Rozwiązanie dla pleśni 101: Jak pozbyć się czerwonej pleśni pod prysznicem?

Czy zauważyłeś, że fuga w Twojej łazience zmieniła kolor na czerwony, różowawy lub delikatny odcień pomarańczowego sorbetu? Oto jak pozbyć się czerwonej pleśni pod prysznicem.

Prawdopodobnie dobrą wiadomością jest to, że nie jest to śmiertelna pleśń. Zła wiadomość jest taka, że ​​jest to spowodowane przez bakterie.

Rozwiązanie dla pleśni 101: Jak pozbyć się czerwonej pleśni pod prysznicem?

Czytaj dalej, sprawdź, co dzieje się pod prysznicem i jak się tego pozbyć. Oto kilka pomocnych wskazówek dotyczących usuwania pleśni ze stali nierdzewnej, które również powinieneś sprawdzić.

Co to jest czerwona pleśń i jak wpływa na Ciebie?

Jaka jest czerwona lub różowa pleśń pod prysznicem, którą widziałeś? Może wydawać się, że to pleśń, ale jest to biofilm wytwarzany przez bakterie Serratia marcescens.

Ponieważ ta forma bakterii jest przenoszona w powietrzu i rozwija się w wilgotnym środowisku, ściany prysznica są idealnym miejscem do rozwoju kolonii bakterii. W ten sposób bakterie żywią się szumowiną mydła, co może zaostrzyć stan.

Mimo że jest powszechnie określany jako różowy, ten rodzaj biofilmu ma czerwonawy odcień. Rzeczywisty kolor waha się od jasnoróżowego do ciemnoczerwonego, a czasami może nawet wydawać się pomarańczowy.

Te proste kroki, jak wyczyścić formę z uszczelki podkładki, z pewnością będą dobrą pomocą w tym procesie.

Czy czerwona pleśń stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Czerwona pleśń jest zwykle bezpieczna, zwłaszcza jeśli jesteś zdrowy. Bez problemu ocierasz się o nią pod prysznicem.

Może jednak powodować problemy zdrowotne, jeśli dostanie się do organizmu przez oczy lub rany, zwłaszcza u osób, które mają już słabszy układ odpornościowy. Infekcje dróg moczowych, infekcje pęcherza i zapalenie płuc to wszystko możliwe.

Inną kwestią jest pogorszenie kosmetyków. Jeśli różowawy szlam pod prysznicem i w innych pomieszczeniach łazienkowych nie zostanie usunięty, może trwale odbarwić powierzchnie. Bez względu na to, jak mocno będziesz wycierać i szorować, Twoja łazienka pozostanie brudna.

Techniki usuwania czerwonej pleśni

Czerwonawą pleśń można na ogół łatwo wyeliminować za pomocą domowych środków czyszczących lub produktów gospodarstwa domowego.

Krok 1. Środki czyszczące z wybielaczem chlorowym mogą pomóc w pozbyciu się czerwonawo-różowej mazi pod prysznicem. Po spryskaniu pozostawić środek czyszczący na chwilę.

Krok 2. Aby usunąć biofilm, użyj szczotki do szorowania, ale unikaj używania zbyt ściernych przedmiotów, ponieważ może to spowodować mikroskopijne zadrapania, które umożliwiają rozwój zarazków w większej liczbie miejsc.

Krok 3. Jeśli nie chcesz używać profesjonalnych środków czyszczących, wymieszaj cztery części sody oczyszczonej z jedną częścią detergentu do naczyń, aby uzyskać pastę. Po wyszorowaniu pastą dokładnie spłukać.

Krok 4. Opcjonalnie możesz użyć roztworu równych części octu i wody i wyszorować nim po zanurzeniu.

Krok 5. Po usunięciu wszystkich bakterii dokładnie spłucz.

Krok 6. Jeśli zasłonę prysznicową można prać, warto ją również wyprać. Spryskaj środkiem czyszczącym winylową zasłonę prysznicową i wyszoruj ją do czysta, tak samo jak ściany prysznica.

Zapobieganie czerwonej pleśni

Teraz, po usunięciu istniejących czerwonych plam w strefach prysznica, czas zapobiec ich ponownemu pojawianiu się.

Wskazówka nr 1. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii Serratia marcescens na inne powierzchnie, zachęcaj ludzi do częstego mycia rąk, zwłaszcza po skorzystaniu z łazienki.

Dezynfekcja powierzchni prysznicowych pomaga pozbyć się wszelkich niewidocznych bakterii i zapobiega ich ponownemu rozwojowi. Spryskaj ściany roztworem (mieszaniną wybielacza i wody) i pozostaw na około 10 minut.

Wyszczotkuj powierzchnie i dokładnie spłucz

Wskazówka 2. Utrzymuj suche środowisko. Daj mu trochę czasu, aby ściany prysznica wyschły przy każdym użyciu, ponieważ Serratia marcescens potrzebuje wilgoci, aby rosnąć i rozprzestrzeniać się.

Możesz użyć ściągaczki lub szmatki, aby wykonać pracę w kilka sekund.

Różowej lub czerwonej pleśni można również uniknąć w strefach prysznicowych, utrzymując powierzchnie tak suche, jak to możliwe, ponieważ bakterie rozwijają się w wilgotnym środowisku. Po każdym użyciu osusz ściany za pomocą ściągaczki lub ściereczki.

Wskazówka nr 3. Zamknij i wyprostuj zasłony prysznicowe, aby przyspieszyć proces suszenia. Przynajmniej raz w miesiącu prać zasłony i wkładki.

Wskazówka 4. Usuwaj piany mydlane co najmniej raz w tygodniu. Piana mydlana zawiera olejek do ciała, który jest źródłem pożywienia dla pleśni i zarazków.

Sugerujemy usunięcie wszelkich osadów lub pozostałości mydła z mydła i szamponu, aby wyeliminować źródło pożywienia dla bakterii. Gdy zobaczysz świeży osad, zetrzyj go wilgotnym ręcznikiem papierowym.

Wskazówka nr 5. Po każdym użyciu wytrzyj krople mydła w płynie, szamponu i odżywki ze ścian i podłogi prysznica lub wanny.

Aby wyeliminować dalsze osady z mydła, regularnie myj ściany płynem do mycia prysznica lub równymi częściami ciepłej wody, octu i niewielkiej ilości detergentu.

Wskazówka 6. Używaj wentylatorów wyciągowych, osuszaczy i napraw wadliwą instalację wodociągową, aby obniżyć poziom wilgotności w domu. Korzystanie z wentylatora wyciągowego, najprawdopodobniej podczas i po prysznicu, może pomóc zmniejszyć ilość wilgoci w łazience.

Wniosek

Dezynfekcja powierzchni prysznicowych zabija bakterie, które nie są widoczne i zapobiega ich ponownemu rozwojowi. Spryskaj roztworem (wybielaczem i wodą) ściany i pozostaw na około 10 minut.

Oczyść powierzchnie szczotkując je i dokładnie spłukując. To wszystko na temat tego, jak pozbyć się czerwonej pleśni pod prysznicem.

Mamy nadzieję, że udzieliliśmy Ci wszystkich pomocnych wskazówek dotyczących postępowania z czerwoną pleśnią.