Jak zainstalować osłony termiczne za piecem na drewno? 5 prostych kroków!

Jak zamontować osłony termiczne za piecem na drewno? W ostatnich latach wielu właścicieli domów przeszło z gazu ziemnego lub elektryczności na palniki na drewno. W obszarach metropolitalnych coraz większą popularnością jako źródło ciepła staje się drewno, surowiec odnawialny.

Aby wykorzystać piec na drewno do ogrzewania domu, należy wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa, takie jak odpowiednio umieszczone osłony termiczne, aby zapobiec pożarom lub wypadkom.

Jak zainstalować osłony termiczne za piecem na drewno? 5 prostych kroków!

W większości pieców na drewno wymagane są osłony termiczne po obu stronach. Tak więc, kiedy wychodzisz z domu lub idziesz spać, twoje obawy są złagodzone, wiedząc, że zastosowano odpowiednią instalację i odstępy. Podczas gdy większość pieców na drewno jest wyposażona w osłony termiczne, niektóre nie. Jeśli jesteś posiadaczem pieca na drewno, który nie jest wyposażony w osłony termiczne i planujesz je zainstalować, nie martw się, bo trafiłeś we właściwe miejsce! W tym artykule omówimy, jak zainstalować osłony termiczne za piecem na drewno:

Narzędzia do instalacji osłon termicznych za piecem na drewno

Jak zamontować osłony termiczne za piecem na drewno? Osłona termiczna jest istotnym elementem ogólnego projektu Twojego pieca opalanego drewnem. Jak sama nazwa wskazuje, jest zwykle umieszczany za wolnostojącym piecem i chroni ścianę przed uszkodzeniem cieplnym. Istnieją dwa rodzaje osłon termicznych; może to być płytka metalowa lub ceramiczna. W tym artykule zajmiemy się poszczególnymi etapami instalacji każdego rodzaju osłony termicznej.

Wymienione są narzędzia i materiały, których będziesz potrzebować:

 • Piec na drewno
 • Osłona termiczna (metalowa lub ceramiczna)
 • Wyszukiwarka kołków
 • Taśma maskująca
 • Przekładki dystansowe do ścian (metalowe lub ceramiczne)
 • Ołówek
 • Wiertarka
 • Śruby
 • Śrubokręt
 • Płyta nośna betonowa
 • Mastyk
 • Dodatek lateksowy
 • Kielnia zębata
 • Gąbka
 • Ręcznik
 • Przekładki do płytek
 • Zaprawa
 • Kielnia do fug
 • Uszczelniacz do fug

Kroki instalacji metalowej osłony termicznej za piecem na drewno

Oto kroki, które należy wykonać, aby zainstalować metalową osłonę termiczną za piecem na drewno:

Krok 1. Sprawdź informacje o certyfikacie z tyłu pieca na drewno

Możesz znaleźć dokumenty certyfikacyjne z tyłu pieca na drewno. W tej dokumentacji znajdziesz zalecaną odległość między piecem a ścianą. Na tej etykiecie dowiesz się również, jak szeroka i wysoka musi być Twoja osłona ścienna, aby spełnić wymogi bezpieczeństwa.

Krok 2. Znajdź ćwieki

Za pomocą wyszukiwarki kołków zlokalizuj kołki za piecem na drewno. Następnie przyklej paski taśmy maskującej do ściany, aby wskazać ich położenie. Sprawdź, czy taśma jest widoczna zarówno nad, jak i pod wymiarami metalowej osłony termicznej.

Krok 3. Wywierć otwory pilotażowe w słupkach ściennych

Za pomocą ołówka zaznacz miejsca przykręcania otworów. Następnie umieść metalowe lub ceramiczne podkładki dystansowe na słupkach ściennych. Wywierć otwory prowadzące w słupkach ściennych za pomocą wiertła o średnicy mniejszej niż średnica śruby.

Krok 4. Wkręć śruby i zamontuj osłonę termiczną

Wkręć wkręty w kołki przez elementy dystansowe” — Zamontuj metalową osłonę termiczną na elementach dystansowych za pomocą dostarczonych wkrętów dostarczonych z metalową osłoną termiczną. Ponieważ powietrze musi opływać osłonę termiczną ze wszystkich stron, nie należy zakrywać żadnych granic zewnętrznych. Możesz przeczytać więcej o tym, jak zbudować osłony termiczne do pieców na drewno.

Kroki instalacji osłon termicznych z płytek ceramicznych

Oto kroki, które należy wykonać, aby zainstalować ceramiczną osłonę termiczną za piecem na drewno:

Krok 1. Zamontuj podkładki

Zamontuj elementy dystansowe na ścianie w taki sam sposób, jak metalową osłonę termiczną.

Krok nr 2. Przymocuj betonową tablicę wspierającą

Przymocuj betonową płytę podkładową do przekładek o grubości co najmniej 3/4 cala. Aby osiągnąć wymagane wymiary do osłony termicznej twojego pieca, możesz potrzebować więcej niż jednego kawałka betonowej płyty nośnej. Osłona termiczna powinna wystawać co najmniej 20 cali poza każdą stronę pieca na drewno i 20 cali nad nim.

Krok 3. Nałóż na ścianę mastyk zmieszany z dodatkiem lateksu

Za pomocą zębatej pacy do płytek nałożyć na ścianę mastyks zmieszany z dodatkiem lateksu. Nałóż mastyks na tył każdej płytki przed umieszczeniem jej na ścianie, aby uzyskać lepszą przyczepność. Zachowaj odległość między płytkami za pomocą przekładek. Pozostaw płytki do utwardzenia przez co najmniej jedną noc.

Krok 4. Fuguj płytki

Użyj kielni do fugowania, aby zafugować płytkę, wpychając fugę w przestrzenie między płytkami i usuwając przekładki. Ostrożnie pracuj z fugą, upewniając się, że nie ma szczelin. Wilgotną gąbką zetrzyj nadmiar fugi z powierzchni płytek. Zbyt duże zwilżenie fugi osłabnie. Aby wyeliminować zamglenie fugi, wypoleruj płytkę suchą szmatką. Pozostaw fugę do wyschnięcia na noc. Moi przyjaciele, możecie przeczytać, jak czyścić piec opalany drewnem.

Krok 5. Zastosuj uszczelniacz do fug

Aby zachować fugę i ułatwić czyszczenie, użyj uszczelniacza do fug. To są konkretne kroki, jak zainstalować osłony termiczne za piecem na drewno. A do tej pory prawdopodobnie nauczyłeś się wielu cennych zaleceń dotyczących swojego pieca na drewno. Wykonaj wszystkie czynności wymienione wcześniej, a następnie wykonaj instrukcje z najwyższą ostrożnością i ostrożnością, ponieważ bezpieczeństwo jest zawsze priorytetem.

Wniosek

Jak zamontować osłony termiczne za piecem na drewno? Jak wspomniano powyżej, zawsze należy upewnić się, że masz wystarczający odstęp lub użyć osłon termicznych, aby zmniejszyć odstępy od pieca na drewno. Ponadto, kupując i instalując osłonę termiczną do swojego pieca opalanego drewnem, najlepiej jest skontaktować się z renomowanym producentem.

Takie postępowanie ostatecznie pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać swój piec, jednocześnie chroniąc dom i utrzymując ciepło w miesiącach zimowych. Piece opalane drewnem zapewniają bardzo dużo ciepła. Jeśli nie masz wyłożonej płytkami bariery cieplnej, może to być szkodliwe. Mamy nadzieję, że ten post poprowadził Cię przez proces instalacji tak potrzebnych osłon termicznych. Przeczytaj, jak sprawić, by piec na drewno wyglądał jak nowy i dlaczego mój piec na drewno dymi w domu.