Jak długo po urlopie macierzyńskim mogę zrezygnować? Odpowiedzi!

Z tego wpisu na blogu dowiesz się, jak długo po urlopie macierzyńskim mogę zrezygnować. Omówiliśmy również inne kluczowe aspekty urlopu macierzyńskiego.

Jako przyszła mama, naturalne jest, że masz obawy dotyczące swojej kariery. Możesz się martwić, że po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim nie odniesiesz takiego sukcesu jak wcześniej. Ta troska nęka wiele młodych matek w Singapurze. Na szczęście dla kobiet na wczesnym etapie kariery rezygnacja z jednej firmy i dołączenie do innej nie zawsze oznacza rozpoczęcie od nowa, jeśli chodzi o rozwój zawodowy lub podwyżki wynagrodzeń.

Jak długo po urlopie macierzyńskim mogę zrezygnować? Odpowiedzi!

W przeciwieństwie do innych krajów, takich jak Rosja i Japonia, gdzie firmy mogą zwalniać pracownice, które zajdą w ciążę, Singapur nie ma żadnych przepisów wyraźnie chroniących pracujące matki podczas ciąży i po ciąży.

Istnieją jednak przepisy w ustawie o zatrudnieniu, które chronią przyszłe pracownice przed niesprawiedliwym traktowaniem w pracy, zapewniając im odpowiedni urlop macierzyński i możliwość powrotu do tej samej pracy po porodzie. Firma nie może zwolnić ich bez uzasadnionego powodu ani odrzucić ich wniosku o nieodpłatny/niski urlop przed doręczeniem.

Tymczasem, ponieważ obecny rynek pracy Singapuru jest już napięty, a stopa bezrobocia jest na rekordowo niskim poziomie, pracodawcy powinni być bardziej wyrozumiali w stosunku do pracownic w ciąży, które mogą brać dłuższe urlopy macierzyńskie niż inni pracownicy.

W styczniu 2017 r. Minister Manpower Lim Swee powiedział, że firmy, które nie traktują kobiet w ciąży sprawiedliwie, mogą zostać nałożone na kary na mocy Trójstronnych Wytycznych w sprawie praktyk uczciwego zatrudnienia (TGFEP). Ponadto, podczas gdy brak elastyczności w praktykach zatrudnienia jest wymieniany jako jeden z głównych powodów dyskryminacji matek w badaniach międzynarodowych.

Czy noszenie obcisłych ubrań jest złe w ciąży?

Większość przyszłych matek zwykle martwi się o to, co mogą, a czego nie mogą robić w czasie ciąży. I choć niektórzy mogą się martwić, czy można bezpiecznie farbować włosy lub jeść sushi, inni mogą się zastanawiać, czy w czasie ciąży można nosić obcisłe ubrania. Okazuje się, że odpowiedź nie jest taka prosta.

Jaki jest cel urlopu macierzyńskiego?

Celem urlopu macierzyńskiego jest umożliwienie kobietom zwolnienia z pracy po urodzeniu dziecka, co pozwala im odzyskać siły i związać się z dzieckiem.

Kiedy powinienem rozpocząć urlop macierzyński?

Urlop macierzyński powinnaś rozpocząć natychmiast po urodzeniu dziecka lub adopcji.

Jak rzucić pracę po urlopie macierzyńskim?

Musisz dać swojemu pracodawcy odpowiednie wypowiedzenie, które możesz znaleźć w umowie. Dobrym pomysłem jest również omówienie tego z działem HR, ponieważ mogą oni pomóc w opracowaniu planu, który przyniesie korzyści obu stronom.

Co by się stało, gdybym nie wzięła urlopu macierzyńskiego?

Jeśli nie biorą urlopu macierzyńskiego, zaleca się, aby świeżo upieczone matki/rodzice zastanowiły się, jak zmieni się ich praca po powrocie i omówią wszelkie obawy lub zmartwienia w otwartym dialogu ze swoim przełożonym, aby wszyscy wiedzieli, czego się od nich oczekuje przed powrotem w pracy.

Niekwalifikujący się pracownicy mogli otrzymać ustawowy urlop macierzyński, ale nie są uprawnieni do ustawowego wynagrodzenia po 26 tygodniach, więc przygotowanie się może uchronić Cię przed trudnościami finansowymi.

Czy jest jakaś polityka firmy, o której powinienem wiedzieć?

Możesz nie wiedzieć o następujących świadczeniach z tytułu urlopu macierzyńskiego: ustawowy urlop macierzyński i ustawowa dzielona płaca rodzicielska (ShPP) dla kwalifikujących się pracowników, specjalny zasiłek macierzyński (SMA), dodatkowe prawa ojcowskie i płatny czas wolny na wypadek nagłych wypadków dotyczących dziecka lub innych krewny pozostający na utrzymaniu zgodnie z ustawą o prawach pracowniczych s57A z 1996 r.; Dodatkowy urlop ojcowski i wynagrodzenie; Urlop adopcyjny & płacić.

Zasady te różnią się w zależności od firmy, dlatego warto sprawdzić swoją umowę/warunki, czy masz prawo do tych świadczeń, zanim zdecydujesz, co jest dla Ciebie najlepsze. Pomocne będzie również wcześniejsze omówienie tego ze swoim przełożonym, ponieważ może on być życzliwy i może pomóc utorować Ci drogę.

Czy świadczenie z tytułu ojcostwa podlega opodatkowaniu?

Tak, pieniądze, które otrzymujesz na świadczenia z tytułu ojcostwa, będą opodatkowane i nie są uważane za rekompensatę.

Jakie są inne kraje, w których obowiązują obowiązkowe (lub wymagane) zasady płatnego urlopu rodzinnego?

Niektóre inne kraje, w których obowiązuje płatny czas wolny, to Kanada, Francja, Finlandia i Hiszpania. Kraje takie jak Indie wymagają 26 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego, podczas gdy Szwecja oferuje 480 dni zarówno matkom, jak i ojcom na opiekę nad dzieckiem/dziećmi przed powrotem do pracy (za 80% wynagrodzenia).

Stany Zjednoczone nie mają obecnie żadnej federalnej polityki dotyczącej urlopów rodzinnych, ale niektóre stany oferują urlopy rodzicielskie.

Według badania przeprowadzonego przez Centrum Badań nad Gospodarką i Polityką, „w Stanach Zjednoczonych urlop rodzinny okazał się nie mieć znaczącego wpływu na zatrudnienie ani zarobki”, mimo że dotyczy kobiet na wszystkich poziomach dochodów, a także tych, które są w związku małżeńskim z dziećmi w porównaniu z tymi, którzy nie mają dzieci.

To samo dotyczy mężczyzn, u których istnieje niewiele dowodów na negatywne skutki polityki płatnego urlopu ojcowskiego, mimo że jest mniej prawdopodobne niż ich koleżanki, aby skorzystać z takiego urlopu po urodzeniu dziecka.

Ojcowie często spotykają się z większym napiętnowaniem, gdy wnioskują o urlopy rodzicielskie, zamiast korzystać ze zwolnienia chorobowego, jeśli ich potrzebują, co może być problematyczne ze względu na brak funduszy w takich czasach.

Ogólnie rzecz biorąc, kraje, które przyjęły politykę płatnego urlopu ojcowskiego, odnotowują pozytywny wpływ na ich produkt krajowy brutto (PKB), a kobiety zwykle szybciej wracają do pracy po urlopach macierzyńskich niż te, które nie otrzymują takich świadczeń. Urlop rodzicielski może być korzystny zarówno dla matek, jak i dla ojców, jeśli da się im taką możliwość, którą w wielu krajach należy rozszerzyć.

Jakie są wymagania kwalifikacyjne?

Wymagania, które należy spełnić, mogą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania, ale w większości przypadków obejmują zatrudnienie w firmie/organizacji, nieotrzymywanie pełnego wynagrodzenia z innej pracy oraz przepracowanie co najmniej sześciu miesięcy u obecnego pracodawcy przed wzięciem urlopu.

Kiedy powinnam zacząć nosić bieliznę ciążową?

Kiedy zaczynasz pokazywać, dobrze jest założyć bieliznę ciążową. Jeśli twoje stare majtki nie pasują już do siebie, to jest idealny czas na ulepszenie! Możesz znaleźć wiele różnych rodzajów majtek ciążowych, które będą bardzo wygodne, a jednocześnie urocze i stylowe.

Niezależnie od tego, czy lubisz koronki, czy stylizacje o sportowym wyglądzie, dostępnych jest kilka opcji, dzięki którym Twoja bielizna będzie wyglądać świetnie podczas ciąży. Ponadto tego rodzaju majtki nie podwijają się podczas noszenia ich przez cały dzień, co ogólnie ułatwia codzienne życie z dzieckiem na pokładzie!

Czy potrzebuję bielizny ciążowej?

Jeśli nie kupujesz dla siebie zupełnie nowej garderoby w ciąży, może być kuszące, aby zaoszczędzić pieniądze, używając zwykłej bielizny. Ale warto zainwestować w bieliznę ciążową!

Jaka jest różnica między zasiłkiem macierzyńskim a ustawowym zasiłkiem macierzyńskim?

Zasiłek macierzyński to tygodniowe świadczenie wypłacane kobietom, które są na urlopie macierzyńskim i spełniają określone kryteria. Z drugiej strony ustawowy zasiłek macierzyński (SMP) jest wypłacany przez ich pracodawcę i zależy od tego, ile zarabiają.