Jaka jest różnica między zasłonami a zasłonami?

Porozmawiamy o tym, jaka jest różnica między zasłonami a zasłonami. W tym artykule omówimy, czym się różnią i co powinieneś wiedzieć przed zakupem dowolnego rodzaju osłony okiennej.

Wskazówki, jak poznać różnicę między zasłonami a zasłonami

Wskazówki nr 1. Z czego są wykonane

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć o zasłonach i zasłonach, jest to, że są one wykonane z różnych materiałów. Zasłony są zwykle wykonane z bawełny, poliestru lub jedwabiu, podczas gdy panele draperii mogą być wykonane z tkaniny lub materiału winylowego.

Jaka jest różnica między zasłonami a zasłonami?

Wskazówki nr 2. Pokrycie

Druga różnica polega na tym, że zasłony służą głównie do zasłaniania okna, podczas gdy zasłony mogą mieć zasłonę na wierzchu lub nie. Zasłony mogą być wykonane z desek pokrytych tkaniną, ozdobnych sznurków z wiązaniami, a nawet skórzanych pasków i sprzączek. Zazwyczaj wiszą również na drążku biegnącym przez szczyty okien.

Wskazówki nr 3. Falbana

Trzecia różnica polega na tym, że zasłony zazwyczaj mają falbany (dekoracyjny panel z tkaniny) na górze, czego nie mają zasłony.

Wskazówki nr 4.

Czwarta różnica polega na tym, że draperie są często podszyte i mogą być podszyte od tyłu plisami lub marszczeniami, aby nadać im kształt, podczas gdy zasłony zwykle zwisają na jednym płaskim prześcieradle.

Wskazówki nr 5.

Szósta różnica to kształt. Panele zasłonowe mają kształty prostokątne, ale ponieważ zasłony są często zawieszane na drążku, mogą mieć dowolną długość i kształt.

Wskazówki nr 6. Styl

Panele zasłonowe są zwykle wykonane z tkaniny bawełnianej lub poliestrowej o gładkich wzorach, podczas gdy zasłony można tworzyć z jedwabiu, aksamitu, adamaszku i wielu innych materiałów dekoracyjnych zarówno dla ich głównego korpusu, jak i falbany.

Wskazówka #7. Cena

Zasłony mogą kosztować od 11 do ponad 100 USD w zależności od materiału, z którego są wykonane, ale zasłony często mają wysoką cenę ze względu na ich materiały i pracochłonne metody konstrukcyjne.

Wskazówka #8. Utrzymanie

Zasłony są zazwyczaj łatwiejsze do czyszczenia niż zasłony, ponieważ można je zdjąć z zasłon okiennych i umieścić w pralce. W ten sposób nie da się łatwo wyczyścić zasłon, więc zamiast tego należy przeprowadzić czyszczenie na sucho lub profesjonalne czyszczenie.

Wskazówka nr 9. Cieniowanie

Zasłony są często wykonane z bardziej nieprzezroczystych tkanin, takich jak len lub bawełna, aby zapewnić pewien stopień prywatności i kontrolować światło. Zasłony mogą być podszyte tkaniną, ale nie muszą – z tego powodu zasłony przepuszczają znacznie więcej światła niż zasłony.

Wskazówka #10. Materiał

Zasłony są zwykle wykonane z tkanin takich jak koronka, przezroczysty woal lub len. Zasłony mogą być również wykonane z tkaniny, ale wymagają one cięższej i droższej szmatki, na której niełatwo widać plamy, które należy wyczyścić. Zasłony często muszą zostać poddane profesjonalnemu czyszczeniu, ponieważ wyładowania i zabrudzenia mogą być bardziej widoczne na tkaninie.

Wskazówka #11. Waga

Zasłony są lżejsze i są używane jako dodatek do zwrócenia uwagi na inne elementy wystroju, takie jak obrazy lub meble, podczas gdy zasłony są cięższe, zwykle wykonane z aksamitu lub jedwabiu i często zakrywają całe okna.

Ostatnia różnica między zasłonami a zasłonami, którą niektórzy uważają za ważną różnicę, polega na tym, że do jednego kompletu zasłon potrzebne są dwa zestawy karniszy.

Co to jest zasłona?

Zasłona to kawałek materiału, zwykle zawieszony na ścianie lub stole, aby nadać mu więcej dekoracji. Mogą być wykonane z wielu różnych materiałów, w tym jedwabiu i aksamitu, które zwykle są grubsze niż inne tkaniny.

Jak dbać o zasłony?

Do czyszczenia i pielęgnacji draperii najlepiej używać wilgotnej szmatki z mydłem lub detergentem. Należy go dobrze wykręcić, aby nadmiar wody nie powodował plam na tkaninie. Możesz również zabrać je na zewnątrz i strzepnąć przed włożeniem ich z powrotem, ale upewnij się, że masz ochronę przed deszczową pogodą.

Jakie są zalety zasłon?

Draperie stanowią piękny punkt centralny w każdej przestrzeni życiowej. Można je również wykorzystać jako atrakcyjne tło dla fotografii i obrazów. Gruba tkanina została zaprojektowana specjalnie do pochłaniania światła, dzięki czemu tworzy bardziej miękkie cienie na ścianach, co czyni je idealnymi do miejsc, w których będzie dużo światła.

Jakie są wady zasłon?

Gdy draperie nie są często używane i ulegają zabrudzeniu, może to powodować wiele problemów. W tkaninie gromadzi się brud, który tworzy środowisko dla rozwoju bakterii. Powoduje to silny zapach, którego trudno się pozbyć.

Zasłony z dużą ilością zagnieceń lub fałd, które zostały wepchnięte do schowka, mogą również pomieścić więcej kurzu i brudu.

Co to są zasłony?

Zasłony są zwykle wykonane z lżejszych tkanin i mają prosty zwis po obu stronach. Mogą być używane do tworzenia prywatności w niektórych pokojach lub przestrzeniach, w których ich potrzebujesz, takich jak łazienki. Zasłony zapewniają również doskonałą izolację od zimna, jeśli są zaprojektowane z grubszego materiału, takiego jak ciężka bawełna.

Jakie są zalety zasłon?

Zasłony są często tańszą alternatywą dla firan i mogą być używane w ten sam sposób. Mają o wiele więcej wzorów, kształtów i rozmiarów niż w przypadku draperii, dzięki czemu sprawdzają się w każdej przestrzeni. Zasłony zapewniają również doskonałą izolację przed ciepłem, jeśli są wykonane z grubszego materiału, takiego jak ciężka bawełna.

Jakie są wady zasłon?

Zasłony nie zapewniają izolacji akustycznej. Zazwyczaj są one również wyposażone w cieńszą tkaninę, którą zwierzęta domowe lub małe dzieci łatwo ściągają, a następnie wplątują w inne powierzchnie, takie jak meble, ubrania lub dywan. Zasłony nie mogą być używane do tworzenia prywatności, kiedy ich potrzebujesz, ponieważ ludzie mogą przez nie przejrzeć.