Jakie są wskazówki, jak utrzymać łazienkę bez pleśni? 8 najlepszych

Czy próbowałeś poszukać wskazówek, jak chronić łazienkę przed pleśnią? Wiele witryn wspomina o łatwych sztuczkach usuwania, ale pozostawiają ważne przypomnienia, aby zapobiec rozwojowi pleśni i utrzymać czystą, pachnącą i bezpieczną łazienkę.

Twoja łazienka w naturalny sposób zapewnia przyjazny dom dla pleśni, biorąc pod uwagę nadmierny poziom wilgoci, który może utrzymywać przez długi czas. Woda i para, które zalegają i zalegają na powierzchni łazienki, stwarzają okazję do namnażania się kochających wilgoć grzybów.

Jakie są wskazówki

Na szczęście pleśń w łazience to tylko powszechny problem domowy. Prawie wszyscy się tym zajmują, ale być może tylko nieliczni znają idealne hacki, aby uniknąć nieznośnego sprzątania.

Utrzymanie łazienki wolnej od pleśni staje się łatwiejsze dzięki praktycznym wskazówkom zawartym w tym przewodniku. Pożyczymy Ci również prostą listę domowych środków zaradczych, które możesz wypróbować, usuwając uporczywą pleśń lub pleśń.

Co powoduje pleśń i pleśń w łazience?

Zasadniczo to wysoka wilgotność w pomieszczeniu przyciąga pleśń. Jeśli jednak zastanawiasz się, jakie są konkretne przyczyny powstawania pleśni łazienkowych, oto kilka pomocnych informacji.

Znaczącymi przyczynami wzrostu pleśni w Twojej łazience może być jeden z poniższych elementów lub ich kombinacja:

  • Przeciekające lub uszkodzone rury, toaleta lub umywalka
  • Mokre produkty celulozowe, takie jak ręczniki, dywaniki łazienkowe, drewno, płyty gipsowo-kartonowe lub inne tkaniny
  • Brak wentylatorów i odpowiedniej wentylacji w łazience

Ponieważ pleśń może przybierać nieco niewidoczną formę, możesz zacząć wykrywać wszelkie infekcje pleśnią w łazience, wąchając pokój. Możesz także sprawdzić obszary pod lub za umywalką, toaletą, prysznicem, armaturą wanny, drzwiami, parapetem wentylatora wyciągowego i oknem łazienki.

Jeśli widzisz pojedyncze lub dziwne postacie w tych obszarach, są to pleśnie lub pleśń.

8 wskazówek, które pomogą utrzymać łazienkę wolną od pleśni

Jasne, czyszczenie pleśni może być dla ciebie stosunkowo łatwe, ale będziesz szczęśliwszy, jeśli wiesz, że wcale nie musisz przez to przechodzić. Oto praktyczne wskazówki, które możesz wyrobić w sobie jako nawyki, aby trwale chronić przed pleśnią w Twojej łazience.

1. Wentylator łazienkowy

Aby łazienka była sucha i dobrze wentylowana, zawsze włączaj wentylator wannowy podczas ORAZ po kąpieli. Nawiewnik zapobiegnie powolnemu odparowywaniu nadmiaru wilgoci i ciągłemu osadzaniu się na powierzchni łazienki.

Jeśli nie masz wentylatora łazienkowego, będzie to doskonały wybór do jego zakupu. Wybierz odpowiednią moc wentylatora do obwodu łazienki — nie powinna być za mała ani za duża.

2. Wycieki i przestrzeń do fug

Pomocne jest sprawdzenie kapiącej wody z potencjalnie nieszczelnych obszarów i natychmiastowa naprawa. Ponadto należy regularnie sprawdzać i szorować porowate linie zaprawy i w razie potrzeby nakładać uszczelniacz do zaprawy.

Wymień zaprawy lub rury, jeśli są uszkodzone.

3. Okna

Jeśli masz okna w łazience, otwieraj je po każdym prysznicu. Wpuszcza światło słoneczne i naturalne powietrze, aby zapewnić dobrą wentylację pomieszczenia.

4. Ściągaczka

Ściąganie lub mycie powierzchni łazienki, zwłaszcza płytek podłogowych i ściennych oraz szkła po kąpieli, jest bardziej niż pomocne w wyeliminowaniu źródła pożywienia dla pleśni — nadmiernej wilgoci.

5. Maluj

Za każdym razem, gdy bierzesz prysznic, ściany łazienki pochłaniają parę i pozwalają jej się utrzymywać. Aby dodatkowo chronić łazienkę przed pleśnią, wybierz farbę o właściwościach odpornych na pleśń.

Jeśli napotkasz spleśniałe ściany łazienki i zastanawiasz się, czy mógłbyś je pomalować, oto artykuł, który pomoże Ci zamalować pleśń w łazience we właściwy sposób.

6. Ręczniki i dywaniki

Być może nie praktykowałeś tego. Jednak pranie tkanin, takich jak ręczniki kąpielowe i dywaniki, co dwa dni, powinno być częścią twoich nawyków.

Zawsze powieś je do wyschnięcia i upewnij się, że są zawsze wolne od nadmiernej wilgoci.

7. Artykuły kąpielowe

Oprócz wycierania szkła i płytek, po kąpieli należy czyścić i wycierać wszystkie niezbędne do kąpieli akcesoria, takie jak szampon i mydło do ciała. Najlepiej umieścić je w suszarce, aby wyschły i nie dopuścić do zalegania wody pod pojemnikami.

Regularnie myj zasłony i maty prysznicowe. Będziesz także zmieniał swoje ciało luffa tak często, jak to konieczne.

8. Światło

Aby pokój był nieestetyczny dla pleśni, pomocne będzie pozostawienie włączonych lamp przez długi czas po wyłączeniu prysznica. Jeśli to możliwe, ustaw światło również na zegarze.

Domowe środki czyszczące, które pokochasz przeciwko pleśni w łazience

Jeśli nie jesteś fanem komercyjnych środków czyszczących, z pewnością pokochasz te składniki, które możesz znaleźć we własnej spiżarni.

  • Rozcieńczony biały ocet
  • Soda oczyszczona i mydło w płynie do mycia naczyń
  • Amoniak, ocet, soda oczyszczona i woda
  • Soda oczyszczona i pasta wodna

Możesz także spróbować mieszać i dopasowywać, aby uzyskać inne rozwiązanie. Jeśli zastanawiasz się, jakie jest najlepsze rozwiązanie, aby wyeliminować uporczywy zapach w Twojej łazience, możesz sprawdzić w tym poście, co zabija zapach pleśni, aby pomóc Ci w procesie usuwania.

Wniosek

Odkrycie i poznanie kilku wskazówek, jak chronić łazienkę przed pleśnią, z pewnością pomoże Ci utrzymać nie tylko ładną łazienkę. Pomoże Ci również zachować bezpieczną i zdrową łazienkę dla całej Twojej rodziny.

Możesz być świadkiem najlepszych wyników, postępując zgodnie z tymi wskazówkami i stosując je jako nawyki i wykonując regularne sprzątanie łazienki.