Co to jest książka planszowa dla dziecka? Przewodnik

Czym jest książeczka dla dziecka? Jeśli jesteś nowym rodzicem, być może zastanawiasz się, jaki rodzaj książki jest najlepszy dla Twojego dziecka. Książki z tabliczki są świetną opcją, ponieważ są mocne i mogą wytrzymać żucie.

W tym poście na blogu omówimy, czym są książki tablicowe i dlaczego stanowią świetny wybór dla niemowląt i małych dzieci.

Co to jest książka planszowa dla dziecka? Przewodnik

Co to jest książka planszowa dla dziecka?

Pierwsza książeczka dla dzieci, którą dziecko trzyma w rękach, nazywa się książką tablicową. Książeczki te wykonane są z grubych kartek kartonowych, dzięki czemu są trwałe dla najmłodszych i łatwe do czyszczenia, jeśli się ubrudzą lub przegryzą.

Sama okładka może być albo z tego samego materiału co strony, albo może być pokryta tkaniną na wierzchu kartonu z opcjonalną plastikową szybą, która pozwala dzieciom zobaczyć, co jest w środku, zanim się otworzy (np. „Pat The Bunny” Dorothy Kunhardt).

Rzeczywiście, tego typu książki są wystarczająco mocne, więc bez względu na to, ile razy dziecko rzuci je po pokoju – zawsze wylądują idealnie.

Książeczki dla niemowląt są zazwyczaj wypełnione różnymi teksturami i kolorami, które pomagają stymulować wszystkie pięć zmysłów. Dlatego tak wiele księgarń posiada całe działy poświęcone właśnie tym typom – a także działy „wydania książkowe” zwykłych książek obrazkowych.

Niemowlęta nie rodzą się umieć czytać, ale z pewnością mogą uczyć się poprzez obrazki i kolorowe przedmioty na wczesnym etapie życia. A jeśli zdarzy się, że jest jakaś ulubiona historia lub piosenka, które lubisz czytać w kółko, nie martw się – większość książek planszowych zawiera nagrania na płytach CD audio, dzięki czemu możesz jeszcze bardziej cieszyć się wspólnym doświadczeniem.

Czy książki planszowe są lepsze dla niemowląt?

Toczy się wiele dyskusji na temat tego, czy książki z tablicą są lepsze dla niemowląt. Książeczki z tektury są grubsze i trwalsze niż tradycyjne książki w miękkiej okładce, dzięki czemu są mniej podatne na uszkodzenia, gdy dziecko ślini się lub rzuca nimi. Mogą również pomóc w nauce dzieci o kształtach i kolorach.

Jednak niektórzy twierdzą, że książki z tablicą mogą być zbyt stymulujące dla noworodków i powodować przeciążenie sensoryczne.

Zalecają trzymanie się tradycyjnych książek w miękkiej okładce, dopóki dziecko nie ukończy co najmniej sześciu miesięcy. Ostatecznie to do Ciebie należy decyzja, co jest najlepsze dla Twojego dziecka. Wypróbuj kilka różnych rodzajów książek i zobacz, co preferuje Twoje dziecko.

Kiedy powinienem przedstawić mojemu dziecku książki z tabliczki?

Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca wprowadzanie książek dla dzieci od około szóstego miesiąca życia. Książki do tablic są świetną opcją dla tej grupy wiekowej, ponieważ są trwałe i mogą wytrzymać przeżuwanie.

Niektórzy rodzice decydują się poczekać, aż ich dziecko będzie trochę starsze, zanim przedstawią je książkom z tablicami, zwykle w wieku około dziewięciu lub dziesięciu miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ dzieci w tym wieku są zazwyczaj rozwojowe gotowe do przewracania stron i odkrywania zawartości książki.

Ostatecznie to od każdego rodzica zależy, kiedy chce wprowadzić swoje dziecko do książeczek z tablicami. Jeśli masz obawy, że Twoje dziecko nie jest jeszcze gotowe do rozwoju, porozmawiaj ze swoim pediatrą w celu uzyskania wskazówek. W przeciwnym razie baw się dobrze, wybierając nowe książki do wspólnego czytania!

Jaka jest różnica między książką w twardej oprawie a książką?

Książka w twardej oprawie wykonana jest ze sztywnego kartonu pokrytego płótnem lub papierem. Kartki są zazwyczaj cięte na linii zagięcia, a grzbiet jest przyklejany do okładki.

Z drugiej strony książka planszowa ma strony, które są grubsze i trwalsze, ponieważ są wykonane z ciężkiego kartonu. Książki planszowe mają również klapki, które mogą służyć do zamykania stron, gdy nie są czytane.

Książki w twardej oprawie są zwykle droższe niż książki z płyty, ponieważ są trwalsze. Książki z planszami są jednak lepsze dla małych dzieci, które lubią gryźć różne rzeczy, ponieważ nie niszczą się tak łatwo, jak książki w twardej oprawie.

Jak wprowadzić dziecko do książki z tablicą?

Przynajmniej nie jesteś w tym sam. Każda mama i tata muszą wymyślić najlepszy sposób na wprowadzenie swoich książek dla dzieci w młodym wieku, zwłaszcza książek planszowych.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, wprowadzając dziecko do książki, jest to, że istnieje wiele różnych sposobów, aby to zrobić z powodzeniem.

To, co działa dla jednej rodziny, może nie działać dla innej, więc wypróbuj poniższe wskazówki i zobacz, co najlepiej pasuje do Twojej rodziny.

Oto kilka sugestii, jak wprowadzić dziecko do książki z tablicą:

Kup sobie też książki planszowe dla dorosłych

Kiedy przychodzi czas na czytanie z maluchami, zacznij od poproszenia ich o przeczytanie na głos swoich ulubionych nowych tytułów, takich jak „Bardzo głodna gąsienica” i „Dobranoc księżycu”. Jeśli masz książki z planszami, które leżą w pobliżu, to świetnie.

Ale nie bój się kupować sobie kopii każdej książki, abyś mógł czytać razem z dzieckiem. Pomoże im to nie tylko nauczyć się czytać, ale także pokaże, że czytanie jest ważnym i przyjemnym zajęciem dla całej rodziny.

Zacznij od większych książek planszowych

Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze małe, zacznij od dawania mu większych książeczek do tablic zamiast mniejszych. Dzieje się tak dlatego, że małym rączkom łatwiej je trzymać i przewracać kartki.

Poza tym nie będą sfrustrowani, próbując trzymać książkę otwartą, gdy będą patrzeć na zdjęcia. Gdy Twoje dziecko dorośnie i będzie w stanie dobrze trzymać własne książki, możesz przejść do mniejszych opcji.

Czytanie dziecku przed snem to świetny sposób na wprowadzenie książek planszowych

Najlepszą porą na czytanie z dzieckiem jest pora snu. Będziesz mógł się zrelaksować i cieszyć wspólną chwilą, a jednocześnie mieć trochę czasu dla siebie (czego potrzebuje każdy rodzic).

Czytanie książek z tablicą pomoże również Twojemu dziecku szybciej zasnąć, ponieważ zapewnia komfort przed zaśnięciem.

Nie oznacza to jednak, że powinieneś robić to tylko raz dziennie, a nawet tylko w godzinach nocnych – jeśli mają ochotę na kolejną rundę historii, zanim jutro rano zejdą na dół, to jak najbardziej śmiało!

Tylko pamiętaj, aby nie czytać ponownie tej samej książki planszowej, ponieważ po pewnym czasie może ich to znudzić.

Wybierz książki planszowe, które pasują do zainteresowań i umiejętności Twojego dziecka, aby lektura była dla niego przyjemniejsza

Zawsze zwracaj uwagę na zainteresowanie dziecka, przygotowując jego książeczkę do tablicy.

Wskazuj obrazki i tekst podczas czytania, aby nauczyły się, jak słowa wyglądają na stronie

To może wydawać się taką podstawową informacją, ale przyda się Twojemu dziecku w przyszłości, gdy będzie uczyć się, jak słowa wyglądają razem z obrazkami.

Nie musisz wskazywać każdego słowa lub obrazu; po prostu poświęć trochę czasu podczas sesji czytania, aby Twoje dziecko mogło zobaczyć, jak faktycznie wyglądają jego ulubione książki po wydrukowaniu z bliska. Dzięki temu uzyskają oficjalne wprowadzenie do książeczek planszowych, które odpowiadają ich własnym zainteresowaniom i umiejętnościom.

Otwórz rozmowę o książkach planszowych ze swoim dzieckiem

Jeśli twoje dziecko jest wystarczająco małe, spróbuj zadać mu pytania o to, co myślą o książce, zanim przeczytasz ją razem.

To świetny sposób, aby zarówno rodzic, jak i dziecko mogli dowiedzieć się więcej o swoich zainteresowaniach, a także wprowadzić nowe słownictwo, takie jak „Jak myślisz, co oznacza to słowo? Baw się wszystkimi tymi wskazówkami, jak wprowadzić dziecko do książeczki.

Te sugestie mogą wydawać się proste, ale są ważnym elementem pomagającym Twojemu maluchowi stać się kimś, kto kocha czytać tak samo jak my, gdy dorośnie.