Opieka domowa: 2 proste sposoby na pozbycie się pleśni z materaca

W tym artykule przedstawiamy dwie techniki usuwania pleśni z materaca. To jest łatwe; możesz wybrać między wcieraniem alkoholu a nadtlenkiem wodoru, aby usunąć pleśń.

Oprócz usuwania pleśni wyjaśniliśmy również, w jaki sposób pleśń rozwija się na materacu. Ten artykuł jest pełen informacji, więc czytaj go do końca!

Opieka domowa: 2 proste sposoby na pozbycie się pleśni z materaca

Pleśnia na materacu

Sposób, w jaki rośnie pleśń, nie jest nam obcy. Jest powszechnie widywany w wilgotnych i ciemnych miejscach w domu. Mogą jednak rosnąć również na przedmiotach, których używasz na co dzień, takich jak materace. Dowiedz się więcej o formach na materacach, czytając ten artykuł.

Jak pleśń rośnie w materacu?

Pleśń żywi się wilgocią. Dlatego powodem, dla którego jest na twoim materacu, może być to, że był wilgotny.

Innym powodem może być nieszczelność ściany lub sufitu, która dostała się do łóżka. Krótko mówiąc, uszkodzenia spowodowane przez wodę są przyczyną rozwoju pleśni na materacach.

Jak rozpoznać wzrost pleśni w materacu?

Pleśń pojawia się najpierw jako czarne kropki na materacu. Jednak tylko te miejsca są trudne do określenia, jeśli chodzi o rozwój pleśni.

To, co zauważysz bardziej niż plamy, to zapach. Nie możesz przegapić stęchłego zapachu pleśni. Jeśli znajdziesz się z wilgotnym materacem, oznacza to, że masz zanieczyszczenie pleśnią.

Jak rozwój pleśni na materacach wpływa na ludzi?

Rozwój pleśni wpływa na ludzi na różne sposoby. Niektórzy ludzie są bardziej podatni na pleśń, na przykład osoby z problemami układu oddechowego i dzieci. Kobiety w ciąży i osoby starsze są również podatne na pleśń.

Skutki zdrowotne pleśni na materacach obejmują alergie skórne, problemy z oddychaniem, takie jak astma wywołana przez pleśń. Ponieważ pleśń na łóżkach może być niebezpieczna, musisz je usunąć. Poniżej znajdziesz instrukcje usuwania pleśni z materacy.

Kroki usuwania pleśni z materaca

Istnieją dwie metody usuwania pleśni z materaca. Przyjrzymy się im obu poniżej.

Identyfikacja pleśni na materacu jest niezbędnym krokiem do jej usunięcia. Oto artykuł o identyfikacji pleśni według koloru, który Cię poprowadzi.

Metoda nr 1. Alkohol do nacierania

Rozwój pleśni na tkaninach jest trudny do pokonania, ponieważ wybielacz może uszkodzić tkaninę. Oto alternatywa dla wybielacza lub octu — alkohol do nacierania.

Krok 1. Przygotuj

Rzeczy, których potrzebujesz do tej metody, to alkohol, dwie czyste szmatki, ciepła woda i odkurzacz.

Krok 2. Odkurzanie

Użyj odkurzacza, aby poluzować i usunąć brud po obu stronach materaca. Zalecamy stosowanie odkurzacza z filtrem HEPA. Filtry HEPA są bardziej zdolne do zatrzymywania pleśni niż standardowe filtry próżniowe.

Krok 3. Roztwór czyszczący

Po poluzowaniu i usunięciu widocznej pleśni należy przygotować roztwór alkoholu do nacierania. Mieszanka czyszcząca to tylko równe części spirytusu i ciepłej wody.

Krok 4. Wyszoruj i spłucz

Po sporządzeniu roztworu alkoholu do nacierania zamocz czystą szmatkę i wykręć ją. Następnie szoruj plamę pleśni okrężnymi ruchami.

Użyj innej szmatki i zanurz ją w ciepłej wodzie. Następnie wykręć go, aby nie był zbyt mokry. Następnie spłucz dotknięty obszar.

Krok 5. Spryskaj i wysusz

Po spłukaniu dotkniętego obszaru spryskaj materac środkiem dezynfekującym do tapicerki. Następnie zostaw łóżko do wyschnięcia na słońcu.

Metoda nr 2. Nadtlenek wodoru

Użycie nadtlenku wodoru do usunięcia pleśni z materaca trwa dłużej niż pierwsza metoda. Trwa to dłużej, ponieważ musisz powtórzyć ten proces wiele razy.

Przed skorzystaniem z tej metody sprawdź również, czy możesz użyć środka wybielającego na swoim materacu. Jeśli nie, idź z pierwszą techniką.

Krok 1. Materiały

Rzeczy, których potrzebujesz do tego projektu usuwania pleśni DIY, to nadtlenek wodoru, nylonowa szczotka, odkurzacz i ciepła woda.

Krok 2. Odkurzanie

Podobnie jak w przypadku pierwszej metody, odkurz obie strony materaca, aby usunąć widoczną pleśń i brud.

Krok 3. Rozwiązanie i szorowanie

Po odkurzeniu przygotuj roztwór nadtlenku wodoru, mieszając trzy części wody i jedną część nadtlenku wodoru. Po sporządzeniu mieszanki zanurz nylonową szczotkę w roztworze. Następnie zetrzyj pozostałą na materacu pleśń.

Krok 4. Pod słońcem

Po wyszorowaniu materaca umieść go na słońcu, aby zabić pleśń. Następnie rozpyl roztwór na powierzchnię materaca.

Krok 5. Powtórz

Po wyschnięciu powtórz kroki 3 i 4, aby usunąć zarodniki pleśni. Otóż ​​to; w ten sposób usuwasz pleśń z materaca. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usuwania pleśni, mamy artykuł o usuwaniu pleśni z tkaniny meblowej, który może Ci pomóc.

Wniosek

Ważne jest, aby nauczyć się, jak usunąć pleśń z materaca, ponieważ może to powodować problemy zdrowotne. Poza tym niewygodnie byłoby spać na łóżku, które śmierdzi jak coś zgniłego, prawda?