Jaki jest proces dawstwa narządów? 6 zaskakujących rozważań!

Czy próbujesz zrozumieć, na czym polega proces dawstwa narządów? Cóż, jesteś we właściwym miejscu; tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi na swoje pytanie, a my omówimy je według organów.

Dawstwo narządów to proces, w którym dawca oddaje swój narząd osobom, które go potrzebują. Organem mogą być nerki, oczy i wątroba. Dawstwo narządów to żywy proces dawania. Dawca narządów może uratować życie wielu ludziom.

Jaki jest proces dawstwa narządów? 6 zaskakujących rozważań!

Oddanie narządów oznacza oddanie biorcy nowego, zdrowego i przyjemnego życia. Chociaż dawstwo narządów jest prostym procesem, musisz wykonać kilka kroków, aby kwalifikować się do oddania narządu. W tym artykule szczegółowo omawiamy dawstwo narządów i jego proces. Oto pełna wiedza na ten temat. Pozostań więc w kontakcie z tym artykułem, aby dobrze zrozumieć.

Które narządy można oddać?

Cóż, myślisz o tym, które narządy możesz oddać. Tutaj umieściliśmy listę narządów, które możesz oddać. Zarówno martwa, jak i żywa osoba może oddać narządy. Oto różne narządy, które osoba (martwa lub żywa) może oddać:

Nerka

Obecnie najczęściej występują zaburzenia lub niewydolność nerek. Zmarły oddaje biorcy obie nerki. Średnio nerki zmarłego mogą uratować życie drugiej osobie. Maksymalny czas życia nerki dawcy wynosi około dziewięciu lat. Ale ta długość życia zmienia się dla każdej osoby. Osoba cierpiąca na chorobę nerek potrzebuje przeszczepu nerki. Żywa osoba może oddać pacjentowi jedną nerkę i z łatwością cieszyć się życiem z jedną nerką.

Wątroba

Wątroba jest również najważniejszym organem w naszym ciele; pełni różne funkcje, takie jak wydalanie i produkcja żółci, wydalanie hormonów, bilirubiny i cholesterolu. Pomaga w kontrolowaniu metabolizmu tłuszczów, białek, aktywacji enzymów. Pomagam również w produkcji osocza i krwi lub przy filtracji lub oczyszczaniu krwi. Pomaga w rozwoju i produkcji komórek w naszym ciele. Wątrobę zmarłego lub zmarłego dawcy można podzielić na dwie połowy i oddać dwóm osobom. Oznacza to, że zmarły dawca ratuje życie dwóm osobom. Co więcej, żywy dawca może również oddać swoją połowę wątroby pacjentowi, a pozostałą połowę na przeżycie, ponieważ wątroba naturalnie regeneruje się do pełnej wielkości u żywej osoby.

Serce

Podobnie jak inne narządy, serce jest również najważniejszym organem dla przetrwania człowieka. Dzieje się tak, ponieważ serce przenosi krew do wszystkich części ciała. Bez tego zatrzyma krążenie krwi, a człowiek umrze. Zaobserwowano, że serce bije średnio około 2,2 miliona razy.

Płuca

Podobnie jak serce, możesz również oddać płuca. Nasze ciało ma dwa płaty płuc: lewy lub prawy. Tak więc zmarła osoba oddała pacjentowi oba płuca. W przeciwieństwie do tego, żywa osoba może oddać tylko jedno płuco, ponieważ płuca się nie regenerują.

Trzustka

Trzustka jest również niezbędnym narządem, który pełni w naszym organizmie różne funkcje. Trzustka zmarłego może zostać przeszczepiona pacjentowi, wydłużając życie biorcy. Żywy dawca również oddał swoją małą część trzustki, a jego organizm dobrze działa na pozostałą część trzustki.

Jelita

Podobnie inny narząd, jelito, również odgrywa istotną rolę w wykonywaniu wielu funkcji. Na przykład jelita zmarłych są przeszczepiane innym. Żywy dawca również oddał swoją połowę jelita i może zależeć od reszty pozostałej części. Pomocne może być również przeczytanie, dlaczego dawstwo narządów jest obowiązkowe.

Proces dawstwa żywych narządów

Zastanawiasz się nad procesem dawstwa narządów? Jeśli tak, przeczytaj dalej ten artykuł. Jak wygląda proces dawstwa narządów? Przy oddawaniu narządów należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

#1. Test medyczny

Przed oddaniem narządu udaj się do specjalisty i musisz wykonać badanie lekarskie. Jeśli twój test medyczny jest doskonały, oznacza to, że możesz oddać narządy biorcy. Dowiedz się, kto kwalifikuje się do dawstwa narządów.

#2. Kompatybilność medyczna

Twoje badanie lekarskie potwierdza, czy możesz być dawcą narządów, czy nie. Jeśli cały twój test jest pozytywny i zgadza się z kompatybilnością biorcy, tylko wtedy możesz oddać narząd. Dowiedz się więcej o dawstwie i przeszczepianiu narządów.

#3. Zachowaj narządy

Po wykonaniu badania lekarskiego narząd dawcy po operacji jest trzymany pod specjalnymi środkami chemicznymi. Następnie narząd jest trzymany do obserwacji w laboratorium do czasu przeszczepienia go do ciała biorcy.

#4. Opieka nad dawcami

Kiedy dawca oddaje narząd, dawca musi odpocząć przez kilka godzin, aż poczuje się dobrze. Potem pozwolono mu wrócić do domu.

#5. Przygotowanie odbiorcy do zabiegu

Kiedy zostaniesz zakwalifikowany do dawstwa narządów, musisz umówić się na wizytę w swojej przychodni lub szpitalu. Następnie twój narząd zostaje wybrany do operacji. Następnie biorca jest przygotowywany do operacji narządowej. I na koniec narząd dawcy zostaje przeszczepiony do ciała biorcy.

#6. Plany pogrzebu i pochówku

Kiedyś dawca oddał swój organ, a on należy do rodziny potrzebującej i o niskich dochodach. Następnie po zakończeniu darowizny wszystkie pogrzeby i plany pochówku są przekazywane rodzinie dawcy. To podstawowe etapy procesu dawstwa narządów.

To okładka!

Próbujesz dowiedzieć się, jak wygląda proces dawstwa narządów? Możesz oddać różne narządy i obejmuje to typowy proces, który omówiliśmy wcześniej. Przeczytaj ten artykuł ponownie, aby uzyskać odpowiedź na swoje pytanie. Warto również przeczytać o tym, jak dawstwo narządów ratuje życie.