Jak łatwo określić wiek krzesła dla kolekcjonerów antyków?

Jeśli jesteś kolekcjonerem antyków, musisz wiedzieć, jak określić wiek krzesła, aby uniknąć oszukania! Kupując antyczne krzesło i sprzedając je na aukcji, można przecież zarobić mnóstwo pieniędzy. Wszystko, co musisz zrobić, to rozejrzeć się wszędzie i ćwiczyć wzrok w wykrywaniu skarbów.

W tym artykule dowiesz się, jak określić wiek antycznego krzesła. Są pewne oznaki starzenia, których należy szukać. Zanim kupisz to, co uważasz za antyk, musisz odróżnić prawdziwy antyk od imitacji.

Jak łatwo określić wiek krzesła dla kolekcjonerów antyków?

Podstawy kupowania antyków

Oczywiście najmądrzejszą rzeczą jest poszukanie eksperta od antyków. Do tej pory musisz zrozumieć, w jaki sposób meble zyskują na wartości, gdy wytrzymują upływ czasu, a do tego długi. Jeśli ten, który posiadasz, jest zrobiony maszynowo i nowo stworzony, jest praktycznie bezwartościowy.

Oprócz doskonałego artyzmu widocznego w zabytkowych krzesłach, liczy się również wiek. Musisz wziąć pod uwagę widzów tego utworu. Ogólnie rzecz biorąc, każde krzesło w wieku pięćdziesięciu lat lub starsze jest uważane za antyczne, podczas gdy bardziej wyrafinowani handlarze deklarują, że tylko te, które przekraczają 150-letnią markę, są autentyczne.

Kryteria dotyczące antycznych krzeseł

Meble cięte maszynowo nie istniały aż do 1860 r., dlatego były montowane ręcznie. Z oczywistych względów przedmioty nieantyczne są bardziej symetryczne. Tymczasem niedoskonałości znalezione w antykach są tak naprawdę charakterystycznymi oznakami autentyczności.

Aby pomóc datować dane antyczne krzesło, możesz spojrzeć na wykończenie drewna. To, co było powszechnie używane do antyków, to szelak. W przeciwieństwie do lakieru, który został opracowany około 1800 roku, szelak istniał i był popularny w czasach wiktoriańskich.

Dlatego każdy kawałek drewnianego krzesła wyprodukowany przed 1860 jest prawdopodobnie pokryty szelakiem. Jeszcze w przeszłości starsze krzesła miały olej i wosk. Aby nie kupować podróbek, trzymaj się z dala od krzeseł z lakierem lub lakierem jako wykończeniem.

Przetestuj wykończenie krzesła

W salonie wystawowym odróżnienie wykończenia może być nieuchwytne jak węgorz. Aby w pełni zapewnić autentyczność antyków, musisz przynajmniej zbadać niewielką część. Uprzejmie zapytaj sprzedawcę, czy możesz przetestować wykończenie mebli.

Zabierz ze sobą niewielką ilość denaturowanego alkoholu. Aby potwierdzić, że wykończenie jest szelakowe, nałożone na niego miejsce musi się rozpuścić. W przypadku malowania elementu należy użyć amoniaku, ponieważ tylko amoniak może rozpuścić farbę mleczną.

Co jeśli meble są zakurzone, zbyt brudne lub pokryte woskiem? Następnie musisz najpierw wyczyścić obszar. W równych częściach przygotuj mieszankę nafty, octu i denaturatu, aby oczyścić głęboko osadzony brud.

Zbadaj rodzaj użytego drewna

Twoja ostatnia wskazówka to rodzaj użytego drewna. Przed 1700 rokiem dąb cieszył się dużą popularnością wśród stolarzy. Następnie, ponieważ podaż stopniowo malała, dąb zastąpiono mahoniem i orzechem.

W przypadku imitacji antycznych najprawdopodobniej napotkasz sosnę, ponieważ jest ona stosunkowo powszechna i łatwa w obróbce. Jednak w sztuce meblarskiej faworyzuje się te same typy. Przykładami drewna staplowego są czereśnia i klon.

Czy warto odnawiać antyki?

Kiedy natkniesz się na kawałek, który kochasz ponad miarę, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest ocena jego stanu. Antyki z biegiem lat ucierpią niezliczone szkody, które można naprawić. Po potwierdzeniu, że przedmiot jest antykiem, przywrócenie go przyniesie ogromne korzyści w jego wartości.

Jednak zdarzają się przypadki, gdy przywrócenie staje się niepraktyczne. W przypadku suchej zgnilizny, poważnie dotknięte sekcje muszą zostać wymienione, a to może kosztować dużo. Z drugiej strony uszkodzenie przez owady może sprawić, że cała ta męka będzie beznadziejna.

Jak znaleźć oryginalne oznaczenia?

Rzemieślnicy dawno temu używali metalowych etykiet do oznaczania swoich mebli, aby wskazać producenta. Chociaż praktyka ta jest obecnie mniej powszechna, może to być pomocne narzędzie w wykrywaniu antyków. Ponieważ z czasem zanikają, mogą być mniej oczywiste, ale ślady oznakowania pozostaną.

Dostrzeżenie oznaczeń może stanowić wyzwanie, ponieważ z czasem zanikają. Dlatego powinieneś sprawdzić wspólne miejsca, w których się pojawiają — na dole lub na ramie. Aby ułatwić sobie pracę, bądź uzbrojony w wiedzę na temat tego, na jaki model mebli patrzysz, ponieważ styl też się różni.

Jakiego rodzaju narzędzi używali rzemieślnicy?

Najczęściej rzemieślnicy używali własnych rąk, zamiast polegać na maszynie. Z tego powodu wygładzenie kawałka drewna strugami taśmowymi pozostawiło nierówne powierzchnie. Narzędzia do kształtowania drewna to dłuta ręczne, które pozostawiałyby na drewnie wyszczerbienia.

Nowsze meble są wykonywane maszynowo. Piły tarczowe pozostawiały ślady okręgów, w przeciwieństwie do prostszych linii, które można znaleźć na piłach ręcznych.

Wniosek 

Jako kolekcjoner antyków musisz nauczyć się bezbłędnie określać wiek krzesła. Jest wiele osób, które wykorzystują niczego niepodejrzewających kupujących, więc zawsze musisz mieć się na baczności. Pamiętaj o wskazówkach, których nauczyłeś się w tym artykule, gdy jesteś w salonie.