Jak szybko usunąć czerwone wino z sofy w 3 krokach?

Łatwo zrozumieć, jak wyciągnąć czerwone wino z sofy, ponieważ to tylko trzy kroki. W tym artykule omówimy, jak wykorzystać nadtlenek wodoru i mydło do naczyń, aby odzyskać kanapę, na której rozlałeś wino. A jako bonus dołączyliśmy inne domowe środki, w tym sodę oczyszczoną, białe wino i sól.

Czy wino nie jest jedyną twardą czerwoną plamą na twojej kanapie? Być może skaleczyłeś się i przypadkowo zakrwawiłeś tapicerkę. Następnie zalecamy zapoznanie się z tym przewodnikiem, jak usunąć plamy krwi z sofy.

Jak szybko usunąć czerwone wino z sofy w 3 krokach?

Jak wyjąć czerwone wino z sofy w domu

Krok 1. Zetrzyj nadmiar wina

 • Jeśli wyciek jest niedawny, zetrzyj jak najwięcej wina szmatką
 • Nie naciskaj mocno ani nie szoruj rozlanego płynu, ponieważ może on dalej rozprowadzać przebarwienia
 • Wytrzyj wyciek z zewnątrz, wchodząc do środka, ale nie jest to konieczne, jeśli wino już wyschło
 • Najlepiej, jeśli chcesz usunąć rozlane czerwone wino tak szybko, jak się pojawiło, ponieważ może on osadzić się we włóknach, co utrudni usuwanie
 • Uważaj, aby nie narażać poplamionej kanapy na działanie żadnego źródła ciepła, czy to suszarki czy gorącej wody, ponieważ wino może szybciej zabarwić tapicerkę

Krok 2. Usuń plamę z wina suchym proszkiem

 • Zalej plamę sodą oczyszczoną, aby zdjąć ją z tapicerki i ułatwić jej usuwanie
 • Możesz również użyć soli, talku lub innych suchych proszków bezpiecznych dla tapicerki jako alternatywy dla sody oczyszczonej, ponieważ te substancje pomagają wyciągnąć wilgoć z włókien materiału
 • Pozostaw suchy proszek na plamie na godzinę lub dwie 
 • Zetrzeć puder z powierzchni i usunąć pozostałe przebarwienia z sofy

Krok 3. Wyczyść plamę po winie

 • Pigmenty w winogronach sprawiają, że plama z czerwonego wina jest trudniejsza do usunięcia w porównaniu z innymi przebarwieniami, więc będziesz potrzebować środka czyszczącego tlen
 • Wymieszaj nadtlenek wodoru i płyn do mycia naczyń w stosunku 3:1 i nanieś go na plamę
 • Pozwól zmywaczowi usunąć resztki wina przez pół godziny i zetrzyj środek
 • Możesz przystąpić do prania i czyszczenia tapicerki sofy jak zwykle lub spłukać ją ciepłą wodą
 • Pozwól sofie wyschnąć i gotowe
 • Pamiętaj, że niezależnie od używanego roztworu czyszczącego, po minucie lub dwóch należy zawsze przetestować go na małym miejscu sofy pod kątem jakiejkolwiek reakcji
 • Najlepiej byłoby przeczytać kod czyszczenia tapicerki i użyć zalecanego produktu oraz poćwiczyć na sofie

Jak uzyskać czerwone wino z tkaniny?

Jeśli Twoja sofa używa białej narzuty wykonanej z bawełny lub włókien syntetycznych, najszybszym sposobem usunięcia plamy z czerwonego wina jest wybielacz. Najpierw zdejmij poszewkę i namocz ją w wybielaczu zgodnie z zaleceniami produktu. Po zakończeniu umyj narzutę w gorącej wodzie i nie powinna już zawierać resztek czerwonego wina.

Niektóre inne popularne domowe środki do czyszczenia czerwonego wina z tkanin obejmują również mleko i gorącą wodę. Namocz dotknięty obszar mlekiem, aby wchłonąć wino, lub rozbij zaschniętą plamę gorącą wodą. Należy jednak uważać na używanie tych środków czyszczących na sofie, ponieważ mogą być niekompatybilne z materiałem i dalej niszczyć tapicerkę.

Czy soda oczyszczona może usunąć plamy z czerwonego wina?

Soda oczyszczona ma wiele zastosowań do czyszczenia, ale może również pomóc w usuwaniu uporczywych plam, takich jak czerwone wino. Możesz nawet usunąć plamy oleju z kanapy, wchłaniając tłuszcz z sodą oczyszczoną. A powodem, dla którego soda oczyszczona działa, jest jej struktura chemiczna, która umożliwia wchłanianie płynów, takich jak czerwone wino.

Ale oprócz posypania sam sodą oczyszczoną plamą po czerwonym winie, możesz użyć jej z octem. Powstające musowanie, gdy oba są zmieszane, pomaga usunąć plamę z tkaniny. Możesz też zacząć od nadtlenku wodoru nad dotkniętym obszarem, a następnie sody oczyszczonej.

Czy białe wino usuwa plamy z czerwonego wina?

Pomimo rozpowszechnionej plotki, że białe wino skutecznie usunie czerwone, białe plamy, lepiej unikać tego. Ryzykujesz dalsze zniszczenie plamy niż bezpośrednie traktowanie jej sodą oczyszczoną, nadtlenkiem wodoru i mydłem do naczyń. Możesz zauważyć zmniejszenie intensywności plamy z czerwonego wina po potraktowaniu jej białym winem, ale to po prostu oznacza, że ​​i tak będziesz musiał ją umyć.

Jak usunąć plamę z białego wina z sofy

Plamy z białego wina, pozostawione na tapicerce, mogą nadal pozostawiać żółte przebarwienia. Możesz potraktować to tak samo, jak usuwanie resztek czerwonego wina, ale jeśli możesz usunąć tkaninę z sofy, spłucz tył plamy zimną wodą i użyj detergentu do usuwania plam. Plamy z wina są uważane za plamy ulegające utlenieniu, więc będziesz potrzebować środka wybielającego.

Wniosek

Nie martw się, jeśli wylejesz wino na kanapę. Jak wspomniano w tym przewodniku, jak wyciągnąć czerwone wino z sofy, potrzebujesz tylko sody oczyszczonej, wody utlenionej i płynu do mycia naczyń. Suchy proszek usunie wino z tapicerki, a roztwór nadtlenku wodoru rozprawi się z utleniającą się plamą.

I to wszystko! Mamy nadzieję, że ten artykuł Ci pomógł i daj nam znać, jeśli masz jakieś pytania.