W co się ubrać na żydowskie wesele: przewodnik po strojach

Jeśli chcesz wiedzieć, w co się ubrać na żydowskie wesele, zastanów się nad etykietą męskiego i kobiecego stroju. Podpowiemy Ci również, jak być gościem na różnych żydowskich weselach, aby mieć pewność, że zachowasz szacunek.

A jeśli jesteście ciekawi nakazów i zakazów strojów na innych weselach, polecamy przejrzenie naszego bloga dla różnych typów wesel. Na przykład przeczytaj, w co się ubrać na katolickie wesele, jeśli również na nim będziesz uczestniczyć.

W co się ubrać na żydowskie wesele: przewodnik po strojach

Co powinien ubrać się gość na żydowskie wesele?

Kobiety

Skromność jest niezbędna dla kobiet na żydowskim weselu. W końcu jest to kluczowa zasada w judaizmie, więc oczekuje się, że będziesz traktować ją priorytetowo przy podejmowaniu decyzji, w co się ubrać, uczestnicząc w żydowskim weselu.

Idealnym pomysłem na strój dla kobiet są długie sukienki, które sięgają za kolano. Co więcej, nie chcesz, aby pokazały się ramiona i łokcie, a możesz nawet zobaczyć niektóre kobiety noszące kippot na weselu.

W zależności od rodzaju ślubu żydowskiego zamężne kobiety również muszą zakrywać włosy. Z drugiej strony na niektórych żydowskich weselach nadal wymagana jest skromność, ale niektóre są bardziej pobłażliwe, jeśli chodzi o pokrycie strojów kobiety.

Na przykład, nadal będziesz ćwiczyć skromność, uczestnicząc w nowożytnych ortodoksyjnych i konserwatywnych weselach żydowskich, ale są one mniej surowe. Reformowane żydowskie wesela nie mają nawet wymogu dotyczącego ubioru.

Goście płci męskiej

Mężczyźni uczestniczący w żydowskim weselu powinni nosić coś formalnego, jak garnitur lub smoking. Możesz również sprawdzić zaproszenie na ślub i samą lokalizację wesela, aby upewnić się, że to, co masz na sobie, jest odpowiednie.

Na przykład możesz nosić długie rękawy z zapinaną koszulą, jeśli nie lubisz nosić garniturów na niektórych żydowskich weselach. Jeśli zaś wesele żydowskie odbędzie się w synagodze, musisz mieć na sobie garnitur.

Podczas ceremonii ślubnej goście płci męskiej będą również nosić kapelusz kippot. Zazwyczaj jest on dostarczany po przybyciu do sali, najprawdopodobniej spersonalizowany jako przysługa ślubna.

Co nosisz na żydowskie ortodoksyjne wesele?

Zarówno goście płci męskiej, jak i żeńskiej muszą być bardzo konserwatywni, jeśli chodzi o to, co będą nosić podczas udziału w żydowskiej ortodoksyjnej ceremonii ślubnej. Na przykład mężczyźni muszą nosić długie rękawy z marynarkami, krawatami i długimi spodniami.

Spodenki i krótkie spodenki są zawsze niedopuszczalne. Kobiety uczestniczące w ceremonii prawosławnej muszą nosić coś, co zakrywa obojczyk, łokcie i kolana.

Dlatego też będziesz nosić pończochy, a ci, którzy są w związku małżeńskim, potrzebują zakryć włosy. A jeśli chodzi o kolory, upewnij się, że nie rozpraszają i nie rzucają się w oczy.

Co ubierasz na współczesne ortodoksyjne żydowskie wesele?

Nowożytny ortodoksyjny ślub żydowski jest bardziej pobłażliwy niż ceremonia ortodoksyjna, ale nadal praktykuje skromność. Na przykład kobiety nie powinny nosić bardzo krótkich rękawów lub spódnic.

Co ubierasz na konserwatywne żydowskie wesele?

Jeśli bierzesz udział w konserwatywnym ślubie żydowskim, zasady są mniej surowe. Na przykład kobiety mogą pominąć pończochy lub rajstopy, a zakrycie szyi i pleców jest niepotrzebne w porównaniu z ceremonią prawosławną.

Zamężne kobiety również nie muszą zakrywać głowy, a synagoga zdecyduje, czy goście płci męskiej muszą nosić jarmułkę. Mimo to oczekuj, że noszenie czegokolwiek z dekoltem lub zbyt dużą ilością skóry dla kobiet nie jest pełne szacunku, a mężczyźni nadal powinni unikać strojów casualowych.

Przydatną wskazówką podczas udziału w żydowskim weselu jest zabranie ze sobą kurtki, aby w razie potrzeby można było się okryć. Kobiety mogą również sprawdzić w tym poradniku, jak założyć szal na wesele, ponieważ może to sprawić, że strój będzie bardziej skromny.

W co się ubierasz na żydowskie wesele reformowane?

W porównaniu z innymi rodzajami żydowskich ceremonii ślubnych, żydowskie wesele reformowane jest najluźniejsze pod względem ubioru. Nie ma żadnych wymagań, wystarczy sprawdzić dress code wskazany na zaproszeniu.

Czy można ubrać się na czarno na żydowskie wesele?

Ciemne kolory, w tym czarny, są dopuszczalne przy podejmowaniu decyzji, jaki kolor ubrać na żydowskie wesele. Jednak najlepiej założyć, że biel byłaby nieodpowiednia, podobnie jak w przypadku innych wesel, które oczekują, że będzie zarezerwowana dla panny młodej.

Chcesz również unikać jasnych kolorów, które będą zwracać na Ciebie uwagę. W razie wątpliwości nie wahaj się zapytać parę, aby przypadkowo nie wybrać niewłaściwego koloru.

Czego nie powinieneś nosić na żydowskie wesele?

Cokolwiek zbyt przypadkowego lub odkrywczego byłoby brakiem szacunku na żydowskim weselu. Chcesz być konserwatywny i ćwiczyć skromność, niezależnie od tego, czy jesteś gościem płci męskiej, czy żeńskiej.

Nie chcesz też przesadzać, że odciągniesz uwagę młodej pary od światła reflektorów. Jeśli uczestniczysz w ceremonii prawosławnej, pamiętaj, aby unikać szortów dla mężczyzn, a kobiety muszą nosić coś zakrywającego klatkę piersiową, obojczyk, kark, z długimi rękawami i rajstopami na ramiona i nogi.

Wniosek

I to wszystko! Właśnie omówiliśmy, w co się ubrać na żydowskie wesele, gdzie różne ceremonie różnią się również tym, jak rygorystyczne są ich stroje dla gości.

Załóż jednak, że musisz zachować skromność przy podejmowaniu decyzji, w co się ubrać. Unikaj odsłaniania ubrań i jaskrawych kolorów, a następnie sprawdź kod ubioru na zaproszeniu ślubnym.