Jak często należy wymieniać materac i sprężynę skrzynkową?

Ci, którzy chcą wiedzieć, jak często należy wymieniać materac i sprężynę pudełkową, muszą tylko zaznaczyć swój kalendarz, gdy to nastąpi. W tym artykule omówimy, dlaczego musisz jednocześnie wymieniać materac i sprężynę pudełkową. Zawsze pomocne jest zapoznanie się z planowaniem wymiany, aby Twoje łóżko było wygodne.

Ale skąd wiesz, czy potrzebujesz nowego materaca? Czy zechciałbyś sprawdzić nasz przewodnik, aby poznać znaki, że musisz wymienić materac? Pomoże to również wiedzieć, jak długo należy zachować sprężynę pudełkową, co omówimy bardziej szczegółowo poniżej.

Jak często należy wymieniać materac i sprężynę skrzynkową?

Kiedy wymienić materac i sprężynę skrzyni

Ogólnie rzecz biorąc, trzeba wymienić materac i sprężynę pudełkową w tym samym czasie. Jest to szczególnie ważne, jeśli je połączyłeś, a producent zaleca użycie sprężyny skrzynkowej z materacem. Istnieje jednak wyjątek od tego czasu, jeśli masz osobno sprężynę pudełkową i materac.

Biorąc pod uwagę, że średnia żywotność materaca wynosi od pięciu do dziesięciu lat, być może będziesz musiał kupić nowy znacznie wcześniej niż sprężyna pudełkowa. Z drugiej strony sprężyna pudełkowa może się zużywać w takim samym tempie jak materac, ale wymiana może potrwać dziesięć lat.

Jak długo należy przechowywać materac i sprężynę?

Materac i sprężyna pudełkowa mogą zużywać się w tym samym tempie, ale nie wszystkie materace mogą wytrzymać tak długo, jak sprężyna pudełkowa. Dlatego musisz je sprawdzić osobno, aby wiedzieć, jak długo musisz je przechowywać. Na przykład materac o przewidywanej długości życia pięciu lat będzie wymagał wcześniejszej wymiany niż materac sprężynowy, który był twój znacznie wcześniej, ale może wytrzymać dziesięć lat.

Kiedy wymienić materac

Okres wymiany materaca nie jest uniwersalny, ale dobry czas na nowy to po siedmiu do ośmiu latach. Należy jednak pamiętać, że niektóre materace mogą wytrzymać nawet dekadę lub dłużej, o czym świadczy okres gwarancji niektórych marek.

Kiedy wymienić sprężynę pudełkową

Sprężyna pudełkowa jest również narażona na użycie jako materac, ale może wytrzymać nawet dziesięć lat. Dlatego nie ma potrzeby kupowania nowej sprężyny pudełkowej do każdego nowego łóżka, ale nadal jest to rozsądny czas.

Dlaczego powinieneś wymieniać materac co 8 lat?

Słaba jakość snu

Najważniejszym powodem, dla którego musisz wymieniać materac co osiem lat, jest to, że stare łóżko może wpływać na jakość snu. Pamiętaj, że oryginalna konstrukcja materaca może ulec zniszczeniu, ponieważ jego materiały zużywają się z biegiem lat. Nawet jeśli zastosujesz środki zaradcze, takie jak naprawa zwiotczałego materaca lub naprawa sprężyn i innych elementów w łóżku, nie zapewni ci to wsparcia i komfortu idealnego do stałego, dobrego snu i zapobieżenia bólom ciała o poranku.

Zdrowie

Niewspierający i niewygodny materac może powodować niespójne wzorce snu, a nawet brak snu. Niestety brak dobrej jakości snu prowadzi również do innych problemów zdrowotnych, takich jak depresja, wysokie ciśnienie krwi i wczesne oznaki starzenia. Co więcej, materac używany przez osiem lat lub dłużej może gromadzić alergeny, takie jak pleśń i roztocza, które mogą pogorszyć astmę i alergie.

Skąd mam wiedzieć, czy mój materac i sprężyna są zużyte?

Znaki wizualne

Wiesz, że Twój materac jest już na emeryturze, gdy nastąpią zmiany w jego wyglądzie. Na przykład materiał może wyglądać na odbarwiony niezależnie od czyszczenia, a sama powierzchnia ma odciski, wgniecenia, a nawet grudki. Oczywiście możesz wypróbować inne rozwiązania, takie jak odwrócenie materaca lub użycie podkładki pod materac, aby tymczasowo naprawić te problemy, ale znacznie lepiej jest zaopatrzyć się w nowy, zwłaszcza jeśli i tak ma więcej niż pięć lat.

Zły sen

Utrata konstrukcji skrzynkowej będzie widoczna przez całą noc. Być może będziesz musiał częściej zmieniać pozycje, budzisz się o nietypowych godzinach, a nawet dłużej zasypiasz. Jeśli następnego dnia obudzisz się zmęczony, Twoje łóżko może nie być tak odprężające, jak kiedyś.

Ból ciała

Brak podparcia z powodu zdeformowanej sprężyny skrzynkowej i nierównej powierzchni materaca nieuchronnie spowoduje ból ciała. Ponadto mięśnie nie rozluźniają się już podczas leżenia, a kręgosłup nie jest w idealnej neutralnej pozycji. Uważaj więc na dyskomfort, szczególnie w dolnej części pleców, ramionach i biodrach.

Wniosek

I to wszystko! W tym artykule odpowiedzieliśmy, jak często należy wymieniać materac i sprężynę pudełkową i dowiedzieliśmy się, że może to być jednocześnie. Pamiętaj jednak, że sprężyny skrzynkowe wytrzymują dłużej niż materace.

Zarówno sprężyna skrzynkowa, jak i materac będą narażone na zużycie. Dlatego monitoruj jakość snu, a nawet zdrowie, ponieważ mogą wskazywać, że musisz je wymienić. Pamiętaj, że sprężyna pudełkowa jest potrzebna do podparcia, a materac odpowiada za wygodę i odciążenie.