Jak zapobiegać pleśni po wycieku: 8 doskonałych wskazówek awaryjnych

Czy zauważyłeś plamy pleśni na ścianach/sufitach po wycieku wody? Oto, jak zapobiegać pleśni po wycieku, aby oszczędzić Ci kłopotów.

Uszkodzenia powodowane przez wodę nie tylko osłabiają strukturę ścian/sufitu, ale mogą również powodować rozwój grzybów. Pleśń jest przykładem grzyba, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia, dlatego za wszelką cenę należy temu zapobiegać.

Jak zapobiegać pleśni po wycieku: 8 doskonałych wskazówek awaryjnych

Ile czasu potrzebuje pleśń po wycieku?

Szybkość wzrostu pleśni zależy od wilgotności i temperatury otoczenia. Im wyższy poziom tych sytuacji, tym szybciej pleśń zacznie rosnąć.

Zazwyczaj pleśń zaczyna rosnąć w ciągu 24 do 48 godzin po wycieku wody. Chodzi o to, że nie będzie to jeszcze widoczne, więc nie będziesz miał pojęcia, że ​​grzyb zaczyna zasadzać się na twój dom.

Widoczne znaki zaczniesz widzieć dopiero po tygodniu. W tym tempie pleśń rozwinęła swoje korzenie i szybko rośnie na mokrych powierzchniach, gdzie wyciekała woda.

W ciągu kilku godzin Twój dom zacznie pachnieć stęchlizną, a zarodniki pleśni wypełnią powietrze.

Pleśń nie jest prostym problemem, który można po prostu zlekceważyć. To może być straszne!

8 sposobów zapobiegania pleśni po wycieku wody

Zagrożenia dla zdrowia, które możesz uzyskać od pleśni po wyciekach, których nie naprawiłeś natychmiast i odpowiednio, mogą być druzgocące. Dlatego należy zwrócić uwagę na następujące sposoby zapobiegania rozwojowi pleśni po wyciekach w Twoim miejscu.

1. Nie marnuj czasu; napraw wyciek!

O ile to możliwe, nigdy nie zwlekaj z naprawą wycieków wody. Najlepiej, aby naprawić to przed upływem dnia.

2. Natychmiast dokładnie osusz obszar zalania

Kiedy dojdzie do wycieku, musisz jak najszybciej osuszyć obszar. Możesz użyć suchych i chłonnych ręczników lub zainwestować w osuszacz, aby skutecznie wchłaniać wilgoć.

3. Pozbądź się materiałów, których nie można wysuszyć

Materiały, których nie można wysuszyć, należy zastąpić materiałami odpornymi na pleśń. W ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się pleśni z obszarów mokrych do suchych.

4. Zapewnij dobrą wentylację

Jeśli na zewnątrz nie jest zbyt wilgotno, możesz spróbować otworzyć drzwi i okna, aby umożliwić przepływ powietrza. Świeże powietrze pomoże zapobiec wysokiemu poziomowi wilgoci, który sprzyja rozwojowi pleśni.

5. Wyłącz klimatyzację i ogrzewanie

Zbyt zimne i zbyt gorące środowisko spowoduje rozwój pleśni. Dlatego lepiej jest utrzymywać normalną temperaturę.

6. Trzymaj meble z dala od przecieków

Gdy woda wycieka, odsuń meble z dala od mokrych miejsc, aby zapobiec ich zniszczeniu. Meble takie jak sofy i materace będą trudne do wyschnięcia po zmoczeniu, powodując rozwój pleśni.

7. Wyłącz wentylatory

Powietrze z wentylatorów spowoduje rozprzestrzenienie się zarodników pleśni po całej twojej przestrzeni.

8. Użyj wentylatorów wyciągowych

Wentylatory wyciągowe odprowadzające powietrze na zewnątrz domu pomogą zapobiec wysokiemu poziomowi wilgoci w powietrzu, zapobiegając w ten sposób rozwojowi pleśni.

Jeśli zauważysz wycieki wody na sufitach, możesz zapoznać się z tym artykułem, aby dowiedzieć się, jak zapobiegać rozwojowi pleśni.

Pozbywanie się pleśni po wycieku

Jeśli nie udało Ci się zapobiec pleśni po wycieku, zapewniliśmy sposoby, jak sobie z tym poradzić.

Używaj silnych produktów przeciwdrobnoustrojowych

Znajdź dobry spray przeciwdrobnoustrojowy i spryskaj nim miejsca, w których występuje pleśń. Pozostaw na co najmniej minutę, a następnie wytrzyj za pomocą jednorazowych szmatek.

Jeśli nie możesz go kupić, możesz wybrać roztwór wybielacza i wody lub nierozcieńczony biały ocet.

Natychmiast wyrzuć zużyte szmaty

Chwyć worek na śmieci i umieść wszystkie szmaty, których użyłeś do wycierania formy. Upewnij się, że szczelnie go uszczelniłeś, aby zapobiec ucieczce zarodników pleśni.

Upierz wszystko, co nosiłeś

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ubrania, które nosiłeś podczas sprzątania, zawierają już zarodniki pleśni. Dlatego nie należy ich mieszać z innym praniem, a zamiast tego od razu je prać.

Jeśli Twoja sofa została niestety uszkodzona przez pleśń, ten poradnik dotyczący usuwania pleśni z tapicerki pomoże Ci.

Niebezpieczeństwa pleśni

Pleśń o dowolnej formie i kolorze jest niebezpieczna dla zdrowia ludzkiego. Czarna pleśń jest uważana za najgroźniejszą i może urosnąć o cal dziennie, szybko się rozprzestrzeniając.

Ten typ może powodować komplikacje zdrowotne, takie jak chroniczne zmęczenie i bóle głowy, kaszel oraz podrażnienie skóry i oczu.

Jeśli jesteś osobą wrażliwą, narażenie na pleśń może wywołać reakcje alergiczne i objawy ze strony układu oddechowego. Inne rodzaje pleśni mogą również powodować wysypki skórne i poważne objawy, takie jak trudności w oddychaniu i zapalenie płuc.

Wniosek

Umiejętność zapobiegania pleśni po wycieku nie tylko uratuje strukturę Twojego domu, ale co najważniejsze, zdrowie Ciebie i Twojej rodziny. Nigdy nie będziesz tracić czasu na robienie wszystkiego, aby powstrzymać atak tego niebezpiecznego grzyba.