Prosty przewodnik w 4 krokach, jak pozbyć się pleśni na koszach na śmieci

Zapachy śmietników często wędrują z pokoju do pokoju, dlatego ważne jest, aby nauczyć się, jak pozbyć się pleśni z koszy na śmieci. Być może będziesz musiał przez chwilę śledzić smród, aby znaleźć przyczynę, ale generalnie to śmieci powodują, że cały dom brzydko pachnie.

Nieprzyjemnie pachnące kosze na śmieci przyciągają szczury, komary, karaluchy, muchy i inne owady, co stanowi niedogodność. Jak możesz mieć miły dzień w domu, jeśli kosze na śmieci brzydko pachną pleśnią?

W tym artykule skupimy się na czyszczeniu zewnętrznych i wewnętrznych koszy na śmieci.

Pleśnia kontra Czarna pleśń

Pleśń i czarna pleśń to dwa rodzaje grzybów występujących w domu. Rozwijają się w wilgotnych warunkach, szybko się rozprzestrzeniają i przetrwają na różnych powierzchniach, co czyni je niezwykle trudnymi do wytępienia.

Jednak jeśli nie zostanie to zaznaczone, niebezpieczne zarazki mogą szybko przeniknąć do dużej części twojej własności, powodując problemy zdrowotne i uszkodzenia strukturalne. Chociaż te dwie formy grzybów mają wiele podobieństw, stanowią różne zagrożenia i inaczej reagują na leczenie.

Sprawdź ten artykuł na temat rozpoznawania czarnej pleśni od pleśni, aby dowiedzieć się więcej.

Jaka jest przyczyna wzrostu pleśni w koszach na śmieci?

Kosz na śmieci zawiera wszystkie składniki potrzebne do rozwoju pleśni, w tym:

 • Wilgoć – Odpady mają dużo wilgoci z powodu resztek jedzenia umieszczonego w środku. Wilgoć ma kluczowe znaczenie dla reprodukcji pleśni.
 • Zaopatrzenie w tlen – Tlen jest obecny w koszach na śmieci. Pleśń może się rozwijać i tworzyć więcej zarodników pleśni, przyczyniając się do jej rozprzestrzeniania się.
 • Ciemność – Ponieważ większość koszy na śmieci jest zamknięta, stworzy to środowisko do rozwoju pleśni.
 • Aby uniknąć rozwoju pleśni w koszach na śmieci, upewnij się, że unikasz tych rzeczy. Możesz zapewnić, że Twój problem zostanie rozwiązany tak szybko, jak to możliwe.

  Jak długo rozwija się pleśń?

  Jeśli chcesz działać wystarczająco szybko, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pleśni po uszkodzeniu przez wodę, musisz najpierw zrozumieć, jak pleśń rośnie i jak szybko może się rozprzestrzeniać.

  Pleśń może kiełkować i rozwijać się w ciągu zaledwie 24-48 godzin, jeśli spełnione są odpowiednie warunki idealnej temperatury i wilgotności. Jeśli twoja rura pęknie w poniedziałek, wzrost rozpocznie się we wtorek.

  Jednak normalne jest, że zarodniki skolonizują się w ciągu 3-12 dni. Właściciele domów lub budynków nie zorientują się w problemie, dopóki nie osiągną wieku 18-21 lat.

  Jak pozbyć się pleśni z koszy na śmieci?

  Pleśń to jedna z najbardziej nieprzyjemnych rzeczy, z jaką człowiek może się spotkać w swoim domu. Wykonaj następujące kroki, aby rozwiązać wzrost pleśni.

  Krok 1. Przygotowanie

  Pamiętaj, aby opróżnić pojemnik, aby pozbyć się zebranego pleśni. Sprawdź, czy wszystkie odpady zostały usunięte i czy do pojemnika nie wpadły żadne śmieci.

  Przygotuj co najmniej jedną z poniższych mieszanek czyszczących do procesu czyszczenia. Oto niektóre z najskuteczniejszych rozwiązań czyszczących:

  • Ocet – Ocet biały to lekko kwaśny środek czyszczący, dezodoryzujący i dezynfekujący. Na porowatych i nieporowatych powierzchniach może również zniszczyć 82% gatunków pleśni, w tym czarną pleśń.
  • Soda oczyszczona – Soda oczyszczona ma wiele zastosowań w domu, od pochłaniania aromatów w lodówce po leczenie zgagi — a nawet leczenie pleśni. Soda oczyszczona jest bezpieczna dla Twojej rodziny i zwierząt domowych, ponieważ nie tylko zabija pleśń, ale także pochłania wilgoć, której potrzebuje pleśń.
  • Nadtlenek wodoru – Nadtlenek wodoru jest powszechnym roztworem przeciwgrzybiczym, przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, który jest również doskonałym środkiem do zwalczania pleśni.
  • Olejki eteryczne – Aromaterapia stała się popularnym terminem dzięki olejkom eterycznym, ale te naturalne chemikalia mogą zdziałać więcej. Olejek z drzewa herbacianego to środek odstraszający owady, antybakteryjny i dezodoryzujący – i jest to jeden z najbardziej naturalnych sposobów na pozbycie się pleśni.
  • Cytryny – Cytryny to odplamiacz, środek antyseptyczny, naturalny dezodorant, środek antyseptyczny, wybielacz i środek czyszczący, który można również stosować do usuwania pleśni. Zawartość silnego kwasu w cytrynach niszczy pleśń, ułatwiając jej usunięcie i pozostawiając czystą powierzchnię.

  Krok 2. Nosić osobiste wyposażenie ochronne

  Podczas sprzątania niewielkiego obszaru zarażonego pleśnią używaj jak najmniejszej ilości środków ochrony osobistej. Gogle lub ochrona oczu, maska ​​N-95 i rękawice są wymagane jako minimum PPE.

  Wskazana jest również odzież jednorazowa. Zapobiega przenoszeniu pleśni na odzież i eliminuje kontakt skóry z pleśnią.

  Krok 3. Usuń pleśń

  Aby wyeliminować pleśń, użyj sztywnej szczotki do czyszczenia z mocnym włosiem, aby przetrzeć wszystkie powierzchnie i rogi pojemnika. Wyszoruj również zewnętrzną część puszki, aby wyeliminować wszelkie niewykryte zarodniki pleśni.

  Krok 4. Wypłucz i osusz kosz na śmieci

  Aby mieć pewność, że wszystkie pleśnie zostaną wyeliminowane, spłucz je ciepłą wodą. Uważaj, aby całkowicie wysuszyć puszkę, aby sprawdzić, czy cała woda została usunięta.

  Jak uniknąć wzrostu pleśni w koszach na śmieci

  Najskuteczniejszym podejściem do rozwiązania tych problemów jest przede wszystkim zapobieganie ich występowaniu. Oto kilka sugestii, jak uniknąć rozwoju pleśni, pleśni i patogenów w pojemnikach na śmieci.

  Wskazówka nr 1. Opróżnij i wyczyść kosz na śmieci

  Pleśń może powstać w ciągu zaledwie kilku godzin, więc zawsze opróżniaj pojemnik, zanim będzie za późno, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się i reprodukcję pleśni. Po otwarciu zawsze wyczyść pojemnik i wymień worki na śmieci na świeże.

  Wskazówka nr 2. Sprawdź, czy kosz na śmieci jest suchy

  Upewnij się, że kosz na śmieci jest suchy. W ten sposób zapobiegnie wilgoci i wilgoci, co pozwoli na tworzenie się pleśni.

  Wskazówka nr 3. Zdezynfekuj kosz na śmieci

  Sprawdzaj oznaki rozwoju pleśni za każdym razem, gdy wrzucasz śmieci do kosza. Jeśli na powierzchni pojemnika jest pleśń, postępuj zgodnie z instrukcjami, aby wyeliminować pleśń.

  Jeśli Twój kosz na śmieci jest umieszczony pod zlewem, zapoznaj się z tym artykułem o tym, jak pozbyć się zapachu pleśni pod zlewem, aby można go było dodać podczas czyszczenia kosza na śmieci!

  Wniosek

  Pleśń można znaleźć na różnych powierzchniach. W miarę rozwoju może powodować znaczne szkody, powodując różne problemy zdrowotne, które mogą zagrażać członkom rodziny.

  Niezbędna jest wiedza na temat przyczyn i objawów pleśni. Pomoże to w zapobieganiu rozwojowi pleśni w twoich śmietnikach.

  Teraz, gdy przeczytałeś ten artykuł o tym, jak pozbyć się pleśni z koszy na śmieci, możesz zacząć sprzątać swoje kosze w domu!