszczenia: Do niektórych plam użyj destylowanego białego octu rozcieńczonego wodą.
  • Jeśli masz miejsce, które nie wyjdzie bez względu na wszystko, z czasem sytuacja się pogorszy i osłabi włókna w Twojej tapicerce. Najlepiej nie pozostawiać tego na tak długo przed wypróbowaniem innej metody czyszczenia.
  • Unikaj leżenia na krześle przez dłuższy czas.
  • Nie używaj ramion, aby pomóc Ci wstać z rozłożonego krzesła, zamiast tego spróbuj wepchnąć stopy w podłogę i stanąć bez użycia ramion do podparcia.

Ile kosztuje fotel rozkładany?

Najdroższy fotel rozkładany zaczyna się od 1000 USD, a najtańszy to około 250 USD.

Większość ludzi wydaje na krzesło około 500 USD, ale może się to różnić w zależności od tego, które cechy są dla Ciebie ważne.