Jak czytać książkę dziecku?

Czytanie dziecku to świetny sposób na nawiązanie więzi z dzieckiem i pomoc mu w nauce. Może też być świetną zabawą. W tym poście na blogu pokażemy, jak czytać książki dziecku.

Podpowiemy Ci, jak sprawić, by doświadczenie było przyjemne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Czytanie dziecku to świetny sposób na rozpoczęcie drogi do uczenia się przez całe życie.

Jak czytać książkę dziecku?

Sposoby, jak czytać książkę dziecku

Dzielenie się historiami to najlepszy sposób, aby pomóc dziecku rozwinąć miłość do książek i czytania. Im więcej czytasz dziecku, nawet gdy jest bardzo małe, tym szybciej rozwiną się jego umiejętności językowe. Pomożesz im także budować wspomnienia, którymi mogą cieszyć się przez całe życie.

Niezależnie od tego, czy chcesz zachęcić swoje dziecko do bycia zapalonym czytelnikiem jako dorosły, czy po prostu chcesz, aby uczyło się, bawiąc się teraz, wspólne dzielenie się historiami jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego malucha.

Oto jak:

Dzieci uwielbiają powtarzanie

Niemowlęta uwielbiają słyszeć różne rzeczy w kółko – nie tylko interesują je tym, co się wokół nich dzieje, ale powtarzanie pomaga dzieciom uczyć się ważnych słów, z których składa się nasz język.

Ciągłe czytanie bajek z dzieckiem pomoże mu uczyć się, rozpoznawać i zapamiętywać kluczowe słowa, jednocześnie zapoznając się z ich znaczeniem, co jest świetnym sposobem na budowanie słownictwa.

Bądź zabawny

Niemowlęta mogą powiedzieć, czy dobrze się bawią, czy nie, dlatego ważne jest, abyś nie traktował siebie zbyt poważnie podczas wspólnego czytania książek.

Rób na nich głupie miny podczas opowieści; zwracaj uwagę na zdjęcia, gdy czytasz na głos strona po stronie – wszystko, co sprawia, że ​​czytanie jest przyjemnym doświadczeniem dla was obojga (i wszystkich innych zaangażowanych osób).

Chcesz, aby Twoje dziecko kojarzyło dobre czasy z tym, co dzieje się, gdy mama czyta przed snem, tak jak wiele dzieci robi to dzisiaj, ponieważ ich rodzice też tak robili, gdy byli młodzi.

Wskazuj rzeczy

Gdy Twoje dziecko dorośnie, ważne jest, aby nauczyło się rozpoznawać słowa i litery. Możesz im pomóc, wskazując rzeczy podczas głośnego czytania – na przykład podczas czytania książki o zwierzętach zadawaj pytania typu „Jak nazywa się to zwierzę?” lub „Czy to brzmi jak dźwięk, który wydaje słoń?”

Tego rodzaju interakcje zachęcą dzieci do skupienia się na tekście zamiast tylko patrzenia na obrazki (co może rozpraszać).

Porozmawiaj o książce

Kiedy rozmawiamy z naszymi dziećmi po lekturze, pomaga im to zrozumieć, czego nauczyły się z historii i jak te lekcje mają zastosowanie w ich własnym życiu.

Możesz powiedzieć coś w stylu: „Tak się cieszę, że tata mógł dzisiaj wrócić do domu wcześniej – tak jak w książce, czasami zdarzają się rzeczy, których nie możemy kontrolować. Ale zawsze ważne jest, aby być miłym i wyrozumiałym dla innych, tak jak postacie w tej historii”.

Pomoże to dzieciom nauczyć się krytycznego myślenia o tym, co czytają, co jest podstawową umiejętnością dla wszystkich przyszłych czytelników na całe życie.

Czytanie historii z dzieckiem to jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla jego rozwoju. Pomaga w rozwijaniu umiejętności językowych, rozumienia, budowania słownictwa i wielu innych.

Dodatkowo tworzy świetną rutynę przed snem, na którą zarówno Ty, jak i Twoje dziecko możecie oczekiwać każdego dnia (lub nocy).

Więc przytul się i zacznij czytać już dziś!

Kiedy powinieneś zacząć czytać dziecku?

Wczesne czytanie dziecku to jeden z najlepszych sposobów, aby pomóc mu rozwinąć miłość do czytania. Mózgi niemowląt rosną w niewiarygodnie szybkim tempie i ważne jest, aby jak najszybciej czytać z nimi na głos, aby mogły uczyć się umiejętności językowych od najmłodszych lat.

Badania pokazują, że dzieci, które są często mówione lub śpiewane, mają wyższe IQ niż te, które nie są narażone na stymulację werbalną w pierwszym roku życia.

Pomaga również wzmocnić ich więzi społeczno-emocjonalne z opiekunami, co będzie sprzyjać zdrowym relacjom w późniejszym życiu!

Badania wskazują, że dzieci, których rodzice nie rozmawiają z nimi ani nie śpiewają, mogą napotkać większe wyzwania podczas nauki komunikowania się werbalnie. Dlatego upewnij się, że każdego dnia poświęcasz trochę czasu na dobre czytanie.

Wskazówki, jak czytać na głos z dzieckiem

Czytaj w zrelaksowanym, wygodnym otoczeniu: chcesz, aby słuchali uważnie, więc upewnij się, że siedzisz w cichym miejscu, z dala od rozpraszających rzeczy, takich jak telewizja lub inne dźwięki, które mogą przyciągnąć ich uwagę bardziej niż to, co dzieje się na stronie Twojej książki.

Używaj różnych tonacji podczas czytania: dzieci uwielbiają słyszeć głosy zmieniające ton, ponieważ pomaga to wydobyć emocje i uczucia, z którymi mogą się również odnosić! To sprawi, że będą dłużej zainteresowani, ponieważ będzie mniej prawdopodobne, że znudzą się monotonnymi wzorcami mowy (i ostatecznie zasną).

Upewnij się, że robisz to, ale nie przesadzaj, ponieważ później będzie im trudno nauczyć się poprawnej gramatyki, z mniejszym naciskiem na to, jak słowa brzmią tak, jakby były wypowiadane.

Wskaż obrazki, aby Twoje dziecko również mogło zobaczyć, co dzieje się w książce. Pomoże im to lepiej zrozumieć język, ponieważ uczą się rzeczy również wizualnie, zamiast po prostu słyszeć same dźwięki bez żadnego kontekstu (tj. wskazywania zwierzęcia lub przedmiotu).

Na zmianę czytajcie strony razem: nie czytaj wszystkiego sam, ale pozwól im mieć jakiś wkład, wypowiadając kilka słów tutaj, bez względu na to, czy są to proste, jak „pies”, czy bardziej złożone zwroty, takie jak „chłopiec uciekł”.

Badania pokazują, że dzieci, które spędzają więcej czasu na interakcji werbalnej z dorosłymi, mają wyniki IQ niż te, które nie otrzymują wystarczającej stymulacji w pierwszym roku życia.

Czytaj książki z mocnym językiem: Książki zawierające proste słowa i krótkie zdania mogą być nudne dla dzieci, które są gotowe nauczyć się bardziej złożonego słownictwa, więc wypróbuj niektóre historie napisane również na wyższym poziomie czytania, takie jak „Drzewo dawania” dr. Seussa lub Shela Silversteina. ”

W ten sposób pozostaną zainteresowani całą historią bez zasypiania, zanim jeszcze skończysz jedną stronę, ponieważ znudzi się słuchaniem powtarzających się fraz (bez wprowadzania nowych informacji).

Używaj lalek lub pluszaków jako rekwizytów podczas czytania; pomoże to odwrócić uwagę od siebie, jeśli dziecko łatwo się rozprasza, rozglądając się wokół, zamiast skupiać się na tym, co dzieje się między nim a książką.

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć czytać dziecku i jest to wiele korzyści. Czytanie na głos pomaga w rozwoju języka, poszerza zasób słownictwa i rozwija miłość do książek, która zostanie z nimi na całe życie.

Wybierz więc dzisiaj kilka historii dla dzieci i zacznij wspólnie tę zabawną aktywność.