Jak czyścić sofę szenilową? 2 najlepsze techniki

Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo czyścić sofę szenilową, musisz opanować dwie techniki. Po pierwsze, ogólna konserwacja za pomocą odkurzacza. Druga to odpowiednia pielęgnacja plam na materiale szenilowym.

Ale czym jest szenil? Szenil jest zasadniczo rozmytą tkaniną, która może wykorzystywać różne rodzaje włókien. Dlatego przed czyszczeniem należy sprawdzić etykietę na sofie.

Jak czyścić sofę szenilową? 2 najlepsze techniki

Jak czyścić sofę szenilową w domu

Ogólna konserwacja

 • Szenil to rozmyty i trwały materiał, który sprawia, że ​​konserwacja sofy szenilowej jest wygodna
 • Twoja ogólna konserwacja sofy szenilowej może być tak prosta, jak obracanie i obracanie poduszek na kanapie co tydzień, aby rozłożyć zużycie
 • Aby zachować teksturę szenilu, od czasu do czasu szczotkuj sofę odpowiednią szczotką do tapicerki
 • Jeśli nie masz szczotki do tapicerki, każda szczotka z miękkim włosiem pomoże poluzować brud nagromadzony na kanapie bez uszkadzania tkaniny szenilowej
 • Sofę szenilową można również odkurzać co tydzień, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu, brudu i łupieżu
 • Zainstaluj przystawkę do tapicerki na odkurzaczu, aby pomóc Ci dotrzeć do szczelin i dokładnie wyczyścić kanapę 

Czyszczenie punktowe

 • Sprawdź tag zwykle znajdujący się na poduszkach sofy
 • Istnieją różne kody czyszczenia tapicerki i mebli szenilowych, często używają kodu S lub X
 • Kod S wymaga jedynie wyczyszczenia sofy szenilowej suchym rozpuszczalnikiem lub roztworem do czyszczenia na sucho, podczas gdy kod X oznacza, że ​​musisz odkurzyć lub wyszczotkować meble tylko, chyba że możesz je zdobyć profesjonalnie czysty
 • Jeżeli tag wskazuje kod X, szenilowa sofa jest niewidoczna w czystości lub ryzykujesz jej zniszczenie
 • W przypadku, gdy sofa szenilowa wymaga dokładnego czyszczenia i jest oznaczona kodem X, zleć jej obsługę przez profesjonalistę
 • Jeśli tag wskazuje kod S, możesz na miejscu wyczyścić sofę szenilową, ale tylko za pomocą odpowiedniego środka do czyszczenia szenili na bazie rozpuszczalnika
 • Niedawne wycieki należy natychmiast osuszyć bawełnianym ręcznikiem, aby zapobiec głębszemu zatapianiu cieczy
 • Przetrzyj rozlany płyn bez wycierania, ponieważ może się rozprzestrzenić i delikatnie naciskaj, aby nie został wchłonięty
 • W przypadku zaschniętych plam wyszczotkuj szenilową tapicerkę miękkim grzebieniem
 • Szczotkowanie skierowane jest w stronę drzemki, aby ułatwić usuwanie plam w kierunku powierzchni
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie środka do czyszczenia tkanin na bazie rozpuszczalnika i nakieruj na dotknięte miejsca
 • Nigdy nie nasycaj sofy szenilowej ani nie używaj wody do czyszczenia, ponieważ może to spowodować skurczenie się
 • Przetrzyj plamę, aż zostanie usunięta, a następnie osusz potraktowaną powierzchnię inną szmatką

Czy tkaniny obiciowe Chenille można prać?

Nigdy nie prać tapicerki szenilowej, ponieważ materiał ten ma skłonność do kurczenia się i rozciągania. Jednak niektóre materiały umożliwiają pranie, ale tylko w delikatnym cyklu ciepłą wodą i suszenie na małym ogniu, co widać na Marc Jacobs MasterClass. Jeśli nie masz pewności, zapoznaj się z metką dotyczącą pielęgnacji, ponieważ korzystanie z pralki może powodować mechacenie.

Inną praktyką, której należy unikać w przypadku tapicerki szenilowej, jest wieszanie jej do wyschnięcia. Jeśli twoja konkretna tkanina szenilowa nadaje się do prania, upewnij się, że umyłeś ją ręcznie odpowiednim mydłem, a następnie połóż ją płasko do wyschnięcia. Powieszenie może spowodować rozciągnięcie szenilu.

Czy można wyczyścić parową kanapę szenilową?

Unikaj czyszczenia parą kanapy szenilowej, chyba że masz pewność i jest to wskazane na metce. Innym przypadkiem, w którym czyszczenie parą może być możliwe, jest tkanina obiciowa oznaczona kodem W, co oznacza, że ​​można ją czyścić środkiem na bazie wody. Rzadko jednak używa się wody, nawet do punktowego leczenia kanapy szenilowej.

Jak czyścić poliestrową tapicerkę szenilową?

Właściwa metoda czyszczenia poliestrowego szenilu zależy od etykiety. Zwykle szenil poliestrowy jest oznaczony kodem W, co oznacza, że ​​można używać mydła na bazie wody. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi mieszania go z wodą i użyj mydliny i miękkiej szmatki do leczenia punktowego.

Z mydłem i wodą

Rozcieraj plamy, aż je usuniesz, ale pamiętaj, aby nie używać kolorowej szmatki, ponieważ może ona przenieść barwnik na szenil. Po zakończeniu usuń pozostałości mydła inną wilgotną szmatką i dokładnie osusz suchą szmatką. Niektóre poliestrowe szenile mogą być również zgodne z roztworem octu, jeśli plamy są uporczywe.

Z roztworem octu

Wymieszaj łyżeczkę białego octu, łyżeczkę detergentu do prania i cztery filiżanki ciepłej wody. Przetestuj niewielką ilość roztworu na ukrytym miejscu tapicerki, aby sprawdzić, czy kolor tapicerki się przeniesie. Jeśli nie, przystąp do usuwania plam.

Jak chronić sofę szenilową?

Najlepiej przykryć sofę, ponieważ nawet barwniki, tusze i farby mogą trwale poplamić szenil. To najlepszy sposób na ochronę sofy szenilowej, ponieważ pokrowiec można częściej prać. Posiadanie pokrowca również zapobiegnie uszkodzeniom i zużyciu na kanapie, aby wydłużyć jej trwałość.

Czy jest za późno, a Twoja sofa ma już plamy z atramentu? Następnie przeczytaj ten przewodnik, jak usunąć atrament z kanapy.

Wniosek

Szenil stanowi doskonałą tapicerkę ze względu na swoją trwałość i teksturę. Pomogłoby jednak, gdybyś pamiętał, jak prawidłowo czyścić sofę szenilową za pomocą dwóch omówionych przez nas technik. Najlepiej odkurzanie kanapy w ramach konserwacji zapobiega gromadzeniu się brudu.

A jeśli chodzi o plamy, będzie to zależeć od kodu czyszczenia szenili. Może być konieczne użycie środka czyszczącego na bazie rozpuszczalnika lub profesjonalne wyczyszczenie.