Zwalczanie szkodników 101: Co to jest kontrola mikrobiologiczna?

Istnieje wiele różnych sposobów eksterminacji szkodników, więc czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest kontrola mikrobiologiczna? W końcu jest tak wiele wyborów przeciwko wszelkim szkodnikom, że odróżnienie jednego od drugiego może być trudne.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś to przeżyć, kiedy swobodnie spacerujesz po domu, a nagle na Twojej drodze pojawia się karaluch lub mysz? Czy nadal pamiętasz, jak zareagowałeś i co zrobiłeś, aby usunąć ich ze swojego miejsca?

Zwalczanie szkodników 101: Co to jest kontrola mikrobiologiczna?

Większość ludzi chwyciłaby coś, co natychmiast zmiażdżyłoby nieproszonego gościa, a potem zupełnie zapomniało o wydarzeniu. Jeśli jednak się nad tym zastanowisz, najlepiej w tym samym momencie zacząć rozważać usługi eksterminacyjne związane ze zwalczaniem szkodników.

Kontrola drobnoustrojów dla szkodników

Szkodniki stają się coraz trudniejsze do przetrwania pomimo wszystkich naszych wysiłków, aby utrzymać je z dala od naszej przestrzeni życiowej. Z tych powodów zwalczanie szkodników wciąż znajduje nowe sposoby radzenia sobie z nimi, a także stale aktualizuje swoje obecne metody, aby lepiej zwalczać infestacje.

Jeśli szukasz alternatyw, zapoznaj się z tym artykułem omawiającym sposoby kontrolowania szkodników poza zwalczaniem szkodników.

Pomimo wielu różnych metod eksterminacji szkodników, większość z nich ma wspólne cechy, celuje w szkodnika i mechanizm zabijania. Te podobieństwa można wykorzystać do kategoryzacji metod eksterminacji, a jedną z nich jest kontrola mikrobiologiczna.

Kontrola drobnoustrojów należy do kategorii biologicznych środków zwalczania szkodników, która wykorzystuje żywe organizmy do zwalczania i zapobiegania infestacji. W przypadku drobnoustrojowego zwalczania szkodników stosowane organizmy kontrolne są ledwo, jeśli nie w całości, widoczne gołym okiem.

Pamiętaj, że powszechnie uznawane kategorie metod zwalczania szkodników to:

  • Pestycydy chemiczne
  • Biologiczne zwalczanie szkodników
  • Mechaniczne zwalczanie szkodników
  • Naturalne i organiczne metody zwalczania szkodników

W celu kontroli drobnoustrojów żywe mikroorganizmy są wprowadzane na obszar już porażony lub obszar, który właściciel chciałby chronić. Rodzaj drobnoustroju, który jest wybrany do tej pracy, jest oceniany przy użyciu następujących czynników:

Zgodność ze szkodnikami i mikroorganizmami

Pierwszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o kontroli mikrobiologicznej, jest to, jak dobrze dany organizm może działać przeciwko danemu szkodnikowi. Ponieważ celem stosowania metod zwalczania szkodników jest ostateczne usunięcie i zapobieganie szkodnikom na określonym obszarze, mikroorganizm musi mieć wysoką zdolność do wykonania tej pracy.

Mikroorganizmy mają wrodzone preferencje życiowe, które mogą przeszkadzać, a czasem zabijać inny organizm, i taka zdolność jest wykorzystywana podczas zwalczania szkodników. Czasami ta funkcja jest stosowana bez zmian, ale innym razem może zostać ulepszona i wydajniejsza.

Zgodność z hostami i mikroorganizmami

Następną kwestią, którą należy sprawdzić przed wypuszczeniem obcych drobnoustrojów na określone pole, jest ich zdolność do życia z żywicielami (jak zwierzęta i rośliny) na danym obszarze.

Mikrobiologiczne zwalczanie szkodników jest zwykle stosowane na polach uprawnych i na uprawach, więc musisz mieć pewność, że obie strony tego związku zareagują. Jak wspomniano, nawet mikroorganizmy mają wymagania dotyczące swojej sytuacji życiowej, więc wprowadzenie ich do nowego środowiska może wywołać nieoczekiwane zjawiska.

Upewnij się, że dokładnie zbadałeś, najlepiej przetestowałeś, jak dany drobnoustrój będzie sobie radził po umieszczeniu go w przybliżeniu na twoim rzeczywistym obszarze. Wykonując i potwierdzając za pomocą tego testu, możesz upewnić się, że ani gospodarz, ani mikrob nie umrą ani nie zostaną oszpecone chorobą z nowej konfiguracji.

Specyfika

Jeśli chodzi o biologiczny skład wybranego gatunku drobnoustrojów, następnym czynnikiem, który musisz sprawdzić, jest specyficzność. Ponieważ drobnoustroje mogą być skuteczne tylko w przypadku pewnych cech konkretnego szkodnika, musisz upewnić się, że otrzymujesz właściwy.

Specyficzność zapewni skuteczność i jest w pewnym sensie sub-czynnikiem kompatybilności, ale jest powiązana zarówno z żywicielem, jak i szkodnikiem, a także ze specyficznym środowiskiem na danym obszarze.

Reprodukcja

Skoro mówimy teraz o żywych organizmach, musisz pamiętać, że nie ograniczają się one tylko do jedzenia, życia i oddychania. Mikroby są również zaprogramowane do rozmnażania się w stałym tempie w określonym środowisku.

Kiedy wprowadzasz je w określone miejsce, zauważ, że ich liczba będzie rosła z czasem, co może prowadzić do znacznej akumulacji. Kiedy drobnoustroje zwiększą się w populacji, będą potrzebować więcej żywności, a jeśli zwalczanie szkodników jest skuteczne, podaż może być mniejsza niż popyt.

Podczas gdy niektóre drobnoustroje mogą po prostu umrzeć, gdy nie ma dostępnych składników odżywczych, może to stać się problematyczne, jeśli tego nie zrobią. Mogą znaleźć w okolicy coś jadalnego, co nie jest przeznaczone do tego celu i może spowodować spustoszenie po drodze.

Toksyczność dla otaczającego ekosystemu

Kolejną pozycją na Twojej liście kontrolnej dotyczącą stosowania mikrobiologicznego zwalczania szkodników są zmiany, które wprowadzi na tym obszarze. Przypuszczalnie, że stosujesz tę metodę zwalczania szkodników na farmie uprawnej, będziesz chciał się upewnić, że te mikroby nie wydzielają niczego, co mogłoby zabić życie czegokolwiek innego.

Włączając ludzi, nie chcesz celowo hodować drobnoustrojów, które wprowadzają toksyczne substancje lub same są toksyczne do zdrowego ekosystemu.

Należy pamiętać, że środki kontroli drobnoustrojów są bezpieczne i skuteczne tylko wtedy, gdy są właściwie stosowane. Ponieważ mają do czynienia z żywymi organizmami, obowiązują surowe protokoły licencjonowania i autoryzacji ich użycia.

Jeśli jesteś sceptyczny i zastanawiasz się, czy zwalczanie szkodników jest bezpieczne dla ludzi, sprawdź ten artykuł dalej.

Wniosek

Teraz, gdy już wiesz, czym jest kontrola drobnoustrojów, możesz rozważyć to w swoich planach zwalczania szkodników w przyszłości. Odradzamy jednak samodzielne stosowanie go bez wcześniejszej wiedzy i doświadczenia, gdzie najlepiej poprosić o fachową pomoc.