Jak wymienić termoparę na grzejniku gazowym? 8 prostych kroków!

Jak wymienić termoparę na grzejniku gazowym? Aby zrozumieć to pytanie, musisz najpierw zrozumieć, czym jest termopara. Czym więc jest termopara? Termopara to urządzenie zwykle znajdujące się wewnątrz grzejnika gazowego, analizujące światło pilota i zapobiegające gromadzeniu się lub wybuchowi dodatkowego lub niewykorzystanego gazu. Pomaga chronić Cię przed zagrożeniami spowodowanymi wybuchem grzejnika gazowego.

Ogrzewacz gazowy to niezbędny element w domu, zwłaszcza gdy na zewnątrz jest zimno. Zapewnia ciepło i wygodę dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego jako źródła ciepła. Większość grzejników gazowych jest wyposażona w termoparę, która chroni je przed każdym złym incydentem.

Jak wymienić termoparę na grzejniku gazowym? 8 prostych kroków!

Ale termopara może być zużyta lub starzeje się po pewnym czasie i wymaga wymiany. Wymiana termopary jest trudnym zadaniem, ale dzięki odpowiednim krokom możesz ją łatwo zmienić. Mamy przewodnik krok po kroku, który pomoże Ci łatwo wymienić termopary w nagrzewnicy gazowej. Więc bez zbędnych ceregieli, zacznijmy!

Kroki wymiany termopary na nagrzewnicy gazowej

Jeśli termopara przestała działać, istnieje pilna potrzeba jej wymiany. Jeśli używasz grzejnika gazowego bez aktywnej działającej termopary, ryzykujesz. Wykonaj dokładnie omówione poniżej kroki, aby uzyskać przewodnik dotyczący wymiany termopary na grzejniku gazowym.

Krok 1. Wyłącz grzejnik gazowy

Przed uruchomieniem upewnij się, że nagrzewnica gazowa jest wyłączona, odłączając jej połączenie z jakimkolwiek zewnętrznym źródłem energii. Przycisk zasilania może znajdować się z boku lub na górze pieca i stamtąd można go szybko wyłączyć.

Krok 2. Wyłącz połączenie gazowe

Odłącz źródło gazu podłączone do grzejnika gazowego, zamykając zawór gazu. Po wyłączeniu zaworu sprawdź, czy nie ma gazu. Jeśli nie, kontynuuj pracę.

Krok 3. Zdejmij górną pokrywę

Za pomocą śrubokręta poluzuj nakrętki mocujące górny panel. Po zdjęciu panelu odłóż go na bok. Teraz poszukaj termopary; składa się z małych rurek i drutów z metalowymi wspornikami. Możesz go wykryć w pobliżu lampki kontrolnej. Drugi koniec termopary jest podłączony do zaworu gazowego.

Krok 4. Usuń termoparę

W celu wyjęcia termopary należy najpierw odkręcić nakrętki, które szczelnie łączą termoparę z zaworem regulującym gaz. Następnie zacznij poluzowywać śruby mocujące wsporniki termopary i czujnika na miejscu i szybko wyjmij czujnik z wsporników. Teraz możesz wyjąć całą termoparę z grzejnika gazowego.

Krok 5. Instalacja nowej termopary

Ustaw nową termoparę w pozycji, która przypomina starą termoparę. Następnie umieść go, włóż wsporniki i czujnik jak poprzednio i ponownie połącz nową termoparę z zaworem gazowym dokręcając śruby.

Krok 6. Uzupełnij gaz i zasilanie

Po prawidłowym umieszczeniu nowej termopary włącz zawór gazowy i podłącz zasilanie do grzejnika gazowego, aby sprawdzić, czy termopara zaczęła działać, czy nie.

Krok 7. Ponownie zapal lampkę kontrolną

Włącz pilot ustawiony pokrętłem i wciśnij opcję zapalania. Jeśli nie ma takiej opcji, użyj zapałki, aby ją włączyć. Odczekaj 20 sekund i zobacz, czy płomień w lampce kontrolnej wzrośnie. Jeśli tak, zwolnij pokrętło i utrzymuj zapaloną lampkę kontrolną. Dobrym pomysłem może być również poczytanie o tym, skąd mam wiedzieć, czy moja kontrolka się nie świeci.

Krok 8. Załóż górną pokrywę z powrotem

Twoja termopara jest poprawnie wymieniona, a pilot też dobrze się pali. Możesz ponownie założyć górną pokrywę grzejnika gazowego. Dokręć śrubę, napraw ją i ciesz się ciepłym pomieszczeniem w chłodne dni.

Powody, dla których Twoja termopara nie działa

Kilka problemów może powodować problemy w działaniu nagrzewnicy gazowej, a jednym z nich jest uszkodzona termopara. Różne przyczyny uszkodzenia termopary to:

  • Zepsuty: Uszkodzona termopara nie wykrywa płomienia pilotującego i grzejnik gazowy nie działa. Jednak termoparę można łatwo wymienić, wykonując proste czynności. Możesz również zadzwonić do profesjonalnego technika, aby ci w tym pomóc, jeśli boisz się, że coś pomiesza.
  • Brud lub zanieczyszczenia: Cząsteczki brudu zatykają termoparę, powodując awarię działania. Gdy termopara jest stale wystawiona na działanie płomieni lub gazu, z czasem ulega zużyciu, a niewielki problem może spowodować jej nieprawidłowe działanie. Ale to nie jest duży problem. Zabrudzoną termoparę można łatwo usunąć, wyczyścić szczoteczką i ponownie umieścić. Następnie termopara zacznie działać jak zwykle.
  • Niewłaściwe ustawienie: Aby termopara działała prawidłowo, musi być w bliskim kontakcie z lampką kontrolną. Lampka kontrolna powinna obejmować pręt termopary, aby termopara zaczęła szybko działać, gdy lampka kontrolna jest włączona. Jeśli termopara nie wykryje go, istnieje duże prawdopodobieństwo, że termopara nie jest prawidłowo skonfigurowana.

To okładka!

Każdy potrzebuje grzejnika gazowego w chłodne dni, ponieważ jest to wydajny i tani sposób na ogrzanie domu. Ale gdy grzejnik gazowy z termoparą się zepsuje, wymaga natychmiastowej wymiany. W tym artykule dowiesz się, jak wymienić termoparę na grzejniku gazowym. Postępując zgodnie z powyższymi krokami, możesz go łatwo zwrócić bez profesjonalnej pomocy. Możesz również uzyskać informacje związane z działaniem termopar. Nie wahaj się też wiedzieć o tych rzeczach; Przeczytaj o tym, jak czyścić termoparę w grzejnikach tarasowych i jak wymienić termoparę w podgrzewaczu wody.