Samochód przegrzewa się, gdy ogrzewanie jest włączone? 3 zaskakujące powody!

Chcesz wiedzieć, dlaczego samochód przegrzewa się przy włączonej nagrzewnicy? Nie martw się i przygotuj się, aby się o tym dowiedzieć. Istnieje kilka przyczyn przegrzewania się samochodu, gdy nagrzewnica jest włączona, a gdy samochód się przegrzewa, można zrobić tylko jedno: pozwolić mu się ochłodzić.

W większości przypadków oznacza to przejazd na pobocze i wyłączenie silnika pojazdu. Samochód przegrzewa się, gdy nagrzewnica jest włączona, niski poziom płynu chłodzącego, zły termostat i zatkana chłodnica są krytyczne.

Samochód przegrzewa się

Współczesne samochody mają doskonałe systemy chłodzenia i czujniki ciepła, które utrzymują silnik w ruchu w większości sytuacji pogodowych. Biorąc pod uwagę te zaawansowane systemy chłodzenia i ogrzewania, niektóre samochody stale się przegrzewają. Przegrzanie jest spowodowane różnymi okolicznościami, jak omówiono powyżej. To tylko przegląd. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Jak działa system ogrzewania w samochodzie?

Sercem nagrzewnicy jest maleńka chłodnica umieszczona w kanale kontroli temperatury pojazdu. Zawór w linii wlotu wody do rdzenia nagrzewnicy otwiera się i przesyła chłodziwo przez rdzeń po każdym włączeniu nagrzewnicy; po włączeniu ogrzewania regulator w rurkach wlotowych płynu do rdzenia nagrzewnicy otwiera się i przepuszcza płyn chłodzący przez rdzeń nagrzewnicy. Samochodowy układ chłodzenia silnika dostarcza energię cieplną do rdzenia i układu grzewczego.

Przyczyny przegrzewania się samochodu, gdy nagrzewnica jest włączona

Różne czynniki powodują przegrzewanie się nagrzewnicy samochodowej po włączeniu nagrzewnicy w samochodzie. Przeczytaj poniższe powody i dowiedz się, jak samochód się przegrzewa, gdy nagrzewnica jest włączona.

#1. Niski poziom płynu chłodzącego

Nieszczelny rdzeń nagrzewnicy może prowadzić do utraty płynu chłodzącego iw rezultacie do przegrzania silnika. Chociaż rzadziej, rdzeń nagrzewnicy może zostać zatkany do tego stopnia, że ​​przepływ chłodziwa jest ograniczony, co prowadzi do przegrzania. Niski poziom chłodziwa jest bardziej prawdopodobnie spowodowany nadmiarem powietrza niż brakiem chłodziwa. Ponieważ powietrze jest lżejsze od wody, próbuje wspiąć się na najważniejszy poziom procesu, którym jest górna rura chłodnicy. Wyższy wąż wypełni się powietrzem, a system załamie się, jeśli poziom wody spadnie poniżej określonego progu. Zwolnienie zaworu rdzenia nagrzewnicy usunęłoby dodatkowy galon lub dwa wody z układu, obniżając poziom płynu w silniku i przepychając układ chłodzenia tuż nad krawędzią, powodując, że przestał działać.

#2. Chłodnica jest zatkana

Układ chłodzenia w samochodzie wywiera duże ciśnienie. Takie ciśnienie będzie wystarczające do przepchnięcia chłodziwa przez prawie zablokowaną chłodnicę w normalnych warunkach. Jednak zwolnienie zaworu rdzenia nagrzewnicy umożliwia przepływ płynu pod ciśnieniem inną ścieżką, ale zawsze stawia najmniejszy opór. W efekcie otwory wentylacyjne nagrzewnicy wydmuchują gorący podmuch powietrza, a silnik przegrzewa się z powodu braku płynu chłodzącego krążącego przez chłodnicę.

#3. Wadliwy termostat

Zawór termostatyczny ogranicza ciągły przepływ chłodziwa nawet w najlepszych warunkach, a ciśnienie utrzymuje go w stanie zamkniętym. Z powodu tego niewielkiego ograniczenia inżynierowie muszą podjąć delikatne działania w zakresie równoważenia podczas opracowywania systemu. Zbyt mały zawór uniemożliwi przepływ wody; ze względu na ciśnienie w systemie, zbyt duży zawór utrzyma go w stanie zamkniętym. Termostaty często zawodzą w połowie między pozycjami otwartym i zamkniętym, a nie całkowicie otwartym lub zamkniętym. Zablokowany grzejnik będzie miał taki sam efekt jak zablokowany termostat, umożliwiając ucieczkę ciśnienia przez rdzeń grzejnika, a nie przez zatrzymany zawór. Możesz również przeczytać o tym, jak działa zawór termostatu w układzie chłodzenia samochodu.

Koszt naprawy przegrzania samochodu

Wysokość szkód określa koszt naprawy przegrzanego samochodu. Użytkownicy mogli zminimalizować szkody, jeśli zachowałeś ostrożność przy wyłączaniu silnika, gdy tylko zauważysz lampkę ostrzegawczą. Jednak zwykle jest za późno, jeśli śledzisz parę wydobywającą się z silnika lub płyn chłodzący na podłodze. Drobne poprawki to odnowienie linii nagrzewnicy, naprawa termostatu, naprawa przewodów wentylatora chłodzącego i płukanie przeciw zamarzaniu.

Te problemy są często niedrogie, kosztują tylko kilka dolarów. W przypadku poważnych napraw, w wielu samochodach, naprawa pompy wodnej, wymiana rdzenia nagrzewnicy, wymiana chłodnicy i uszczelka głowicy, koszt napraw może być wymagany od 400 do 2000 USD. Na przykład silniki Diesla mogą być dość drogie, kosztują do 6000 lub więcej.

Głowica cylindrów Twojego samochodu powinna być sprawdzona pod ciśnieniem i zbadana pod kątem wypaczania, jeśli silnik uległ poważnemu przegrzaniu. Blok silnika pęka pod wpływem nadmiernego ciepła lub wahań temperatury, co jest kolejnym problemem, który należy rozwiązać. Jeśli pojazd jest przegrzewany przez dłuższy czas, silnik może się zatrzeć, co wymaga całkowitej przebudowy lub wymiany. Te problemy wymagają wielu tysięcy dolarów na rozwiązanie i często nie są warte tych pieniędzy.

To okładka!

Cieszymy się, że dowiedziałeś się, dlaczego samochód przegrzewa się przy włączonej nagrzewnicy. Omówiliśmy różne powody, które pomagają rozwiązać ten problem. Zawsze, gdy Twój samochód się przegrzewa, musisz sprawdzić przyczynę przegrzewania, a następnie naprawić te przyczyny, aby cieszyć się ciepłem w pojeździe. Spróbuj rozwiązać problem samodzielnie, ale zadzwoń do eksperta, aby go naprawił, jeśli nie jesteś świadomy. Kliknij te linki, aby przeczytać powiązane artykuły; wiedzieć, ile naprawić nagrzewnicy samochodowej i jak działa nagrzewnica samochodowa. Dziękuję, przyjaciele, za przeczytanie tego artykułu.