Jak wymienić uszkodzone przez wodę boki komody z laminatu: 7 kroków

Jeśli zastanawiasz się, jak wymienić uszkodzone przez wodę boki komody z laminatu, możesz z łatwością wykonać siedem kroków. Wystarczy pozostawić komodę do wyschnięcia, usunąć uszkodzone miejsca, wymienić laminat i wykończyć. W tym artykule wyjaśnimy to po kolei.

Poza tym poinformujemy Cię również, w jaki sposób woda uszkadza laminowane boki komody i ile będziesz musiał wydać na ich wymianę. Czytaj dalej ten artykuł, gdy będziemy go przeglądać!

Jak wymienić uszkodzone przez wodę boki komody z laminatu: 7 kroków

W jaki sposób woda uszkadza boki komody z laminatu?

Wiele osób zna laminat jako materiał bardziej odporny na wyżłobienia i zadrapania w porównaniu z fornirem drewnianym. Jednak o ile nadaje się do usuwania skaz, jest również bardzo podatny na uszkodzenia powodowane przez wodę, zwłaszcza w przypadku nieprawidłowego montażu.

Niewłaściwa instalacja laminatu może przyciągać wodę do wnętrza, powodując wilgoć, która prowadzi do bulgotania, podnoszenia lub wypaczania. Poza tym laminat może również ulegać uszkodzeniom pod wpływem deszczu, powodzi i wycieków wody. Kiedy takie sytuacje się zdarzają, meble z laminatu, takie jak komody, stają się nieprzyjemne lub, co gorsza, niefunkcjonalne.

Postępowanie z uszkodzonymi przez wodę bokami komody z laminatu może być zupełnie inne w sposobie naprawy uszkodzonego przez wodę komody do drewna. Będziesz musiał zająć się tą sprawą inaczej niż zwykłą komodą do drewna. Uszkodzone laminaty trzeba będzie usunąć i wymienić na nowe.

Jak wymienić uszkodzone przez wodę boki komody?

Jeśli już wiesz, jak naprawić uszkodzone przez wodę meble laminowane, będziesz miał pomysł, jak wymienić uszkodzone przez wodę boki komody. W przeciwnym razie, jeśli nadal nie masz o tym pojęcia, poprowadzimy Cię zamiast tego! Wymienione tutaj są proste kroki, które możesz wykonać.

Krok 1. Pozwól komodzie wyschnąć

Najpierw musisz wysuszyć komodę. Upewnij się, że jest całkowicie wysuszony przed rozpoczęciem procesu wymiany. Najlepiej pozostawić go do wyschnięcia w sposób naturalny pod słońcem.

Co więcej, jeśli na komodzie pojawi się pleśń, musisz je również usunąć. Wyczyść go dokładnie roztworami wybielającymi. Wykonanie tego kroku może zająć trochę czasu, więc upewnij się, że przeznaczysz na to wystarczająco dużo czasu.

Krok 2. Napraw główną przyczynę zalania

Czekając na wyschnięcie komody, musisz znaleźć przyczynę zalania i natychmiast ją naprawić. Czy to wyciek wody, powódź, czy cokolwiek innego. Poza tym, jeśli umieściłeś swoją komodę w miejscu podatnym na zalanie, najlepiej ją przenieść.

Krok 3. Odklej laminat uszkodzony przez wodę

Ostrożnie wyjmij uszkodzony laminat z komody. Możesz użyć kontaktowego środka antyadhezyjnego do cementu, aby rozpuścić kleje utrzymujące laminat. Zeskrob wszystko, aż nagie drewno stanie się widoczne.

Następnie poczekaj, aż środek antyadhezyjny do cementu wyschnie przed nałożeniem nowego laminatu. Możesz umieścić swoją komodę w miejscu o niskiej wilgotności i dobrze wentylowanym, aby ułatwić jej wysuszenie.

Krok 4. Zastosuj nowy cement kontaktowy lub klej

Przygotuj nową mieszankę kleju żywicznego lub cementu kontaktowego. Możesz postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie wybranego produktu. Nałóż wystarczającą ilość kleju na powierzchnię komody i odczekaj 30 minut, aż stanie się lepki.

Krok 5. Załóż nowy laminat po bokach komody

Zdobądź nowy laminat i dociśnij go na tyle mocno, aby przykleił się do kleju. Możesz użyć taśmy maskującej, aby pomóc. Następnie umieść cienki plastik na taśmie.

Ostrożnie umieść ciężkie przedmioty nad laminatem, aby utrzymać laminat na swoim miejscu. Poczekaj jeden dzień, aż kleje wyschną.

Krok 6. Przeszlifuj powierzchnię komody

Po wyschnięciu kleju usuń ciężkie przedmioty, taśmę i cienki plastik. Użyj papieru ściernego o ziarnistości 100, aby wygładzić powierzchnię laminatu.

Krok 7. Wykończenie

Za pomocą miękkiej szmatki nałóż penetrujące wykończenie olejne na komodę z drewna laminowanego. Pozwól mu opaść na chwilę, a następnie załóż kolejny płaszcz.

Po wykończeniu olejem penetrującym, spryskaj warstwę lakieru i pozostaw do wyschnięcia na 30 minut. Użyj papieru ściernego o ziarnistości 120 do szlifowania i nałóż jeszcze jedną warstwę, aby zakończyć.

Ile będzie kosztować wymiana uszkodzonych przez wodę boków komody z laminatu?

Wymiana i naprawa mebli różnią się kosztami. Na przykład komody mogą kosztować od 300 do 1000 USD. Cena może jednak zależeć od szczegółów, rozmiaru i stopnia uszkodzenia boków twojej komody.

Co więcej, może również kosztować więcej, jeśli zatrudnisz profesjonalnego majstra do wymiany laminatu za Ciebie. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz również skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, aby zapytać, czy jej ochrona ubezpieczeniowa obejmuje tę kwestię.

Wniosek

Woda potrafi zrujnować różne rzeczy w naszym domu. Niestety może zniszczyć nawet boki Twojej uroczej laminowanej komody. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz uratować życie swojej komody, czy nie, kilka kroków, jak wymienić uszkodzone przez wodę laminowane boki komody, może być Twoim wybawcą!