Jak kąpać dziecko w wannie?

Jak wykąpać dziecko w wannie? Jednym z najlepszych sposobów na kąpiel dziecka jest kąpiel w wannie.

Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

Jak kąpać dziecko w wannie?

-Napełnij wannę ciepłą wodą, dodając mydło, gdy woda płynie. Sprawdź temperaturę wody przed włożeniem dziecka do wody, umieszczając łokieć lub nadgarstek w wodzie – powinno to być dla Ciebie wygodne.

-Najpierw delikatnie opuść dziecko na nóżki wanny. Podtrzymuj szyję i głowę jedną ręką, a drugą myj. Nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki w wannie, nawet jeśli siedzi.

-Zmyj całe mydło i delikatnie osusz dziecko miękkim ręcznikiem. Ubierz je natychmiast po kąpieli, aby było im ciepło.

-Niektóre dzieci korzystają z masażu podczas kąpieli. Delikatnie wetrzyj w dłonie niewielką ilość olejku lub balsamu dziecięcego przed masowaniem skóry dziecka. Może to pomóc im się zrelaksować i spowodować senność.

Jeśli używasz wody z kranu do napełniania wanny, pamiętaj, że picie może nie być bezpieczne dla dziecka. Zamiast tego możesz użyć przegotowanej wody lub kupić wodę butelkowaną specjalnie do kąpieli niemowląt.

Ważne jest również, aby żadne mydło nie miało kontaktu z oczami dziecka – jeśli dostanie się do jego oczu, natychmiast przepłucz je ciepłą wodą. Pamiętaj o tych wskazówkach, gdy następnym razem będziesz kąpać swojego malucha!

Czy lepiej kąpać dziecko w nocy czy rano?

Nie ma na to ustalonej reguły, zależy to od harmonogramu dziecka i Twojego. Jeśli Twoje dziecko dobrze śpi od nocy do rana i budzi się o przyzwoitej godzinie w ciągu dnia, być może wykąp je wieczorem, ponieważ możesz zrobić inne rzeczy razem przed snem.

Jeśli jednak Twoje dziecko wstaje wcześnie, tak jak moje (co najmniej godzinę przed wschodem słońca), sugerowałbym wykąpanie go z samego rana, aby było świeżo wykąpane po przebudzeniu i miał czas na przygotowanie się!

Pamiętaj też, że jeśli planujesz zrobić dziecku masaż po kąpieli, nie używaj żadnego olejku do masażu podczas zimnej pogody, ponieważ jego skóra może wysychać szybciej niż zwykle z powodu zimnej pogody.

Podsumowując, lepiej kąpać dzieci w nocy lub rano, w zależności od ich nawyków spania i wygody. Jeśli szukasz bardziej szczegółowego poradnika, kiedy kąpać dziecko, sprawdź, jak kąpać dziecko w zlewie. Daje świetne wskazówki, jak ustalić rutynę kąpieli dla dziecka, a także korzystać z umywalki!

Jak długo po karmieniu powinienem kąpać dziecko?

Czas kąpieli dla noworodka to ekscytujący kamień milowy, ale wielu początkujących rodziców zastanawia się, kiedy i jak często powinni kąpać swoje maleństwa. Oto najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed pierwszym zanurzeniem.

Procedury kąpieli szpitalnej: Jeśli to możliwe i jeśli jest to częścią polityki szpitala, poproś o kąpiel gąbkową zaraz po urodzeniu dziecka. Pielęgniarka lub pediatra delikatnie zetrze Twoje dziecko specjalnymi środkami czyszczącymi opracowanymi specjalnie dla delikatnej skóry noworodka.

Może to pomóc w zapobieganiu infekcji, co jest szczególnie ważne, ponieważ kikut pępowinowy jeszcze nie odpadł. Chociaż na początku ta procedura może wydawać się przerażająca (w końcu kto wie więcej o dzieciach niż ci profesjonaliści?), jest to świetny sposób na przyzwyczajenie dziecka do wrażenia wody.

Jak często należy kąpać noworodki: Ogólnie rzecz biorąc, pediatrzy zalecają kąpanie niemowląt co dwa do trzech dni, aż staną się niemowlętami i zaczną bawić się na zewnątrz (i dodatkowo się ubrudzą).

Jeśli jednak maluch bardzo się poci lub zabrudzi podczas karmienia – powiedzmy, że przypadkowo wylejesz na niego mieszankę podczas karmienia butelką – śmiało daj mu zaimprowizowaną kąpiel. Jeśli wydaje się wybredny lub niewygodny bez powodu, może to być również kolejny znak, że nadszedł czas na trochę czystości.

Temperatura wody: Podczas napełniania wanny ciepłą wodą (nie za gorącą!) Upewnij się, że ma ona co najmniej trzy cale głębokości. Jest to idealna głębokość, aby Twoje dziecko przyzwyczaiło się do wody i swobodnie się poruszało, ale nie za dużo, aby nie mogło dotknąć dna wanny.

Czas trwania: Po napełnieniu wanny kilkoma centymetrami ciepłej wody i przygotowaniu wszystkich akcesoriów do kąpieli, delikatnie włóż go do wanny. Użyj dwóch rąk, aby go przytrzymać – jedną ręką pod jego głową i szyją, a drugą podpieraj jego plecy (możesz podłożyć pod niego myjkę, aby się nie poślizgnął).

Nie martw się, jeśli będzie płakał w środku; To przejdzie! Tylko upewnij się, że ani ty, ani żadna inna część twojego ciała nie dotyka lub nie zamoczy się przypadkowo, ponieważ może to wprowadzić bakterie do wody. Większość noworodków potrzebuje około pięciu do dziesięciu minut, aby się kąpać, ale ważne jest, aby się z nimi nie spieszyć.

Po kąpieli: Kiedy skończysz kąpać dziecko, owiń je ciepłym ręcznikiem i zapewnij mu duży kontakt skóra do skóry, przytulając i przytulając je blisko.

Pomoże to regulować temperaturę jego ciała i sprawi, że poczuje się bezpiecznie po wyjściu z wanny. Na koniec nałóż delikatny balsam dla niemowląt na całą mokrą skórę, aby była nawilżona; unikaj używania mydła, ponieważ może to być zbyt ostre dla delikatnej skóry noworodka.